Dziś mamy 24 maja 2018, czwartek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

17 maja 2018 2

Zmiany w wysokości odszkodowania. Za wypadek czy chorobę zawodową rolnicy dostaną więcej

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra # Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2018r., poz. 827) ulega zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania.

(czytaj więcej)
15 maja 2018 0

Chrońmy pszczoły. O czym warto pamiętać, aby im nie zaszkodzić?

W tym roku, 20 maja będziemy po raz pierwszy obchodzili Światowy Dzień Pszczół. Była to inicjatywa # Republiki Słowenii zatwierdzenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Warto w tym czasie przypomnieć o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin.

(czytaj więcej)
15 maja 2018 0

Wydłużono termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich

Dziś Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie #UE do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca br.

(czytaj więcej)
13 maja 2018 0

Zmiana terminu dla dywersyfikacji upraw. Zostanie przesunięty na czerwiec

Resort rolnictwa skierował 10 maja 2018 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i #opiniowania projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw.

(czytaj więcej)
11 maja 2018 1

Dwa wyjazdy studyjne i projekt. Podpisano umowy na ich realizację

9 maja 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego nastąpiło # podpisanie umów na realizację projektów w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
09 maja 2018 0

Sadzenie lasu w kolejnym leśnictwie. Wiele osób zaangażowało się w pomoc

Pomoc podczas akcji odnowieniowej okazała się niezbędna także w leśnictwie # Dębogóra.

(czytaj więcej)
09 maja 2018 0

Szkodniki w sadach. Co robić, aby zapobiegać robaczywieniu owoców?

W sadach i ogródkach działkowych zaczęły pojawiać się groźne szkodniki jabłoni i śliw. Mają one # bardzo duży wpływ na jakość plonów. Jest to owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka. Gąsienice tych owadów drążą korytarze wewnątrz owoców i zanieczyszczają je ciemnymi odchodami powodując tzw. robaczywienie owoców.

(czytaj więcej)
09 maja 2018 0

Warsztaty serowarskie. Do Minikowa zjechali rolnicy z województwa

24 i 25 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej odbyły się #warsztaty serowarskie zrealizowane w ramach projektu „Wspieranie procesu tworzenia partnerstw na rzecz innowacji w serowarstwie”.

(czytaj więcej)
09 maja 2018 0

Zmiana ustawy o ochronie roślin. Nowe regulacje wejdą w życie w styczniu

Rada Ministrów przyjęła 8 maja projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz #niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

(czytaj więcej)
05 maja 2018 0

Wsparcie na zalesianie. Od 1 czerwca można składać wnioski

Ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie możliwości składania # wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w zakresie działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w 2018 roku.

(czytaj więcej)
29 kwietnia 2018 0

Zmiany ustawy o nawozach i nawożeniu. Trwa analiza zgłoszonych uwag

Rozwój biogazowni rolniczych oraz potrzeba wprowadzenia przepisów ułatwiających #nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych powstających w procesie fermentacji metanowej z surowców rolniczych, produktów ubocznych, odpadów oraz pozostałości z produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego – to przyczyny rozpoczęcia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prac nad nowelizacją ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.

(czytaj więcej)
21 kwietnia 2018 0

Jest ułatwienie dla rolników. Nie ma konieczności dywersyfikacji upraw

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję # umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw.

(czytaj więcej)
21 kwietnia 2018 0

Słodyszek powrócił na pola. Uprawy rzepaku są zagrożone

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy wydało komunikat o #zagrożeniu upraw roślin organizmami niekwarantannowymi. Na plantacjach rzepaku ozimego pojawiły się chrząszcze słodyszka rzepakowego.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2018 0

Na złożenie wniosku został niecały miesiąc. Lepiej nie czekać do ostatniego dnia

Został niespełna miesiąc na złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz # tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. ARiMR apeluje, by nie czekać z przesłaniem deklaracji do ostatniego dnia naboru.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2018 0

Akcja odnowienia lasu. W tym roku pracy jest dużo więcej

Trwa coroczna akcja odnowieniowa, czyli sadzenie nowego pokolenia lasu. Czym się różni od # poprzednich? Przede wszystkim wielkością zadań.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2018 0

