Dziś mamy 17 września 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

Aktualności

15 września 2019 10

Festyn dla mieszkańców. Nie brakowało emocji

W sobotę, 14 września w Występie odbył się festyn dla mieszkańców.

(czytaj więcej)
15 września 2019 0

Przygotowania do złożenia przysięgi. Uczniowie ćwiczyli musztrę

W pierwszych dniach września 2019r., w ramach zajęć z edukacji wojskowej uczniowie grup # wojskowych Technikum z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie realizowali przedsięwzięcia związane z przygotowaniem do ślubowania i przysięgi.

(czytaj więcej)
15 września 2019 3

Mieszkańcy podzielili fundusz. Nie brakowało tematów do rozmów

Nieliczni mieszkańcy Dziewierzewa wzięli udział w piątkowym zebraniu # sołeckim, podczas którego dzielono fundusz sołecki na rok 2020. Tego dnia nie brakowało także tematów do rozmów.

(czytaj więcej)
15 września 2019 6

Dachowanie w Studzienkach. Służby w akcji

Wczoraj, 14 września 2019 roku po godzinie 16:00 doszło do zderzenia # dwóch samochodów osobowych w miejscowości Studzienki.

(czytaj więcej)
14 września 2019 4

Garstka mieszkańców na zebraniu. Dyskutowano o trudnej sytuacji rolników

Mieszkańcy Turzyna spotkali się w ostatni piątek w świetlicy wiejskiej, # by podzielić fundusz sołecki na 2020 rok. Na co przeznaczyli pieniądze?

(czytaj więcej)
14 września 2019 84

Trwa kampania wyborcza. Marszałek Stanisław Karczewski z wizytą w Nakle

14 września w Nakielskim Ośrodku Kultury zorganizowano otwarte spotkanie z # politykami z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

(czytaj więcej)
14 września 2019 1

Festyn z okazji zakończenia lata. Moc atrakcji dla dzieci

W sobotę, 14 września przy placu zabaw w Ślesinie odbył się # festyn z okazji zakończenia lata.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

Przygody Rysia Krzysia. Przedstawienie podobało się dzieciom

Dnia 12 września dzieci z nakielskiego „Słoneczka” gościły aktorów z # Teatru Amuzado z Krakowa ze spektaklem edukacyjnym pt.„Przygody Rysia Krzysia”.

(czytaj więcej)
14 września 2019 10

Spore środki na utrzymanie muzeum. Najwięcej na wynagrodzenia

Ile gminę kosztuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle? To potrzebna placówka, # która dba o dziedzictwo naszego regionu, ale jej roczne utrzymanie jest stosunkowo wysokie.

(czytaj więcej)
14 września 2019 26

Linia powiatowa nie powstanie? "Wiadomo, że to nie będzie się opłacało"

W kraju ruszył już rządowy program Połączenia Lokalne. Korzysta z niego między innymi # pobliska gmina Sicienko. A co z powiatem nakielskim?

(czytaj więcej)
14 września 2019 4

Uroczyste podpisanie umowy. Droga powiatowa zostanie przebudowana

Dzięki staraniom Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w # Toruniu Bartosza Michała Bazeli i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza podpisano umowę na przebudowę drogi powiatowej przy wsparciu środków z funduszu leśnego.

(czytaj więcej)
14 września 2019 10

Ponad pół miliona dla sołectw. Przyznano środki na następny rok

Ustalono kwoty dla poszczególnych sołectw, które zostaną rozdysponowane na # 2020 rok w ramach funduszu sołeckiego. Ile z gminnego budżetu przekazano sołectwom na najbliższy rok?

(czytaj więcej)
14 września 2019 3

Otwarto wystawę plenerową. Przyjdź na szubiński Rynek

Od początku września na szubińskim rynku można zwiedzać wystawę plenerową # przygotowaną przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna pt. A WIĘC WOJNA.

(czytaj więcej)
14 września 2019 1

Bardzo niska frekwencja. Tylko 10 mieszkańców na zebraniu

Prawie 15 tys. zł mieli do podziału mieszkańcy sołectwa # Głogowiniec w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok. Nieduża kwota pozwoli zrealizować jednak szereg mniejszych i większych zadań.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

Policja otrzymała informację o zaginięciu. Poszukiwano 13-latki

Jak ustaliliśmy, w sobotę, 14 września policjanci z komisariatu w Szubinie otrzymali informację # o zaginięciu 13-letniej dziewczyny z miejscowości Małe Rudy.

