Dziś mamy 3 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

Fakty

03 grudnia 2023 0

Nawierzchnia ulicy po naprawie. Środki pochodziły z funduszu sołeckiego

Nawierzchnia ulicy Kochanowskiego w Paterku doczekała się #naprawy.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2023 0

Jubileusz 25-lecia Towarzystwa. Wśród odznaczonych dyrektor muzeum

29 listopada dyrektor muzeum #Tomasz Pasieka wziął udział w konferencji naukowej "Powstanie Wielkopolskie na Kujawach".

(czytaj więcej)
02 grudnia 2023 15

Sztandar na 25-lecie Oddziału. Strażacy mieli powód do świętowania!

2 listopada w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyły się #obchody 25-lecia Oddziału powiatowego ZOSP RP w Nakle połączone z uroczystym nadaniem sztandaru. Przy okazji tego szczególnego wydarzenia, odznaczono również zasłużonych druhów z terenu powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2023 0

Proces beatyfikacyjny ks. Zygmunta Trybowskiego. Pozytywna opinia

Diecezja bydgoska będzie mogła rozpocząć proces beatyfikacyjny #ks. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego Bazyliki Królowej Męczenników, inicjatora powstania „Golgoty XX wieku” w Dolinie Śmierci. Pozytywną opinię w tej sprawie wyrazili polscy biskupi, którzy spotkali się na Jasnej Górze.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2023 0

Pożegnanie ks. Tomasza Kapczyńskiego. Podziękowania dla proboszcza

1 grudnia w kościele w Witosławiu miała miejsce uroczysta #pożegnalna msza święta proboszcza parafii pw. św. Macieja w Orlu ks. Tomasza Kapczyńskiego.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 9

Na rynku rozbłysła choinka. Szubin w świątecznym klimacie

Na szubińskim rynku już zapanował świąteczny klimat#. Oświetlona choinka z gwiazdą i dekoracje przyciągają uwagę szczególnie najmłodszych.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 0

To już 18 lat! Świętowanie w mroteckim WTZ

1 grudnia o godz. 9:30 w kościele pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP #w Mroczy odbyła się dziękczynna msza święta poświęcona osiemnastoletniej działalności miejscowego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Po zakończeniu nabożeństwa, dalsza część uroczystości przeniosła się do siedziby jednostki przy ul. Plac Wolności.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 0

Przedstawiciele gminy z wizytą w stołówce. Gratulacje dla laureatki

Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej# w Szubinie Anna Kijowska przekazali gratulacje Pani Kazimierze Kowalskiej, która otrzymała statuetkę „Stalowego Anioła” od Piotr Całbecki Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 15

Progi zwalniające zamontowane. Nastąpił odbiór robót

Dobiegł końca montaż progów zwalniających i podświetlenia #przejścia dla pieszych wraz z oznakowaniem na ulicy Długiej w Nakle.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 17

Miasto przygotowuje się do świąt. Trwa montaż choinki

Podobnie jak w ubiegłych latach wraz z początkiem grudnia #na nakielskim Rynku odbywa się montowanie i ustawianie choinki.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 2

Wizyta delegacji z Kazachstanu. Goście w szubińskim ratuszu

Burmistrz Szubina #Mariusz Piotrkowski wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Szubinie Anną Kijowską gościł w ratuszu delegację z Konajew - Kazachstan (wcześniejszy Kapczagaj).

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 0

Dziecięce występy umiliły czas seniorom. To był wyjątkowy dzień

Kolejny cudowny dzień za nami. Sprawiły to dzieci wraz z #gronem pedagogicznym Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia KMK "KOS" z Kosowa

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 21

Tradycyjne strojenie miasta. Ruszył montaż świątecznych dekoracji

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami#. W ostatni dzień listopada w centrum Nakła ruszył montaż świątecznych ozdób.

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 0

Wyróżniono cztery osoby. Piotr Woliński uhonorowany Medalem Marszałka

Mamy przyjemność poinformować# państwa, że kcynianin, rzeźbiarz Piotr Woliński został uhonorowany medalem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego "Unitas Surat Palatinatus Cuiaviano - Pomeraniensis".

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 0

Dofinansowanie z programu "Ciepłe Mieszkanie". Ruszył nabór wniosków

Gmina Sadki ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie# dla beneficjentów będących właścicielami lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, zlokalizowanego na terenie Gminy Sadki, z Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”.

