Dziś mamy 19 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

06 listopada 2019 0

Rozwój usług rolniczych. Wnioski można składać do 20 listopada

Jesteś przedsiębiorcą? Świadczysz usługi na rzecz rolników i chcesz rozwijać swoją działalność?# Do 20 listopada w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możesz złożyć wniosek o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
06 listopada 2019 0

eWniosek już dostępny. Teraz w szybki i prosty sposób wystąpisz o świadczenie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 31.10.2019 r. na stronie# www.krus.gov.pl dostępny jest elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wniosek elektroniczny zawiera taką samą treść, jak wniosek w wersji tradycyjnej. Umożliwia on wystąpienia o świadczenie w prosty i szybki sposób, bez konieczności wizyty w jednostce terenowej Kasy.

(czytaj więcej)
03 listopada 2019 0

Zaliczki dopłat za 2019 rok. Na kontach rolników ponad miliard złotych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 16 października # po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

(czytaj więcej)
02 listopada 2019 1

Sytuacja w rolnictwie. Prawie 19 mln zł strat!

Z roku na rok jest coraz gorzej. Dziesiątki hektarów uszkodzonych upraw i kilkanaście milionów złotych strat#. To przykry bilans wynikający ze sprawozdania z sytuacji w rolnictwie w gminie Nakło. Z jakimi problemami najczęściej borykają się rolnicy i hodowcy?

(czytaj więcej)
27 października 2019 0

Pomoc dla KGW. 31 października mija termin składania wniosków

UWAGA! Koła Gospodyń Wiejskich tylko do 31 października (czwartek) mogą składać # wnioski o wsparcie finansowe.

(czytaj więcej)
27 października 2019 2

Rolniczy handel detaliczny. Można uzyskać wsparcie od ARiMR

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w # ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

(czytaj więcej)
27 października 2019 0

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Do 29 października br. rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się # w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, finansowanej z PROW 2014-2020. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

(czytaj więcej)
25 października 2019 0

Wypłaty dopłat ruszyły. 2,54 mld zł na kontach rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii# obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

(czytaj więcej)
20 października 2019 0

Pomoc suszowa. Termin składania wniosków przedłużony

O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków# o pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

(czytaj więcej)
14 października 2019 0

Rekompensata za przekazanie gospodarstwa. Trwa nabór wniosków

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych # gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może do 29 października br. ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
12 października 2019 0

Wyższe stawki dopłat bezpośrednich. Jest kilka wyjątków

Dzięki korzystnemu kursowi wymiany euro na złotówki, tegoroczne stawki # płatności bezpośrednich są w większości wyższe od ubiegłorocznych. To dobra informacja dla rolników, choć pojawiają się komentarze, że to i tak minimalna pomoc dla gospodarstw.

(czytaj więcej)
11 października 2019 0

Rozwój usług rolniczych. Można ubiegać się o dotację

Jesteś przedsiębiorcą? Świadczysz usługi na rzecz rolników i chcesz rozwijać # swoją działalność?

(czytaj więcej)
11 października 2019 0

Pomoc dla rolników. Można składać wnioski do 31 grudnia

Po raz drugi w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia z # PROW 2014-2020 pomoc dla rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

(czytaj więcej)
11 października 2019 3

Najlepsi rolnicy regionu. Laureatem mieszkaniec powiatu nakielskiego

Jerzy Fik i Mirosław Gaczyński to zwycięzcy tegorocznego konkursu Agricola – Syn Ziemi dla przedsiębiorczych i aktywnych# społecznie rolników. Wczoraj (10 października) w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się gala wręczenia nagród. W uroczystości uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

(czytaj więcej)
10 października 2019 0

Zapobieganie klęskom żywiołowym. Nowy projekt pomocy dla rolników

Od 28 października do 22 listopada 2019 r. w oddziałach regionalnych # ARiMR można składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

(czytaj więcej)
10 października 2019 0

KGW składają wnioski. Nabór będzie trwał do 31 października

Od maja do końca września Koła Gospodyń Wiejskich złożyły do # Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski na blisko 24,8 mln zł pomocy finansowej przeznaczonej na rozwój ich działalności.

(czytaj więcej)
06 października 2019 0

Wsparcie na tworzenie grup producentów. Nowy nabór wniosków

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą # przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

(czytaj więcej)
05 października 2019 0

Wsparcie ekosystemów leśnych. Pomoc skierowana do właścicieli lasów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia drugi nabór wniosków o # przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w 2019 r.

(czytaj więcej)
04 października 2019 1

„Wieś dla wsi”. Podsumowanie VII Kujawsko-Pomorskiego Forum Turystyki Wiejskiej

24-26 września już po raz siódmy odbyło się Kujawsko-Pomorskie Forum Turystyki Wiejskiej, pod hasłem: „Wieś dla Wsi” w Pałacu Romantycznym w Turznie.

(czytaj więcej)
02 października 2019 0

Rozpoczyna się nabór wniosków. Ważna informacja dla rolników

W związku z rozpoczynającym się 3 października naborem # „Wniosków dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi”.

(czytaj więcej)
02 października 2019 1

Uwaga na anonimowe wiadomości SMS. Warto zachować ostrożność

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nie ma nic # wspólnego z wiadomościami SMS, w których przekazywana jest błędna i nieprawdziwa informacja jakoby rolnicy mieli nie otrzymać w tym roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich z powodu rzekomego wytypowania do kontroli.

(czytaj więcej)
28 września 2019 1

Pomoc suszowa. Nabór wniosków od 3 października

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych# poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Wnioski można składać w terminie 3 - 31 października 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR.

(czytaj więcej)
23 września 2019 0

Wystawa drobnego inwentarza w Minikowie. Hodowcy wyróżnieni

W trakcie „Jesieni w Ogrodzie” zaprezentowano # drób ozdobny, króliki, gołębie rasowe, alpaki, ptaki egzotyczne, szynszyle oraz kucyki.

(czytaj więcej)
22 września 2019 0

KGW składają wnioski. Nabór wniosków trwa do 31 października

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia # koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.

(czytaj więcej)
21 września 2019 0

Nowy program pomocy dla rolników. Wnioski można składać od 25 września

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program # pomocy z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
20 września 2019 0

Pomoc dla gospodarstw rolnych. Poszkodowanych w wyniku suszy, huraganu, gradu

Po siedmiu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw przyjętego przez Radę Ministrów i podpisanego# przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tj. 26 września 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosi termin składania wniosków o pomoc do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (planowany termin 3 października br.) oraz stawki pomocy.

(czytaj więcej)
16 września 2019 0

Krajowy Dzień Kukurydzy i Dzień Soi. Impreza plenerowa w Chrząstowie

W dniu 15 września 2019 roku na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w # Chrząstowie odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy i Dzień Soi. Impreza zorganizowana została przez Polski Związek Producentów Kukurydzy i SDOO w Chrząstowie.

(czytaj więcej)
12 września 2019 1

ASF coraz bliżej województwa. Potrzebne są konkretne działania

11 września 2019 w biurze powiatowym KPIR w Bydgoszczy odbyło się spotkanie # Zarządu Izby z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Tematem dyskusji było omówieni sytuacji związanej z zagrożeniem ASF. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem po tym spotkaniu.

(czytaj więcej)
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)