(czytaj więcej)
14 września 2019 5

Sportowa rywalizacja. Trwają II Pałucko-Krajeńskie Igrzyska Sportowe

W sobotę, 14 września rozpoczęła się druga edycja Pałucko-Krajeńskich Igrzysk Sportowych. W # ramach tej sportowej imprezy, w kilku dyscyplinach rywalizują ze sobą reprezentacje gmin Szubhin, Nakło oraz Mrocza.

(czytaj więcej)
14 września 2019 6

Wędrówka do Sanktuarium Krzyża Świętego. Pielgrzymi udali się do Kcyni

W sobotę, dokładnie o godz. 6:30 po raz kolejny z Nakła wyruszyła pielgrzymka # do Kcyni. Celem pątników tradycyjnie już było Sanktuarium Krzyża Świętego.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

Zderzenie trzech pojazdów. Dwie osoby zabrane do szpitala

W sobotni poranek, 14 września na drodze krajowej # nr 5 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

Igrzyska już w ten weekend. Rywalizować będą trzy gminy

W dniach 14-15 września 2019 roku odbędą się II Pałucko-Krajeńskie Igrzyska Sportowe 2019.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

Zaproszenie na rajd rowerowy. W planach wspólne ognisko

Dnia 15.09.2019 r. (niedziela) Towarzystwo Przyjaciół Nakła zaprasza na rajd rowerowy o długości ok. 38 km.

(czytaj więcej)
14 września 2019 0

"Sąsiedzi" obchodzą 10-lecie. Jubileusz odbędzie już dzisiaj

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi” ma przyjemność zaprosić na # jubileusz 10-lecia istnienia, który odbędzie się 14 września 2019 roku o godzinie 15:00. Więcej informacji na plakacie.

(czytaj więcej)
13 września 2019 5

Mężczyzna leżał w rowie. Wezwano służby

W piątek, 13 września policja otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w # rowie na drodze w kierunku Królikowa.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Wysłuchali "Katarynki". Narodowe czytanie w Trzeciewnicy

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która upowszechnia znajomość literatury narodowej. Odbywa się to poprzez publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł klasyków polskich.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Przedszkolaki odwiedziły komisariat. Poznały pracę policji

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Donald” przyszły w odwiedziny do nakielskich policjantów. # Przedszkolaki miały okazję zwiedzić komendę i zobaczyć z bliska, jak wygląda praca mundurowych. Nie zabrakło też pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Zawody strzeleckie. Rywalizacja o Puchar Burmistrza

Zapraszamy do Kcyni na Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Kcyni w strzelaniu z karabinka pneumatycznego do tarczy - kategorie junior-juniorka, senior – seniorka.

(czytaj więcej)
13 września 2019 0

Krajna rozkwita na nowo. Ćwiczyli oberka i kujawiaka

Pod okiem cenionych, a przede wszystkim cierpliwych instruktorek tańca ludowego# – pani Izabeli Grochowskiej oraz pani Katarzyny Nowickiej – tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” nabierają wiatru w żagle. Cotygodniowa, poniedziałkowa próba Zespołu wzbogacona została bowiem o warsztaty techniki tańców charakterystycznych dla Łowicza.

(czytaj więcej)
13 września 2019 19

Wylosowano numery list wyborczych. Kto jest "jedynką"?

Dzisiaj 13 września, w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej rozlosowano numery list wyborczych komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu. W losowaniu wzięło udział łącznie dziewięć komitetów.

(czytaj więcej)
13 września 2019 2

Dofinansowanie na przebudowę MGOPS. Unia przekazała 769 tys. zł

Dnia 11 września br. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przez Burmistrza Miasta# i Gminy Mrocza – Leszka Klesińskiego oraz Skarbnik Miasta i Gminy Mrocza – Małgorzatę Konkowską-Górecką podpisana została umowa o dofinansowanie dla zadania pn. „Przebudowy i rozbudowy budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mroczy”. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działań 6.1 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną, Poddziałań 6.1.2 Inwestycje w infrastrukturę społeczną.

(czytaj więcej)
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)