Nowe zasady pracy dla pracowników sezonowych. Sprawdź, co się zmieni

Sejm RP uchwalił 13 kwietnia ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej #oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2018 0

Czas po nawałnicy jest pełen wyzwań. Przed nadleśnictwem nadal ogrom pracy

Minął pierwszy kwartał nowego roku. Czas od nawałnicy w sierpniu zeszłego roku to dla leśniczych # Nadleśnictwa Szubin czas nowych wyzwań i bardzo intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2018 5

Zmiany w prawie łowieckim. Nowe zasady szacowania szkód

1 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie # (Dz. U. poz. 651), która zmienia m.in. system szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2018 4

Wypalanie traw się nie opłaca. Grożą za to kary i cofnięcie dopłat bezpośrednich

Nadeszła wiosna, temperatury są coraz wyższe. Na łąkach widać wyschnięte, martwe trawy, #które w wielu miejscach mogą być celowo podpalane. Niektórzy uważają, że jest to najprostszy sposób na pozbycie się takich śmieci, a nawet dopatrują się w takim działaniu zabiegów użyźniających glebę. Nic bardziej mylnego!

(czytaj więcej)
06 kwietnia 2018 0

Wycofanie owoców z rynku. Od 6 kwietnia można składać powiadomienia

Od 6 kwietnia można składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR powiadomienia o #zamiarze wycofania owoców z rynku.

(czytaj więcej)
04 kwietnia 2018 0

Prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą? To informacja dla ciebie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie przypomina, iż do dnia 31 maja każdego #roku rolnik lub domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć w macierzystej jednostce organizacyjnej KRUS zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok ubiegły. Kwota podatku należnego za 2017 r. wynosi 3.300 zł.

(czytaj więcej)
02 kwietnia 2018 0

Są pieniądze dla przetwórców. Można otrzymać nawet 15 mln złotych

Wnioski o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót # nimi lub ich rozwój" można składać od 30 marca do 29 kwietnia 2018 roku w oddziałach regionalnych ARiMR.

(czytaj więcej)
30 marca 2018 16

Zadłużeni rolnicy mają otrzymać pomoc. Ministerstwo ma cztery propozycje

- Na wniosek organizacji rolniczych i rolników, przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad projektem # ustawy pozwalającej na udzielenie pomocy rolnikom, którzy nie mogą regulować swoich zobowiązań – poinformował minister Krzysztof Jurgiel.

(czytaj więcej)
30 marca 2018 0

Konferencja na temat produkcji zwierzęcej. Tym razem debatowano o drobiu

27 marca br. w Minikowie odbyła się ostatnia w miesiącu konferencja z produkcji zwierzęcej. Była to # konferencja pn. „Nowoczesne rozwiązania w produkcji drobiu grzebiącego”.

(czytaj więcej)
27 marca 2018 1

O zdrowiu krów i jakości mleka. Podczas konferencji poruszono wiele problemów

Hodowcy bydła mlecznego, doradcy rolniczy i studenci wzięli udział w konferencji pn. „Zdrowie krów # a jakość mleka” które odbyło się 22 marca 2018 r. w Minikowie.

(czytaj więcej)
25 marca 2018 0

Są pieniądze na wsparcie rynku produktów pszczelich. Można zgłaszać projekty

Projekty dotyczące "Wsparcia rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019 można składać # do 30 kwietnia.

(czytaj więcej)
14 marca 2018 2

O terapeutycznym wykorzystaniu zwierząt. W konferencji wzięło udział prawie 140 osób

W Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 12 marca 2018 r. # Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy zorganizował konferencję pn. „Dobrostan a terapeutyczne wykorzystanie zwierząt”.

(czytaj więcej)
13 marca 2018 4

Miażdżący raport NIK o antybiotykoterapii zwierząt hodowlanych. Ministerstwo uspokaja

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgadza się z tezą o powszechnym stosowaniu antybiotyków # w hodowlach zwierząt w Polsce, a w konsekwencji z istnieniem zagrożenia dla zdrowia konsumenta, która została zawarta w raporcie NIK dotyczącym m.in. nadzoru nad stosowaniem antybiotykoterapii w hodowli zwierzęcej.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)