Dziś mamy 18 stycznia 2018, czwartek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

11 stycznia 2018 9

Dopłata do zużytego materiału siewnego. ARiMR będzie prowadziła nabór wniosków

W terminie od 15.01.2018 r. do 25.06.2018 r. Agencja będzie prowadziła nabór wniosków o # przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2018 0

Podatek dochodowy emeryta lub rencisty. Większość PIT-ów rozliczy KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w terminie do dnia 28 lutego #2018 r. przekaże wszystkim emerytom i rencistom roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent (formularz PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych emerytur i rent (formularz PIT-11A).

(czytaj więcej)
03 stycznia 2018 2

Dofinansowanie na zakup uli i nie tylko. Można składać wnioski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu uruchamia nabór wniosków o dofinansowanie # zakupu uli, odkładów oraz rodzin pszczelich. Celem programu jest zwiększenie populacji pszczoły miodnej w środowisku.

(czytaj więcej)
02 stycznia 2018 0

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy? KRUS informuje

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zasiłki chorobowe w #podstawowym okresie zasiłkowym (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e – ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS – ZLA).

(czytaj więcej)
27 grudnia 2017 0

Są pieniądze na rozwój przetwórstwa dla rolników. Można uzyskać nawet 15 mln złotych

Wnioski o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót # nimi lub ich rozwój” będzie można składać od 30 marca do 29 kwietnia 2018 roku w oddziałach regionalnych ARiMR.

(czytaj więcej)
26 grudnia 2017 7

Wcześniejsza emerytura rolnicza. Jakie kryteria trzeba spełnić, by ją otrzymać?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że rolnik, który do dnia 31 # grudnia 2017 r. ukończy wiek 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), będzie posiadać co najmniej 30 letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, może złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą.

(czytaj więcej)
26 grudnia 2017 0

Rolnicy zobowiązani są do dokonywania wpłat na ten fundusz. Sprawdź, na jakich warunkach

Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Bydgoszczy, # przypominają, iż do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz promocji produktów rolno – spożywczych zobowiązani są:

(czytaj więcej)
13 grudnia 2017 0

Przyznano nagrody dla najlepszych publikacji. Wśród wyróżnionych jest "Wieś Kujawsko-Pomorska"

XXV edycja konkursu „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w # 2016 r.” została rozstrzygnięta. Nagrody laureatom oraz nagrodę i wyróżnienia instytutom badawczym resortu rolnictwa za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych wręczył 6 grudnia br. podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

(czytaj więcej)
12 grudnia 2017 6

Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej. Poruszono wiele problemów

W poniedziałek, 11 grudnia w sali Urzędu Miejskiego w Kcyni odbyło się posiedzenie # Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2017 0

Po raz pierwszy zorganizowano ogólnopolską konferencję. Tematem przewodnim była śruta rzepakowa

28 listopada br. w Oddziale KPODR w Przysieku odbyła się I Ogólnopolska konferencja # poświęcona śrucie rzepakowej.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2017 0

KRUS informuje. Zmieniły się kwoty przychodu

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 grudnia 2017 r. zmieniają się # kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

(czytaj więcej)
02 grudnia 2017 1

Finał wojewódzki Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Dariusz Nowastowski na podium

Finał XXVII Olimpiady Wiedzy Rolniczej rozegrano 23 listopada 2017 roku w # Przysieku.

(czytaj więcej)
26 listopada 2017 1

Pomoc dla producentów świń z terenów objętych ASF. ARiMR udzieli pożyczek

22 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2017 r. #zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 2147).

(czytaj więcej)
25 listopada 2017 0

Trwa wypłata zaliczek. Blisko 8,44 mld zł już trafiło do rolników

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich #za 2017 r. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 23 listopada Agencja przekazała w ramach tych płatności na konta bankowe 1,24 mln rolników blisko 8,44 mld zł.

