Uciążliwości na trasie. Piasek trzeba jakoś wywieźć...

fot. pow.
Droga gruntowa łącząca Nowy Świat ze Smolnikami stała się# w ostatnich tygodniach tematem skarg ze strony mieszkańców. Przyczyną są ciężkie pojazdy transportujące piasek z pobliskiego terenu wydobywczego, które doprowadziły do pogorszenia stanu nawierzchni.
Radny Rady Miejskiej w Szubinie, Roman Danielewski, podkreśla skalę problemu. – W związku z licznymi uwagami mieszkańców Smolnik i Nowego Światu dotyczącymi stanu drogi gminnej relacji Smolniki–Nowy Świat, bardzo proszę o pilną interwencję. Z uwagi na poruszanie się tą trasą znacznej ilości pojazdów ciężarowych, droga jest systematycznie niszczona, a jej stan jest katastrofalny i znacznie utrudnia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie – mówi radny.
– Naprawienie drogi przez firmę powodującą utrudnienia dopiero po zakończeniu prac nie jest wystarczające. Mieszkańcy muszą żyć i dojeżdżać codziennie, a obecnie jest to praktycznie niemożliwe. Potrzebne są natychmiastowe działania – dodaje.
Burmistrz Szubina, Mariusz Piotrkowski, potwierdza, że wzmożony ruch ciężarówek związany jest z wydobyciem piasku prowadzonym na mocy koncesji wydanej w 2017 roku przez Urząd Marszałkowski. – Nie ma co ukrywać, że teraz jeżdżą tam duże samochody. Koncesja została wydana na wydobycie kopaliny i firma ma nie tylko prawo, ale i obowiązek dokończyć ten proces, a następnie przeprowadzić rekultywację terenu – wyjaśnia burmistrz.
Wydobyciem zajmuje się firma Revit Point z Poznania, a za transport odpowiedzialny jest obecnie jej podwykonawca. Jak zapewnia burmistrz, gmina podpisała z firmą porozumienie, na mocy którego ma ona utrzymywać drogę w należytym stanie.
– Jesteśmy z nimi w kontakcie. W okresach suchych mają polewać drogę, żeby ograniczyć pylenie. Uciążliwość jest, zdaję sobie z tego sprawę. Ale mamy porozumienie i monitorujemy sytuację – mówi burmistrz. – Droga, choć nieidealna, jest w stanie umożliwiającym przejazd. Nie jest rozjechana w dramatyczny sposób. Chcielibyśmy, by było lepiej, ale też musimy umożliwić firmie dostęp do terenu wydobycia i późniejszej rekultywacji – dodaje.
Na razie mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Gmina zapowiada dalszy monitoring sytuacji i gotowość do interwencji w przypadku dalszego pogarszania się stanu drogi.
Źródło:
Czytaj również
- Jest 13 kandydatów na urząd prezydenta. Na kogo zagłosujesz? (sonda)
- Ważne spotkanie. Tematem rozwój pieczy zastępczej
- Zupa pokrzywowa z szarymi kluskami wyróżniona. Drugie miejsce dla KGW Mrocza
- IX Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Uroczyście wręczono nagrody
- Połączyć Nakło z Karnowem. Mieszkańcy pytają o to od wielu lat
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Tolek Banan, w dniu 14-05-2025 20:08:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!