Dziś mamy 18 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

„Bezpieczne wakacje”. Straż miejska prowadzi działania profilaktyczne

fot. Straż Miejska Nakło nad Notecią

fot. Straż Miejska Nakło nad Notecią

Nakielska Straż Miejska w ramach akcji #„Bezpieczne wakacje” każdego roku prowadzi działania profilaktyczne zmierzające ku uświadamianiu dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku oraz życia codziennego.

W związku z powyższym, w czwartek 6 czerwca 2024 roku funkcjonariusze z nakielskiej Komendy Straży Miejskiej udali się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Paterku celem przeprowadzenia pogadanek w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I,II i IV.

Strażnicy miejscy st. insp. Dariusz Chróściński i apl. Daria Kłos omówili najczęściej występujące rodzaje zagrożeń na jakie mogą się natknąć najmłodsi podczas spędzania wolnego czasu w mieście czy poza nim. Szczegółowo także wyjaśnili uczestnikom w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach wezwać odpowiednie służby. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z elementarnymi zasadami prawidłowego i  bezpiecznego poruszania jako uczestnik w ruchu drogowym, w tym jak wzorowo przechodzić przez jezdnię oraz korzystać ze ścieżek rowerowych. Kolejno zostały poruszone kwestie związane    z ograniczonym zaufaniem wobec osób obcych oraz zwierząt. Kilkoro ochotników miało okazję pokazać, jak w praktyce obronić się w przypadku napotkania agresywnego psa poprzez przyjęcie odpowiedniej pozycji nazywanej potocznie żółwiem.

W czasie wakacji częściej niż zwykle dochodzi do takich zdarzeń, jak zagubienia dzieci. Dzieje się to zwykle w miejscach charakterystycznych dla dużych skupisk ludzi. Dlatego też strażnicy nakielskiej komendy wyjaśnili, jak postępować w przypadku zgubienia się, np. w dużym centrum handlowym, imprezie masowej, czy zatłoczonej plaży. Praktyka pokazuje, że najlepiej w takich sytuacjach sprawdzają się opaski zawierające numer telefonu opiekuna, tzw. „niezgubki”.

Kolejną bardzo ważną kwestią poruszoną podczas pogadanek było bezpieczeństwo w trakcie przebywania nad wodą. Mundurowi uczulali uczniów na zagrożenia wynikające z korzystania z niestrzeżonych kąpielisk. Mówili o zapobieganiu poparzeniom słonecznym oraz nieszczęśliwym wypadkom będącym często skutkiem lekkomyślności czy brawury młodych osób.

Na koniec  towarzysząca funkcjonariuszom p. Anna Tomaszewska przedstawiła kilka istotnych informacji na temat coraz częściej pojawiającej się rośliny, jaką jest Barszcz Sosnowskiego, który szczególnie niebezpieczny jest  w okresie kwitnienia i owocowania (kwiecień-sierpień). Najczęściej występuje na łąkach, w ogrodach,  parkach oraz nad brzegami rzek i jezior.  Bezpośredni kontakt z tą rośliną może skutkować poważnymi poparzeniami skóry oraz dróg oddechowych.

Wakacje to czas nie tylko odpoczynku od szkolnych obowiązków oraz beztroskich zabaw, ale także czas, kiedy dzieci i młodzież narażeni są  na różne niebezpieczeństwa. W okresie letnim znacząco zwiększa się liczba zdarzeń i  nieszczęśliwych wypadków z udziałem nieletnich. Dlatego też tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi w zakresie własnego bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, że kluczową rolę w tym aspekcie poza służbami  i placówkami oświatowymi pełnią rodzice oraz opiekunowie dzieci, których zadaniem jest wpajanie właściwych postaw już od najmłodszych lat. Dobre nawyki związane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa będą miały zastosowanie również w codziennym życiu oraz będą procentować w przyszłości.

Materiał: st. insp. Dariusz Chróściński / Straż Miejska Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)