(czytaj więcej)
24 listopada 2017 1

To był trudny rok. Podczas zjazdu sadowników poruszono wiele problemów

Kolejny raz Przysiek gościł uczestników konferencji sadowniczej organizowanej przez # Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
20 listopada 2017 1

Konferencja ekologiczna. Rozstrzygnięto konkurs dla rolników

7 listopada 2017 roku w Minikowie w ramach programu „Ekologizacja wsi woj. kujawsko-pomorskiego, # kształtowanie postaw i zachowań społeczeństwa wiejskiego, poprzez wdrażanie w życie tzw. Dobrej Kultury Rolnej” odbyła się konferencja podsumowująca konkurs pn. „Ekologiczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej”.

(czytaj więcej)
13 listopada 2017 1

Młodzi rolnicy sprawdzili swoją wiedzę. Do testu przystąpiły 23 osoby

W dniu 9 listopada 2017 roku w Sali Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie # odbyły się XXVII eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej dla powiatu nakielskiego, której organizatorem był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
09 listopada 2017 0

Zmiany w ochronie gruntów rolnych. Jest projekt ustawy

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań # prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji.

(czytaj więcej)
09 listopada 2017 1

Ważna informacja dla rolników. Wnioski o płatność będzie można składać poprzez aplikację

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW # składać będzie można tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek).

(czytaj więcej)
06 listopada 2017 2

Dzieci rolników też ubezpieczone. Podpisano umowę

Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zawarł 11 października br. #z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych umowę grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci osób objętych społecznym ubezpieczeniem rolników w pełnym zakresie.

(czytaj więcej)
05 listopada 2017 0
Notowania rolnicze

Jesień w pełni. Jak kształtują się ceny produktów rolnych?

Zgodnie z raportami Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, ceny na # przestrzeni ostatnich dwóch tygodni są stabilne. Zanotowano tylko nieznaczne podwyżki bądź obniżki produktów rolnych.

(czytaj więcej)
03 listopada 2017 14

Rośnie cena jajek. Dlaczego?

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. # W ostatnich miesiącach tego roku ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną. Zdarza się, że na sklepowych półkach brakuje jaj. Czym jest spowodowany taki wzrost cen?

(czytaj więcej)
26 października 2017 0

Konferencja na temat drobiu wodnego. Wygłoszono kilka wykładów

12 października odbyła się w Minikowie konferencja pn. Aktualne tendencje w hodowli i chowie # drobiu wodnego. Uczestników powitała Pani Lidia Lewandowska Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
26 października 2017 0

Rozmawiano o sytuacji w rolnictwie. Nie brakowało tematu nawałnicy

25 października w Centrum Ekologiczno-Kulturowym w Trzeciewnicy zorganizowano #posiedzenie członków Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle.

(czytaj więcej)
12 października 2017 0

Grypa ptaków w Polsce. O czym muszą wiedzieć hodowcy?

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysokiej zjadliwej # grypy ptaków w Polsce, # w załączniku publikujemy informację dla hodowców drobiu.

(czytaj więcej)
10 października 2017 10

Zapowiada się rewolucja. Zniesiono kwoty na cukier

Od 1 października zniesiono kwoty produkcyjne w sektorze cukru oraz minimalna cena # skupu buraków. Plantatorzy nie kryją obaw.

(czytaj więcej)
26 września 2017 7

Rolnicy niszczą drogi. Jest apel władz

Zaorywanie dróg gminnych to niestety częsty proceder uprawiany przez rolników. W tej sprawie # głos zabrał wójt gminy Sadki, który zwrócił się z apelem do rolników.

(czytaj więcej)
08 września 2017 0

Spiętrzenia i oczka wodne czekają na remonty. Powołano specjalną grupę

Wojewoda Kujawsko - Pomorski w ramach działającego w naszym województwie # Zespołu Doradczego ds. Wsi i Rolnictwa powołał w bieżącym roku Grupę Roboczą ds. Retencji i Spółek Wodnych. Grupie przewodniczy Pan Janusz Kaczmarek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

(czytaj więcej)
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Masz 18 lat i pierwszy raz wnioskujesz o paszport? Otrzymasz wyjątkowy prezent!

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek #wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)