Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

09 grudnia 2023 6

Podpisano porozumienie. Lepsza ochrona danych w aptekach

Ujawnianie i eliminowanie naruszeń prawa związanych z przetwarzaniem# danych osobowych pacjentów i pracowników aptek ogólnodostępnych – to główny cel podpisanego 7 grudnia 2023 r. porozumienia pomiędzy Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

(czytaj więcej)
07 grudnia 2023 0

Pomoc osobom bezdomnym. Straż Miejska prowadzi działania

Okres zimowy, chłodne dni to najtrudniejsza pora roku dla osób #bezdomnych. Niektórzy z nich szukają schronienia w budynkach wielorodzinnych. Czasem chcą tam spędzić kilkanaście minut, by się ogrzać, czasem – próbują przespać się na klatce schodowej. To tylko przykładowe miejsca, gdzie można spotkać osoby wymagające pomocy.

(czytaj więcej)
07 grudnia 2023 1

Emerytury i renty jeszcze przed świętami. Kiedy środki trafią na pocztę?

Jak co roku emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia# przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia pieniądze przekazane zostaną także osobom, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia.

(czytaj więcej)
06 grudnia 2023 3

Telefoniczne dyżury ZUS. Wolne miejsca na bezpłatne szkolenie

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do skorzystania #z dyżurów telefonicznych, w trakcie których będzie można zapytać np. o świadczenie wychowawcze 500+, skrócony okres przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych, zasiłki, rentę socjalną, świadczenie przedemerytalne, czy emeryturę kapitałową - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
05 grudnia 2023 1

"Dobry Start". Na konta rodziców i opiekunów trafiło ponad 73 mln zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko #1,4 mld zł w ramach programu „Dobry Start”. Wsparciem objęto 4,8 mln dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim na konta rodziców i opiekunów trafiło 73,4 mln zł na niemal 245 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
05 grudnia 2023 3

Inspekcja Transportu Drogowego służbą mundurową? Projekt ustaw

Minister Infrastruktury #Alvin Gajadhur ogłosił, że zamierza przedłożyć Radzie Ministrów projekty ustaw zmieniające zasady funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego. Stanie się ona służbą mundurową, zdolną wykonywać swoje obowiązki przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

(czytaj więcej)
05 grudnia 2023 0

Zasiłek chorobowy ubezpieczonego. Czy wygasa po ustaniu zatrudnienia?

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny #do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także w czasie wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Jednak w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki.

(czytaj więcej)
05 grudnia 2023 0

Oddadzą cześć nieżyjącym Kolegom. O godz. 17.00 zabrzmią syreny radiowozów

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że wczoraj w wyniku obrażeń# odniesionych na służbie, odeszli nasi Koledzy z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna – asp. szt. Daniel Łuczyński, asp. szt. Ireneusz Michalak. Wypełniając do końca słowa roty policyjnego ślubowania, pozostawili pogrążoną w smutku rodzinę i bliskich. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w imieniu policjantów i pracowników Policji składa rodzinie, bliskim, przyjaciołom oraz znajomym wyrazy żalu i głębokiego współczucia.

(czytaj więcej)
04 grudnia 2023 7

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty. Co z plastikową kartą?

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji #emeryta-rencisty, czyli mLegitymacja. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i dodać dokument. Z tej możliwości skorzystało już ponad 588 tys. świadczeniobiorców ZUS.

(czytaj więcej)
04 grudnia 2023 0

Sieć kolejowa przejezdna. Mogą występować lokalne utrudnienia

Intensywne opady śniegu trwają na terenie całej Polski. #Służby odpowiedzialne za utrzymanie polskich dróg i kolei intensywnie pracują, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2023 0

Czas radosnego oczekiwania. Dziś rozpoczął się okres Adwentu

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy# okres Adwentu. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2023 0

Ruszyła akcja "Piernik do Wiatraka". Słodkości trafią do mieszkańców

„Piernik do Wiatraka” – to hasło świątecznej akcji, do udziału w której zaprosiła #Fundacja „Wiatrak”. Jej celem jest wypiekanie słodkości, które trafią do ubogich mieszkańców Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2023 0

Pożary w budynkach mieszkalnych. Odnotowano wzrost interwencji

Przez ostatnie dwa miesiące tj. od 1 października 2023 roku do #1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2023 2

Nowe zarządzenia. Obowiązujące stopnie alarmowe na terenie kraju

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące obowiązywania #drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 29 lutego 2024 r. do godz. 23:59.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 4