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 1

Wyjątkowe urodziny. Szubinianin Edmund Bałka ukończył 103 lata

103 rocznica urodzin to wydarzenie niecodzienne# i doniosłe w swej wymowie. Z ogromną radością informujemy, że rodowity szubinianin Pan Edmund Bałka 23 listopada 2023r. ukończył 103 lata.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

Pracownik Socjalny Kujaw i Pomorza. Zespół projektowy z Nakła laureatem

Marszałek Piotr Całbecki i radna województwa #Elżbieta Lubańska spotkali się wczoraj (28 listopada) z laureatami przeprowadzonego po raz pierwszy konkursu Pracownik Socjalny Kujaw i Pomorza. Dzień poświęcony ludziom wykonującym tę odpowiedzialną pracę obchodziliśmy 21 listopada.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

Remont drogi zakończony. Dokonano odbioru końcowego inwestycji

Zakończono realizację zadania drogowego# Gminy Kcynia pn. "Remont drogi gminnej nr 090410C Żurawia - Włodzimierzewo od km 0+000,00 do km 1+983,27".

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

Kazimiera Kowalska doceniona przez marszałka. Otrzymała "Stalowego Anioła"

28 listopada 2023 roku do grona osób z gminy Szubin, którzy zostali docenieni przez #Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego jako wyróżniające się w działalności pomocy społecznej na rzecz mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego „Stalowy Anioł” dołączyła Pani Kazimiera Kowalska.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

Trwa przekazywanie laptopów uczniom. Bony na sprzęt dla ponad stu nauczycieli

Laptopy dla uczniów oraz bony dla nauczycieli właśnie #trafiają do odbiorców.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

"Życie i twórczość Krzysztofa Krawczyka". Wykład i wspólne śpiewanie piosenek

W czwartek po raz kolejny mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu# Pana Andrzeja Nyderka. Tematem spotkania było "Życie i twórczość Krzysztofa Krawczyka".

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 0

"Pielgrzymka to całoroczna praca". Spotkanie przewodników grup

W parafii Chrystusa Króla #w Bydgoszczy odbyło się 27 listopada spotkanie przewodników grup i służb centralnych pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Uczestniczył w nim także bp Krzysztof Włodarczyk.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 2

Nakielanin odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Gratulujemy!

W dniu 27 listopada w Pałacu Prezydenckim# odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, podczas której Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.

(czytaj więcej)
29 listopada 2023 6

Stalowe Anioły 2023 rozdane. Zofia Woźniak wyróżniona

Najbardziej zaangażowani, rzetelni i twórczy# pracownicy instytucji pomocy społecznej i działający w tej dziedzinie wolontariusze odebrali dziś (28 listopada) doroczne nagrody zarządu województwa i statuetki Stalowego Anioła.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 0

Otwarcie Areny Biegu na orientację w Potulicach. Nowe miejsce rekreacji

W dniu 26 listopada 2023 roku otwarto nową trasę biegów# na orientację pn. Zielony Punkt Kontrolny w Potulicach. Miejsce to powstało dzięki dofinansowaniu przez Zarząd Powiatu Nakielskiego oraz przy współpracy Stowarzyszenia Aktywna Kcynia z Nadleśnictwem Bydgoszcz.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 24

Stare targowisko przeszło do historii. Trwają prace porządkowe

27 listopada na terenie nakielskiego Szaber Placu przy #ul. Plac Zamkowy rozpoczęły się prace porządkowe polegające na rozbiórce istniejących stoisk handlowych, z których przez ponad 30 lat korzystali miejscowi kupcy.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 7

Na poprawę bezpieczeństwa. Przebudowa na ul. Słowackiego

W rejonie ul. Słowackiego w Szubinie poprawi się bezpieczeństwo pieszych#. Gmina otrzymała dofinansowanie na budowę chodników z rządowego funduszu rozwoju dróg.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 19

"Każda złotówka jest potrzebna". Wzrost podatku o 15%

Mieszkańców gminy Mrocza czeka od nowego roku 15% podwyżka# podatku od nieruchomości. Przed podjęciem uchwały z taką podwyżką, radni Rady Miejskiej w Mroczy wzięli udział w dyskusji.

(czytaj więcej)
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)