Dziś mamy 17 września 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

Fakty

16 września 2019 0

Rośnie zainteresowanie świadczeniem. W Nakle złożono już 139 wniosków

W pierwszych dwóch tygodniach września do Inspektoratu ZUS w Nakle n. Notecią wpłynęło# 139 wniosków o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W województwie kujawsko-pomorskim po świadczenie zgłosiło się ponad 4 tysiące zainteresowanych, a w całym kraju przeszło 60 tys. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał nie 30, a 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności, na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.

(czytaj więcej)
16 września 2019 1

20-lecie współpracy partnerskiej. Odbył się uroczysty jubileusz

W niedzielę 15 września w Nakielskim Domu Kultury odbyły się uroczystości związane z # 20-leciem współpracy partnerskiej powiatu nakielskiego z powiatem Elbe Elster.

(czytaj więcej)
16 września 2019 4

Uroczyste ślubowanie. Przyjęto 38 policjantów

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się uroczyste ślubowanie przyjętych# do służby policjantów. Ślubowanie od funkcjonariuszy przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała. W szeregi kujawsko-pomorskiej policji przyjęto 38 policjantów.

(czytaj więcej)
16 września 2019 3

14 urodziny ŚDS w Nakle. Nie zabrakło życzeń i urodzinowego tortu

W tym roku we wrześniu Środowiskowy Dom Samopomocy w Nakle nad Notecią obchodzi # 14-ste urodziny.

(czytaj więcej)
16 września 2019 0

Nowe świetlice w gminie Nakło. Podpisano umowy z wykonawcami

W wyniku umów podpisanych w ratuszu w dniu 13 września dwie kolejne wsie gminy # Nakło nad Notecią będą miały centra aktywności wsi, zwane popularnie świetlicami.

(czytaj więcej)
16 września 2019 1

Spotkanie z Grażyną Szabelską. Kandydatka przedstawiła swój program

Kampania wyborcza ruszyła na całego. Pojawiają się plakaty, bilbordy, ogłoszenia. Niektórzy # kandydaci stawiają na kontakt bezpośredni z wyborcami. Swoje spotkanie przedwyborcze w Mroczy zorganizowała kandydatka do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska.

(czytaj więcej)
16 września 2019 0

Mieszkańcy rozdysponowali fundusz. Priorytetem miejsce dla dzieci

Dąbrówka Słupska w ramach funduszu sołeckiego ma do rozdysponowania # 20 tys. 159 zł. Mieszkańcy zgodnie rozdzielili pieniądze na kilka zadań, jednak w przyszłym roku priorytetem dla nich będzie stworzenie miejsca dla dzieci.

(czytaj więcej)
15 września 2019 1

Rodziny radzą sobie coraz lepiej. Mniej osób korzysta z pomocy społecznej

Komu przysługuje pomoc społeczna i ile osób otrzymało ją w ubiegłym roku? Z jakich powodów # najczęściej przyznawana jest pomoc społeczna mieszkańcom gminy Sadki?

(czytaj więcej)
15 września 2019 1

Ma powstać farma fotowoltaiczna. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

W ostatnim czasie na terenie m.in. gm. Nakło czy Kcynia trwają postępowania dotyczące # planowanych budów farm bądź też instalacji fotowoltaicznych. Podobna instalacja ma powstać również na jednej z działek w Drzewianowie (gm. Mrocza).

(czytaj więcej)
15 września 2019 2

Będzie strefa płatnego parkowania? Są takie plany

W Nakle i częściowo w Mroczy są już strefy płatnego parkowania. W Kcyni mówiło się o tym głośno # pod koniec ubiegłej kadencji, ale póki co temat ucichł. W końcu przyszedł czas na Szubin, choć to dopiero wstępny plan.

(czytaj więcej)
15 września 2019 10

Zmiany w dodatkach funkcyjnych. Więcej dla wychowawców

Wprowadzona 13 czerwca 2019 nowelizacja ustawy Karty Nauczyciela zagwarantowała od # 1 września 2019 minimalną stawkę dodatku funkcyjnego dla wychowawcy klasy w kwocie 300 zł. Spowodowało to konieczność uregulowania kwestii dodatku funkcyjnego dla nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, którzy po zmianie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 sierpnia 2019, są także uprawnieni do otrzymania dodatku.

(czytaj więcej)
15 września 2019 3

Mieszkańcy podzielili fundusz. Nie brakowało tematów do rozmów

Nieliczni mieszkańcy Dziewierzewa wzięli udział w piątkowym zebraniu # sołeckim, podczas którego dzielono fundusz sołecki na rok 2020. Tego dnia nie brakowało także tematów do rozmów.

(czytaj więcej)
14 września 2019 4

Garstka mieszkańców na zebraniu. Dyskutowano o trudnej sytuacji rolników

Mieszkańcy Turzyna spotkali się w ostatni piątek w świetlicy wiejskiej, # by podzielić fundusz sołecki na 2020 rok. Na co przeznaczyli pieniądze?

