Dziś mamy 14 sierpnia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

Fakty

13 sierpnia 2020 1

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Nakle można obejrzeć wystawę

Na nakielskim rynku do końca# września można obejrzeć wystawę pod tytułem „ Wojna polsko – bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne…”.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2020 0

Przelewy w ramach bonu na kontach firm. ZUS przekazał pierwsze środki

ZUS przekazał pierwsze środki z# Polskiego Bonu Turystycznego na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. Przelewy otrzymało niemal 6 tys. podmiotów, na łączną kwotę 23 mln złotych.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2020 0

Nadzwyczajna XXIV Sesja Rady Gminy Sadki. Porządek obrad

Nadzwyczajna XXIV Sesja Rady gminy Sadki# odbędzie się 18 sierpnia 2020 r. o godz. 13:00 w sali nr 1 Gminnego Centrum Administracyjno-Kulturalnego w Sadkach, ul. Strażacka 11.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2020 0

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych więźniów. Działania resocjalizacyjne

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach realizują szereg# oddziaływań resocjalizacyjnych. Wśród nich są kursy przyuczające do wykonywania zawodu. Osadzeni w br. zdobyli umiejętności teoretyczne i praktyczne w ramach przeprowadzonych szkoleń kursowych sfinansowanych ze środków POWER.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2020 6

Koronawirus daje o sobie znać. 14 nowych zakażeń w województwie

informujemy, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy# 14 kolejnych zakażeń koronawirusem. Wśród osób zakażonych są: 4 osoby z Bydgoszczy, 2 osoby z Torunia, 2 z powiatu radziejowskiego, 1 z powiatu brodnickiego, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego 1 z powiatu toruńskiego 1 z powiatu aleksandrowskiego i 1 z powiatu włocławskiego. Informujemy również, że mamy 4 kolejnych ozdrowieńców.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2020 0

Renowacja polichromii w farze. Prace trwają

Parafia pw. św. Wawrzyńca w Nakle otrzymała 10 tys. zł z Urzędu #Marszałkowskiego w Toruniu na renowację polichromii.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2020 3

Będzie cieplej i oszczędniej. Trwa termomodernizacja budynku szkoły

Trwa termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach, #która ma się zakończyć w połowie września.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2020 40

Radni zdecydowali. Od września śmieci w górę!

W środę, 12 sierpnia odbyła się XXII sesja rady miejskiej w Szubinie. Podczas niej najważniejszą #dla mieszkańców była uchwała dotycząca podwyżek opłat za śmieci.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2020 13

Przy drodze powiatowej wycinane są drzewa. Powstanie tam ścieżka rowerowa

11 sierpnia rozpoczęła się wycinka drzew na trasie Nakło-Bydgoszcz wzdłuż drogi powiatowej.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 12

Inna cena w kasie niż na półce. Kara dla Biedronki w wysokości 115 mln zł!

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływały liczne skargi konsumentów #oraz informacje z Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej dotyczące nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach sieci Biedronka.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 3

Trzecia rocznica huraganu z sierpnia 2017 roku. Klęska w polskim leśnictwie

3. rocznica pamiętnego huraganu 100-lecia z sierpnia 2017 roku to# dobry czas na podsumowanie, spojrzenie na obecną sytuację na zniszczonych terenach i plany na przyszłość.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 3

Zebranie sprawozdawcze w Występie. Spore zmiany w funduszu sołeckim

10 sierpnia w szkole w Występie zorganizowano# sołeckie zebranie sprawozdawcze, podczas którego mieszkańcy mieli okazję poruszyć nurtujące ich sprawy. Zaszła również konieczność dokonania zmian w funduszu sołeckim.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 3

Trzy lata po nawałnicy. Pamiętamy ten ogrom zniszczeń

Trzy lata temu przez powiat nakielski przeszła# nawałnica wywołując spustoszenie i skutki, które do dziś doskonale pamiętamy.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 6

Potwierdzono 34 przypadki zakażenia koronawirusem! Jest też ozdrowieniec

informujemy, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy kolejne# 34 przypadki zakażeń koronawirusem. Wśród zakażonych jest 10 osób z Bydgoszczy, 4 z Torunia, 3 z Inowrocławia, 2 z Grudziądza, 4 z powiatu brodnickiego, 3 z powiatu lipnowskiego, 2 z powiatu wąbrzeskiego, 2 z powiatu toruńskiego, 1 z powiatu chełmińskiego, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu rypińskiego, 1 z powiatu włocławskiego. Informujemy również, że mamy kolejnego ozdrowieńca.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Szubiński Dom Kultury zakończył przygotowania. Projekt "Tropem ulic"

