Dziś mamy 13 października 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

20 marca 2018

Nadzieja podbija Pomorze. 7 GRAND PRIX dla Nakła!

fot. Szymon Niemczewski

fot. Szymon Niemczewski

Tak, to znowu my - Nakielski chór Nadzieja. W miniony weekend odwiedziliśmy Kielno, #by tam wziąć udział w XII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej.

Kolejny konkurs i ponownie trasa na północ. Przyznajemy, że coś nas ciągnie w tamte strony. Tym razem był to festiwal organizowany przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. Przesłuchania naszej grupy odbywały się jednak w Kielnie i to właśnie taki kierunek obrał każdy z 4 kierowców-chórzystów, kiedy to skoro świt wyruszaliśmy w podróż. Po dotarciu na miejsce, rozprostowaniu kończyn i szybkiej próbie mogliśmy przywdziać chóralne stroje. W tym miejscu jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie ze strony Powiatu Nakielskiego, dzięki któremu wreszcie po latach mogliśmy sobie pozwolić na uszycie pięknych sukien dla żeńskiej części naszego chóru. Następnie udaliśmy się do kościoła św. Wojciecha w Kielnie, gdzie czekało na nas jury - przedstawiciele świata muzyki: prof. Anna Fiebig, prof. Marek Rocławski, dr Mariusz Mróz oraz Tomasz Fopke. W naszym repertuarze konkursowym znalazły się 4 utwory, z czego pierwszy był motywem przewodnim festiwalu - Kyrie z Mszy XI - a wykonywanym przez nas w nieco eksperymentalny jak na nas sposób, bowiem śpiewała go jedynie męska część Nadziei. Czy była to trafna decyzja dyrygenta Michała Gacki? Na odpowiedź przyszło nam poczekać do oficjalnego werdyktu. Po koncercie konkursowym pożegnaliśmy 4 chórzystki, które musiały wracać do innych obowiązków, a pozostała część ekipy czekała na ogłoszenie wyników. Tego popołudnia przekonaliśmy się, że zdecydowanie łatwiej jest zaśpiewać utwór po kaszubsku niż pokazać grając w kalambury hasło przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Wreszcie nadeszła godzina 18:00. Choć przygotowywaliśmy się intensywnie na cotygodniowych próbach w Nakle i Bydgoszczy, to jednak chóralne statystyki nie były po naszej stronie. W roku 2017 udało nam się zdobyć Grand Prix w Szczecinie. Wcześniej, w 2016 roku, najwyższy chóralny laur wyśpiewaliśmy dwukrotnie. Pewna prawidłowość nasuwała się sama - poprzednie tytuły zdobyliśmy w 2012 (w Macedonii) oraz w 2013 (w Chełmnie i Bydgoszczy). Wynikało zatem jasno, że na kolejne GP (o ile to się jeszcze uda) przyjdzie nam czekać do roku 2020. Możecie sobie zatem wyobrazić nasze reakcje, gdy zakończono odczyt zdobytych miejsc w kategorii chóry działające przy instytucjach kultury i stowarzyszeniach, w której występowaliśmy, reprezentując Nakielski Ośrodek Kultury w Nakle nad Notecią. Podczas ogłaszania zwycięzcy rekordowego pod względem ilości uczestników Festiwalu - zakwalifikowało się 26 zespołów z całej Polski, z czego dotarło 23 - kiedy już praktycznie straciliśmy wszelką nadzieję, a Michał zaczął gratulować pozostałym nagrodzonym, usłyszeliśmy werdykt: GRAND PRIX XII Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej zdobywa chór Nadzieja z Nakła nad Notecią. Trudno było powstrzymywać się od okrzyków radości, a kiedy "Pan Gałka", jak to został ochrzczony przez prowadzącą konkurs, wracał do nas ze statuetką Via Domini i nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego, usłyszeliśmy kolejną decyzję. Nie mogło być piękniej - przygoda 7 śpiewaków z chorałem gregoriańskim została doceniona przez jury, które przyznało nam nagrodę specjalną, ufundowaną przez Metropolitę Gdańskiego. Wszystkie te informacje zaczęły docierać do naszej świadomości dopiero w okolicach KFC na autostradzie A1. Zdobyliśmy 7. w historii chóru Nadzieja GRAND PRIX.

Bardzo dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie (no może poza namiotem "przedkonkursowym"), a sponsorom festiwalu za nagrody, które w znacznym stopniu pomogą nam w realizacji pewnego planu, o którym dowiecie się w okresie letnim.

Jednak przede wszystkim dziękujemy Wam - za to, że świadomie JESTEŚCIE PRZY NADZIEI. Za uczestnictwo w koncertach. Za Wasze kciuki i miłe słowa. Każda forma, choćby wirtualnego wsparcia, to drobna cegiełka, która pomaga rozprzestrzeniać prosty przekaz - KULTURA cały czas żyje, a jeżeli będzie się jej pomagać to będzie miała się jeszcze lepiej.
Od ostatniego konkursu, w którym braliśmy udział minęło prawie 5 miesięcy. Cieszymy się niezmiernie mogąc brać udział w kolejnych rywalizacjach, aczkolwiek - choć może się Wam wydawać inaczej - kosztuje nas to wiele pracy, wysiłku i zaangażowania. Niekiedy jest tak, że kilkuset kilometrowe trasy pokonujemy sami, własnymi samochodami, by prosto z nich, na godzinę przed występem, wpaść do miejsca gdzie śpiewamy i zaprezentować się przed jury. W miniony weekend mieliśmy do przejechania 214 km (w jedną stronę). Nieco więcej, bo 724 (również w jedną stronę) miała jedna z naszych chórzystek, która pokonała ją, by móc wystąpić razem z nami na pomorskim festiwalu (za co przy okazji Jej DZIĘKUJEMY!). Chcielibyśmy, tak jak przedstawiciele sportowych klubów i drużyn, móc rywalizować na chóralnych "zawodach" jeszcze częściej, jednak ściana jaką napotykamy, jeżeli chodzi o podejście sponsorów do wspierania kultury, jest raczej nie do przebicia. Mimo to nie poddajemy się i dalej realizujemy swój plan - rozwój pasji, którą niewątpliwie jest muzyka.

Kolejne konkursy już niebawem. Na najbliższy zabieramy ze sobą nasze 2 zaprzyjaźnione chóry - Soli Deo oraz Intencję. Prosimy, trzymajcie kciuki, a postaramy się nie zawieść. Nakło jest miastem nadziei, nie tylko tych sportowych, ale i muzyczno-kulturalnych!

Materiał: Szymon Niemczewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 34 21

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Po bezdrożach". Wędrówka wzdłuż Doliny Noteci

Kolejna nocna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach" za nami#. Tym razem wracaliśmy z Anielin do Nakła skarpą wzdłuż Doliny Noteci.

(czytaj więcej)
0

Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa

W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.

(czytaj więcej)
0

Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów

„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!

(czytaj więcej)
0

Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach

Owoce i warzywa jemy cały rok. Najsmaczniejsze są te# sezonowe.

(czytaj więcej)