Dziś mamy 14 maja 2025, środa, imieniny obchodzą:

14 maja 2025

Uciążliwości na trasie. Piasek trzeba jakoś wywieźć...

fot. pow.

fot. pow.

Droga gruntowa łącząca Nowy Świat ze Smolnikami stała się# w ostatnich tygodniach tematem skarg ze strony mieszkańców. Przyczyną są ciężkie pojazdy transportujące piasek z pobliskiego terenu wydobywczego, które doprowadziły do pogorszenia stanu nawierzchni.

Radny Rady Miejskiej w Szubinie, Roman Danielewski, podkreśla skalę problemu. – W związku z licznymi uwagami mieszkańców Smolnik i Nowego Światu dotyczącymi stanu drogi gminnej relacji Smolniki–Nowy Świat, bardzo proszę o pilną interwencję. Z uwagi na poruszanie się tą trasą znacznej ilości pojazdów ciężarowych, droga jest systematycznie niszczona, a jej stan jest katastrofalny i znacznie utrudnia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie – mówi radny.

– Naprawienie drogi przez firmę powodującą utrudnienia dopiero po zakończeniu prac nie jest wystarczające. Mieszkańcy muszą żyć i dojeżdżać codziennie, a obecnie jest to praktycznie niemożliwe. Potrzebne są natychmiastowe działania – dodaje.
Burmistrz Szubina, Mariusz Piotrkowski, potwierdza, że wzmożony ruch ciężarówek związany jest z wydobyciem piasku prowadzonym na mocy koncesji wydanej w 2017 roku przez Urząd Marszałkowski. – Nie ma co ukrywać, że teraz jeżdżą tam duże samochody. Koncesja została wydana na wydobycie kopaliny i firma ma nie tylko prawo, ale i obowiązek dokończyć ten proces, a następnie przeprowadzić rekultywację terenu – wyjaśnia burmistrz.

Wydobyciem zajmuje się firma Revit Point z Poznania, a za transport odpowiedzialny jest obecnie jej podwykonawca. Jak zapewnia burmistrz, gmina podpisała z firmą porozumienie, na mocy którego ma ona utrzymywać drogę w należytym stanie.
– Jesteśmy z nimi w kontakcie. W okresach suchych mają polewać drogę, żeby ograniczyć pylenie. Uciążliwość jest, zdaję sobie z tego sprawę. Ale mamy porozumienie i monitorujemy sytuację – mówi burmistrz. – Droga, choć nieidealna, jest w stanie umożliwiającym przejazd. Nie jest rozjechana w dramatyczny sposób. Chcielibyśmy, by było lepiej, ale też musimy umożliwić firmie dostęp do terenu wydobycia i późniejszej rekultywacji – dodaje.

Na razie mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Gmina zapowiada dalszy monitoring sytuacji i gotowość do interwencji w przypadku dalszego pogarszania się stanu drogi.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Tolek Banan, w dniu 14-05-2025 20:08:08 napisał:

    Panie Mariusz, bzdura, nie ma takiego prawa, które bezwzględnie nakazuje wydobyć kopalinę. To do przedsiębiorcy należy decyzja czy kopać czy nie. Wykonuje się dodatek do dokumentacji geologicznej, wygasza koncesje i finał. Rekultywacji poddaje się teren po eksploatacji. Z tego co wiadomo, firma do której należy obecnie złoże ( wiedza z wcześniejsze publikacji ) za marne grosze wywiezie co jest, a tak naprawdę chodzi o wyrobisko, które najprawdopodobniej zostanie wykorzystane do zgromadzenia odpadów - i tam dopiero są potężne pieniądze.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)