Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

21 stycznia 2019 5

Strategia zwalczania ASF. Wyjaśnienia w sprawie polowań zbiorowych

W związku z chaosem informacyjnym dotyczącym kwestii polowań zbiorowych skoordynowanych # (tzw. "wielkoobszarowych") na dziki oraz licznymi pytaniami w tej sprawie, Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2019 0

Dopłaty dla rolników. Szybsze wypłaty niż w latach ubiegłych

Blisko 10 mld zł przekazała do 17 stycznia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konta # rolników w ramach bezpośrednich za 2018 r. i ponad 1 mld zł z tytułu płatności obszarowych z PROW 2014-2020 wypłacanych za ubr.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2019 0

Uzgodnienia w sprawie handlu z Litwą

Na marginesie targów „Zielony Tydzień” odbyły się dziś w Berlinie trójstronne rozmowy ministra Jana# Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej, Giedriusem Surplysem oraz komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, które dotyczyły handlu trzodą chlewną ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2019 6

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej. Wnioski od 14 do 25 stycznia 2019r

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości # podmiotu skupującego

(czytaj więcej)
10 stycznia 2019 6

Opinia Państwowego Instytutu Weterynarii w sprawie odstrzału dzików

W związku z opublikowanym przez nas artykułem dotyczącym masowych odstrzałów dzików # publikujemy w całości stanowisko Państwowego Instytutu Weterynarii, które zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Rolnictwa wczoraj wieczorem.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2019 29

Walka z ASF. Ruszają masowe odstrzały dzików(sonda)

Począwszy od 12 stycznia zrezygnujcie z weekendowych spacerów w lasach. W soboty i niedziele,# wszędzie, minister środowiska nakazał "masowe i zsynchronizowane polowania".

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 8

Tańsze paliwo dla rolników. Ustalono limit zwrotu podatku

Od 1 stycznia 2019 r. zwiększa się, z 86 l do 100 l, limit oleju napędowego zużytego na 1 ha użytków # rolnych. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zakupionego i wykorzystanego do upraw rolnych oraz – co jest nowością – do chowu lub hodowli bydła.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 0

Wnioski na "małe przetwórstwo". Sprawdź warunki przyznania pomocy

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji # Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2019 0

WIORIN przebadał próbki. W naszym województwie nie stwierdzono GMO

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO w 2018r wykonywane były na terenie naszego województwa# przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Realizowane były poprzez: kontrolę materiału siewnego, plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.

(czytaj więcej)
02 stycznia 2019 1

Rok 2018 w rolnictwie. Susza nie oszczędziła polskich rolników

Koniec roku zachęca do podsumowań. Jaki był dla rolników zajmujących się produkcją roślinną i # zwierzęcą? Jak co roku Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego przygotował, krótką analizę z komentarzem.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2018 0

Nowoczesne rozwiązania w produkcji drobiu wodnego

7 grudnia 2018 r. w Minikowie odbyła się konferencja dotycząca drobiu wodnego. Przedstawiciele # Instytutu Zootechniki – PIB Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy oraz firm branżowych wygłosili swoje prelekcje na tematy związane z żywieniem, bioasekuracją drobiu oraz zaleceniami technologicznymi w produkcji drobiu wodnego.

(czytaj więcej)
18 grudnia 2018 12

Tragiczna sytuacja na rynku żywca i brak działań ze strony władz. Rolnicy protestują

Rolnicy na Mazowszu w ubiegłym tygodniu zorganizowali głośny protest w związku ze złą sytuacją # na rynku żywca wieprzowego. Walne Zgromadzenia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej solidaryzuje się z protestującymi rolnikami. Treść stanowiska poniżej.

(czytaj więcej)
06 grudnia 2018 0

Wsparcie dla KGW. Wnioski można składać do 27 grudnia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż Koła Gospodyń Wiejskich # zainteresowane otrzymaniem wsparcia finansowego zobowiązane są do jak najszybszego złożenia wniosku o zarejestrowanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2018 0

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady tworzenia Kół gospodyń wiejskich. # Mają one być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2018 0

Pieniądze na ochronę gospodarstw rolnych. Wnioski można składać do 4 grudnia

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano wsparcie na # inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF) czy powodzią.

(czytaj więcej)
28 listopada 2018 0

Wojewódzki finał olimpiady rozstrzygnięty. Wśród laureatów mieszkaniec powiatu

22 listopada 2018 roku w Przysieku odbył się finał XXVIII Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej.

(czytaj więcej)
27 listopada 2018 0

E-ZLA. Rolnicy nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w związku z tym, że od 1 grudnia 2018 r.# zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej (e-ZLA), rolnicy (domownicy rolnika) nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich w celu przyznania prawa do zasiłku chorobowego.

(czytaj więcej)
26 listopada 2018 0

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Rolnicy otrzymają rekompensatę

16 listopada zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Do tego czasu Agencja # Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 165 tys. rolników ponad 1,2 mld zł rekompensat z tego tytułu.

(czytaj więcej)
22 listopada 2018 1

Są efekty współpracy. Zagrożenie ASF coraz mniejsze

– Od 19 września nie zanotowano w Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb # weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

(czytaj więcej)
22 listopada 2018 0

Rolnicy z naszego regionu otrzymają pieniądze. Ogromne straty po tegorocznej suszy

Rolnicy z regionu złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeszło 50 tys. # wniosków o tzw. pomoc suszową, na łączną kwotę 356 mln złotych.

(czytaj więcej)
17 listopada 2018 2

Program azotanowy budził wątpliwości. Określono zasady jesiennego nawożenia

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem # azotanowym zwracamy uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych.

(czytaj więcej)
15 listopada 2018 6

Poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski o pomoc. Termin mija 27 listopada

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach # specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc.

(czytaj więcej)
09 listopada 2018 2

XXVIII Olimpiada Wiedzy Rolniczej. Wiemy, kto ma największą wiedzę

Dnia 8 listopada 2018r. w MGOKiR w Mroczy odbyła się XXVIII edycja Olimpiady Wiedzy Rolniczej.

(czytaj więcej)
03 listopada 2018 10

Ceny żywca drastycznie spadają. Hodowcy piszą list do ministra

Publikujemy pismo Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej skierowane do ministra rolnictwa # Jana Krzysztofa Ardanowskiego dotyczące sytuacji związanej ze spadkiem cen żywca wieprzowego.

(czytaj więcej)
01 listopada 2018 1

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Wnioski można składać do 13 listopada

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. można składać w oddziałach regionalnych # ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł

(czytaj więcej)
25 października 2018 16

Trwa wypłata rekompensat. Prawie 600 mln zł jest już na kontach rolników

Około 600 mln zł trafiło już na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane # tegoroczną suszą.

(czytaj więcej)
19 października 2018 0

Wypłata zaliczek rozpoczęta. Pieniądze trafiają na konta rolników

Od wtorku 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca 70-procentowe # zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2018 r.

(czytaj więcej)
18 października 2018 1

Wysoce Zjadliwa Grypa Ptaków. Jak uchronić gospodarstwa?

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nakle nad Notecią w załączeniu przekazuje informację o zasadach, # których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem Wysoce Zjadliwej Grypy Ptaków (HPAI), przygotowaną przez Głównego Lekarza Weterynarii w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)