Dziś mamy 23 marca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

19 marca 2019 0

XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza# właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

(czytaj więcej)
10 marca 2019 0

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na szkolenie

W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia przyjmowania wniosków# o przyznanie płatności obszarowych na rok 2019, Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nakle nad Notecią zaprasza wszystkich zainteresowanych rolników na szkolenie poświęcone:

(czytaj więcej)
25 lutego 2019 1

Rolnicy ekologiczni z Szubina na targach rolniczych. Promowali eko produkty

Światowe Targi Ekologiczne trwały od 13 do 16 lutego 2019 roku w Norymberdze.

(czytaj więcej)
22 lutego 2019 0

Zmiany w emeryturach i rentach rolniczych. Uchwała wejdzie w życie od 1 marca

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia # 1 marca 2019 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2019 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym 102,86%, nie mniej niż o kwotę 70 zł.

(czytaj więcej)
22 lutego 2019 1

BIO-MĄKI z Dziewierzewa na światowych targach. Jakość przede wszystkim

W dniach od 13-16 lutego 2019r. odbyły się po raz 30 Międzynarodowe Targi żywności ekologicznej# BIOFACH .

(czytaj więcej)
20 lutego 2019 0

Eksport roślin z naszego województwa. Posiadamy coraz więcej paszportów roślin

Przedsiębiorcy muszą posiadać świadectwa fitosanitarne w przypadku # eksportu, lub reeksportu roślin, produktów roślinnych, lub przedmiotów z Polski do krajów trzecich (poza UE).

(czytaj więcej)
19 lutego 2019 0

XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału# w XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

(czytaj więcej)
17 lutego 2019 0

Płatności bezpośrednie i obszarowe. Można składać wnioski

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich # oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia. Agencja będzie je przyjmowała od 15 lutego do 14 marca 2019 r.

(czytaj więcej)
14 lutego 2019 6

Obradowali rolnicy naszego województwa. Wnioski do ministra Ardanowskiego

Od szeregu lat Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza jest organizatorem obrad oraz współtwórcą# wniosków gremium - Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku.

(czytaj więcej)
12 lutego 2019 0

Wysoka jakość produktów roślinnych. Polska żywność na światowych rynkach

Żywność wysokiej jakości w przypadku produktów roślinnych nie może zawierać# przekroczeń dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin. Spełnienie powyższego wymagania to nie tylko troska o konsumentów, to również warunek utrzymania wysokiej pozycji polskiej żywności na światowych rynkach.

(czytaj więcej)
12 lutego 2019 0

Oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty również w tym roku

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich# oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

(czytaj więcej)
08 lutego 2019 0

Straty po zeszłorocznej suszy. Zwiększenie środków na rekompensaty

ARiMR wznowiła 28 stycznia br. wydawanie decyzji przyznających jednorazową pomoc finansową # rolnikom poszkodowanym przez ubiegłoroczną suszę lub powódź.

(czytaj więcej)
06 lutego 2019 9

Protest na drodze krajowej nr 5. Możliwe utrudnienia na drodze

Dziś, 6 lutego na drodze krajowej nr 5 na odcinku Żnin - Jaroszew trwał protest rolników.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2019 0

Małe przetwórstwo. W najbliższy czwartek rusza nabór wniosków

Już od czwartku 31 stycznia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa# będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze, który potrwa do 1 marca 2019 r, wprowadzono szereg korzystnych zmian i ułatwień, m. in. zwiększono kwotę dofinansowania oraz rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2019 0

Informacja ważna dla rolników. Zaliczki i składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zasady potrącania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne# z emerytur i rent rolniczych w 2019 r.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2019 0

Posiedzenie Rady Ministrów. W planach rozwój produkcji białka paszowego

Sprawy ważne dla Polski, w tym dotyczące strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń poprzez # depopulację dzików oraz plan rozwoju produkcji białka paszowego w Unii podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2019 0

"Restrukturyzacja małych gospodarstw". Od 28 lutego można składać wnioski

Od 28 lutego do 29 marca 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o # przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw".

(czytaj więcej)
21 stycznia 2019 10

Strategia zwalczania ASF. Wyjaśnienia w sprawie polowań zbiorowych

W związku z chaosem informacyjnym dotyczącym kwestii polowań zbiorowych skoordynowanych # (tzw. "wielkoobszarowych") na dziki oraz licznymi pytaniami w tej sprawie, Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2019 0

Dopłaty dla rolników. Szybsze wypłaty niż w latach ubiegłych

Blisko 10 mld zł przekazała do 17 stycznia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konta # rolników w ramach bezpośrednich za 2018 r. i ponad 1 mld zł z tytułu płatności obszarowych z PROW 2014-2020 wypłacanych za ubr.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2019 0

Uzgodnienia w sprawie handlu z Litwą

Na marginesie targów „Zielony Tydzień” odbyły się dziś w Berlinie trójstronne rozmowy ministra Jana# Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej, Giedriusem Surplysem oraz komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, które dotyczyły handlu trzodą chlewną ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2019 6

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej. Wnioski od 14 do 25 stycznia 2019r

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości # podmiotu skupującego

(czytaj więcej)
10 stycznia 2019 6

Opinia Państwowego Instytutu Weterynarii w sprawie odstrzału dzików

W związku z opublikowanym przez nas artykułem dotyczącym masowych odstrzałów dzików # publikujemy w całości stanowisko Państwowego Instytutu Weterynarii, które zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Rolnictwa wczoraj wieczorem.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2019 29

Walka z ASF. Ruszają masowe odstrzały dzików(sonda)

Począwszy od 12 stycznia zrezygnujcie z weekendowych spacerów w lasach. W soboty i niedziele,# wszędzie, minister środowiska nakazał "masowe i zsynchronizowane polowania".

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 8

Tańsze paliwo dla rolników. Ustalono limit zwrotu podatku

Od 1 stycznia 2019 r. zwiększa się, z 86 l do 100 l, limit oleju napędowego zużytego na 1 ha użytków # rolnych. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zakupionego i wykorzystanego do upraw rolnych oraz – co jest nowością – do chowu lub hodowli bydła.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 0

Wnioski na "małe przetwórstwo". Sprawdź warunki przyznania pomocy

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji # Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2019 0

WIORIN przebadał próbki. W naszym województwie nie stwierdzono GMO

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO w 2018r wykonywane były na terenie naszego województwa# przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Realizowane były poprzez: kontrolę materiału siewnego, plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.

(czytaj więcej)
02 stycznia 2019 1

Rok 2018 w rolnictwie. Susza nie oszczędziła polskich rolników

Koniec roku zachęca do podsumowań. Jaki był dla rolników zajmujących się produkcją roślinną i # zwierzęcą? Jak co roku Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego przygotował, krótką analizę z komentarzem.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2018 0

Nowoczesne rozwiązania w produkcji drobiu wodnego

7 grudnia 2018 r. w Minikowie odbyła się konferencja dotycząca drobiu wodnego. Przedstawiciele # Instytutu Zootechniki – PIB Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy oraz firm branżowych wygłosili swoje prelekcje na tematy związane z żywieniem, bioasekuracją drobiu oraz zaleceniami technologicznymi w produkcji drobiu wodnego.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)