Odznaczono zasłużonych dla kujawsko-pomorskiej OSP. Jubileusz 25-lecia

Jubileusz 25-lecia obchodzą dziś (1 grudnia) druhny i druhowie Związku Ochotniczych Straży #Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W uroczystej gali w toruńskich Jordankach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Paweł Zgórzyński i radna województwa Katarzyna Lubańska, a także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak i parlamentarzyści regionu.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 4

Medale Wojewody dla przedstawicieli środowiska medycznego. Uroczysta gala

Mikołaj Bogdanowicz wręczył przedstawicielom środowiska medycznego #Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego „Za szczególne zasługi dla ochrony zdrowia w regionie”.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 2

Jak nie dopuścić do wychłodzenia organizmu? Podstawowe wskazówki

Zbliżający się sezon zimowy niesie ze sobą ryzyko wychłodzenia organizmu. #Pamiętajcie, żeby być przygotowanymi na niskie temperatury!

(czytaj więcej)
01 grudnia 2023 0

Fałszywe wiadomości o zwrocie podatku. Ostrzeżenie przed oszustami

Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami o #zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r. Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów i informuje o zwrocie podatku. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 1

Grudniowe dyżury telefoniczne ZUS. Szczegółowy harmonogram

ZUS zaprasza na grudniowe dyżury #telefoniczne.

(czytaj więcej)
30 listopada 2023 1

Korekta dokumentów rozliczeniowych. Eksperci ZUS-u odpowiedzą na pytania

Masz pytanie w sprawie korekt #dokumentów? Zadzwoń do ZUS-u

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 0

Wcześniejsi emeryci i renciści mogą dorobić więcej. Zmiany od grudnia

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego# wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli jeszcze więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas. Bezpieczny limit przychodu wynosi ponad 5 tys. zł brutto.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 1

To ostatni dzwonek. Zostały 3 dni na złożenie wniosku 300 plus

Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku# o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”, mają na to czas tylko do 30 listopada. To ostatni dzwonek na złożenie wniosku, potem pieniądze przepadną – przypomina ZUS.

(czytaj więcej)
27 listopada 2023 43

Termin na wymianę "kopciuchów" nie będzie wydłużony! Zarząd zdecydował

Zarząd województwa podjął decyzję, by nie wydłużać czasu #na dostosowanie systemów grzewczych do standardów środowiskowych – poinformował na dzisiejszej (27 listopada) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Choć początkowo zakładano zmianę uchwały antysmogowej w tym zakresie, po konsultacjach społecznych zarząd województwa postanowił odstąpić od wniesienia projektu nowelizacji pod obrady sejmiku. W styczniu w sprawie realizacji uchwały antysmogowej zbierze się zwołany przez marszałka województwa wojewódzki okrągły stół.

(czytaj więcej)
27 listopada 2023 2

Fałszywe doniesienia. Zgłaszają się klienci po wyrównanie świadczenia 500+

Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres# od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

(czytaj więcej)
26 listopada 2023 1

W Biskupinie powstanie nowy pawilon. Budynek będzie miał żywy dach

Za kilka lat w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, które jest #instytucją kultury samorządowi województwa, powstanie nowy pawilon muzealny, w którym turyści obejrzą nowoczesną wystawę stałą. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję nowego pawilonu.

(czytaj więcej)
26 listopada 2023 1

Obrady sejmiku. Radni zdecydują, kto zostanie wiceprzewodniczącym

W poniedziałek (27 listopada) odbędzie się sesja sejmiku województwa, podczas której #ślubowanie złoży radna elektka Ewa Mes obejmująca mandat radnej województwa, zastępując Agnieszkę Kłopotek, która w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała mandat poselski. Transmisja on-line rozpocznie się o godz. 10.

(czytaj więcej)
25 listopada 2023 34

Choroba zakrzepowo-zatorowa po szczepionce AstraZeneca. Dłuższa lista

W związku z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi #działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”), Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do Rzecznika, mogą to nadal zrobić.

(czytaj więcej)
24 listopada 2023 3

Konferencja na temat rolnictwa tradycyjnego. Marszałek w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (24 listopada) w Brukseli ważną konferencję #na temat rolnictwa tradycyjnego i jego znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, zorganizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Europejski Komitet Regionów. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz władz regionalnych z Włoch, Hiszpanii i Belgii.

(czytaj więcej)
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)