(czytaj więcej)
14 września 2019 84

Trwa kampania wyborcza. Marszałek Stanisław Karczewski z wizytą w Nakle

14 września w Nakielskim Ośrodku Kultury zorganizowano otwarte spotkanie z # politykami z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

(czytaj więcej)
14 września 2019 10

Spore środki na utrzymanie muzeum. Najwięcej na wynagrodzenia

Ile gminę kosztuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle? To potrzebna placówka, # która dba o dziedzictwo naszego regionu, ale jej roczne utrzymanie jest stosunkowo wysokie.

(czytaj więcej)
14 września 2019 26

Linia powiatowa nie powstanie? "Wiadomo, że to nie będzie się opłacało"

W kraju ruszył już rządowy program Połączenia Lokalne. Korzysta z niego między innymi # pobliska gmina Sicienko. A co z powiatem nakielskim?

(czytaj więcej)
14 września 2019 4

Uroczyste podpisanie umowy. Droga powiatowa zostanie przebudowana

Dzięki staraniom Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w # Toruniu Bartosza Michała Bazeli i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza podpisano umowę na przebudowę drogi powiatowej przy wsparciu środków z funduszu leśnego.

(czytaj więcej)
14 września 2019 10

Ponad pół miliona dla sołectw. Przyznano środki na następny rok

Ustalono kwoty dla poszczególnych sołectw, które zostaną rozdysponowane na # 2020 rok w ramach funduszu sołeckiego. Ile z gminnego budżetu przekazano sołectwom na najbliższy rok?

(czytaj więcej)
14 września 2019 1

Bardzo niska frekwencja. Tylko 10 mieszkańców na zebraniu

Prawie 15 tys. zł mieli do podziału mieszkańcy sołectwa # Głogowiniec w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok. Nieduża kwota pozwoli zrealizować jednak szereg mniejszych i większych zadań.

(czytaj więcej)
14 września 2019 6

Wędrówka do Sanktuarium Krzyża Świętego. Pielgrzymi udali się do Kcyni

W sobotę, dokładnie o godz. 6:30 po raz kolejny z Nakła wyruszyła pielgrzymka # do Kcyni. Celem pątników tradycyjnie już było Sanktuarium Krzyża Świętego.

(czytaj więcej)
13 września 2019 19

Wylosowano numery list wyborczych. Kto jest "jedynką"?

Dzisiaj 13 września, w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej rozlosowano numery list wyborczych komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu. W losowaniu wzięło udział łącznie dziewięć komitetów.

(czytaj więcej)
13 września 2019 2

Dofinansowanie na przebudowę MGOPS. Unia przekazała 769 tys. zł

Dnia 11 września br. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przez Burmistrza Miasta# i Gminy Mrocza – Leszka Klesińskiego oraz Skarbnik Miasta i Gminy Mrocza – Małgorzatę Konkowską-Górecką podpisana została umowa o dofinansowanie dla zadania pn. „Przebudowy i rozbudowy budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mroczy”. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działań 6.1 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną, Poddziałań 6.1.2 Inwestycje w infrastrukturę społeczną.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Powoli powstaje strefa rekreacyjna. Mieszkańcy podzielili 17 tys. zł

Mieszkańcy Ciężkowa stawiają na zagospodarowanie terenu tzw. dolnego boiska. Po tym, jak postawili tam wiatę, przyszedł czas na małą architekturę. Przeznaczyli na to znaczną większość funduszu sołeckiego.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Ekspresowe zebranie. Fundusz podzielony w 20 minut

Mieszkańcy Polichna spotkali się w ostatni czwartek w świetlicy wiejskiej, by wspólnie zastanowić się nad podziałem pieniędzy w ramach funduszu sołeckiego na 2020 rok.

(czytaj więcej)
13 września 2019 3

List gratulacyjny i drobne upominki. Podziękowano strażakom

Na czwartkowej sesji Rady Powiatu pojawili się również druhowie z OSP Drzewianowo.

(czytaj więcej)
13 września 2019 13

Stało się. Ministerstwo przejmuje szkołę

12 września w sali konferencyjnej na nakielskiej przystani zorganizowano nadzwyczajną sesję rady powiatu.

(czytaj więcej)
13 września 2019 1

Oświetlenie najważniejsze. Mieszkańcy podzielili 27 tys. zł

Smolniki to chyba najbardziej rozwleczona wieś w gminie Szubin. Choć problemów tam nie brakuje, bo wielu mieszkańców chciałoby porządną drogę dojazdową do domu i oświetlenie, to zebranie sołeckie, podczas którego dzielono fundusz sołecki, przebiegło w spokojnej atmosferze.

(czytaj więcej)
12 września 2019 102

4 tysiące najniższej krajowej? Obietnica wyborcza budzi kontrowersje (sonda)

Jedną z obietnic wyborczych podczas tegorocznej kampanii do parlamentu jest podniesienie pensji # minimalnej. Kwota 4 tys. złotych brutto najniższej krajowej sprawia wrażenie. Jedni z optymizmem patrzą w przyszłość, ufając, że na najniżej opłacanych stanowiskach będą mogli wreszcie godnie zarabiać, a inni są zdania, że pomysł PiS dosłownie zrujnuje polskich przedsiębiorców.

(czytaj więcej)
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)