Szubiński Dom Kultury zakończył przygotowania# ostatniego etapu projektu „Tropem ulic” sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN. Wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta, a także je odwiedzający mogą udać się na „Spacer z poetami” lub poszukać, gdzie ukryli się „Bohaterowie naszych ulic”. Wystarczy odebrać broszurę z wybraną trasą, wziąć długopis i telefon z aplikacją czytającą QR kody.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Modernizacja roku i budowa XXI wieku. Wizytacja w powiecie nakielskim

W miniony piątek (7 sierpnia br.) Powiat Nakielski gościł u# siebie niezwykłych gości – członków Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego pn. „MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI w.”. Wizytacja była związana ze zgłoszeniem budynku Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku do w/w konkursu w kategorii modernizacja roku budynku użyteczności publicznej.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Zawody w Karnowie. Koło wędkarskie organizatorem

Zadbany zbiornik wodny w Karnowie to ozdoba# naszej wsi, zatem jak co roku nasze koło wędkarskie, zorganizowało zawody.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Autobus RCKiK czeka na krwiodawców. Krew można oddać do godz. 12.00

Co roku w okresie wakacyjnym brakuje krwi, dlatego częściej organizowane są zbiórki. #W takową włączyć się mogą dzisiaj mieszkańcy Nakła i okolic, bowiem przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle stanął autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy. Krew oddać można do godz. 12.00.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2020 0

Modernizacja świetlicy w Wolwarku. Inwestycja zakończona

Dobiegły końca prace budowlane związane z# modernizacją budynku świetlicy wiejskiej w Wolwarku. Roboty wykonał Zakład Elektroinstalacyjny i Ogólnobudowlany Zbigniew Smoliński z siedzibą w Wągrowcu. Koszt inwestycji wyniósł 86 100,00 zł.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2020 0

Dofinansowanie dla muzeum. Placówka prosi o udostepnienie zbiorów

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego #„Koalicje dla Niepodległej”. 157 podmiotów otrzyma łącznie 4 511 000,00 zł dotacji.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2020 0

Na obiektach bazowych JRS trwają prace przy pamiątkowych muralach

W 76 rocznicę Akcji ,,BURZA'' oraz przypadającą również rocznicę powołania 27 #Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, patrona ratowników z Kowalewka, z inicjatywy dowódcy JOT rat. spec. Błażeja Trelińskiego, na obiektach bazowych JRS trwają prace przy pamiątkowych muralach.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2020 0

Dotacje na restaurację zabytków. Wręczono umowy

6,5 miliona złotych – tyle wynosi tegoroczne wsparcie samorządu województwa na #projekty w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Dotacje pozwolą na przeprowadzenie 186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich w całym regionie. 6 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki wręczył umowy o dofinansowanie projektów.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2020 9

I Komunia św. w Wawrzyńcu. Sakrament przyjęły dwie dziewczynki

Dwie dziewczynki przyjęły dzisiaj I Komunię św. w parafii pw. św. #Wawrzyńca w Nakle.

(czytaj więcej)
08 sierpnia 2020 2

Od dziś obowiązuje rozporządzenie RM z 7.08.2020 r. Zmiany w obostrzeniach

8 sierpnia 2020 roku w życie weszło nowe rozporządzenie# Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedne obostrzenia obowiązują na terenie całej Polski, a niektóre tylko w określonych powiatach.

(czytaj więcej)
08 sierpnia 2020 5

Potwierdzono 24 przypadki zarażenia koronawirusem! Najnowsze statystyki

informujemy, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy kolejne# 24 przypadki zarażeń koronawirusem. Wśród zarażonych są 4 osoby z Torunia, 1 z Bydgoszczy, 1 z Grudziądza, 6 z pow. toruńskiego, 4 z pow. brodnickiego, 3 z pow. bydgoskiego, 2 z pow. chełmińskiego, 2 z pow. wąbrzeskiego , 1 z pow. lipnowskiego.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2020 5

Wyniki konkursu na najładniejszy ogród. Rozdano dyplomy i nagrody

7 sierpnia 2020 roku w świetlicy wiejskiej w# Chrząstowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy ogród przydomowy w sołectwach: Paterek, Polichno i Chrząstowo.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2020 2

Program Czyste Powietrze. W Nakle podpisano 151 umów

Z całego powiatu nakielskiego umowy# podpisało 387 beneficjentów na łączną kwotę ponad 6 mln 065 tys. zł.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2020 7

XXII sesja Rady Miejskiej w Szubinie. Porządek obrad

12 sierpnia 2020 r. (środa) o godz. 11:00 w# Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szubinie odbędzie się XXII sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)