Dziś mamy 20 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2024

Dzień Rysia w przedszkolu. Zadania na spostrzegawczość i test sprawnościowy

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Ryś od prawie 30 lat jest w Polsce objęty ochroną#, a od 2017 roku, 11 czerwca obchodzi swoje święto.

Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. W Polsce mamy dwie populacje rysia- nizinną w Polsce północno - wschodniej oraz karpacką na południowym wschodzie naszego kraju. W tych dwóch rejonach mamy stałą populację, natomiast pojedyncze osobniki spotkamy na terenie całego kraju.

Międzynarodowy Dzień Rysia daje szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. Filia Dziecięca postanowiła zorganizować zajęcia dla przedszkolaków, aby poruszyć temat zagrożonego gatunku rysia.

Gwiazdeczki z Przedszkola Słoneczko wysłuchały ciekawostek o tym zwinnym kocie, do czego służą pędzelki na jego uszach, jakim jest pływakiem, jaką prędkość osiąga biegnąc, itp. Dzieci zostały podzielone na trzy grypy: rysia Zdzisia, rysia Zbysia, rysia Marysia i rozpoczęliśmy zawody. Były zadania na spostrzegawczość, ale także test sprawnościowy. Wszystkie małe rysie poradziły sobie z zadaniami wyśmienicie. Na koniec otrzymały medal, do własnoręcznego pokolorowania.

Materiał: Anna Splitt / Biblioteka Dziecięca w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)