Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2019

Walczono o Puchar Burmistrza. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem

fot. Jan Rosiński

fot. Jan Rosiński

18 sierpnia w Hali Widowiskowo – Sportowej w Mroczy odbyły się # III Otwarte Mistrzostwa Gminy Mrocza o Puchar Burmistrza w szachach szybkich.

Turniej ten rozegrano w ramach obchodów 626. rocznicy nadania Mroczy praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę. Zawodnicy rywalizowali w 2 grupach. W grupie A wystąpili gracze z rankingiem FIDE powyżej 1350 punktów, a w grupie B zagrali zawodnicy, których ranking FIDE wynosi 1350 punktów lub mniej.

W grupie A rozegrano 9 rund, a czas na partię wynosił 12 minut+4 sekundy za każdy ruch. W grupie B także rozegrano 9 rund w tempie 15 minut na partię dla każdego zawodnika. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali: znany polski sędzia szachowy Ulrich Jahr oraz trener Feniksa Mirosław Kozielski.

Otwarcia turnieju dokonał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Jarosław Okonek. Łącznie w obu grupach wystąpiło 44 zawodników (17 szachistów w grupie A oraz 27 szachistów w grupie B). Taka frekwencja pokazuje, że mistrzostwa cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Przed rozpoczęciem zmagań Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski złożył życzenia sędziemu Ulrichowi Jahrowi, który 12 sierpnia obchodził 80. urodziny. Postać Ulricha Jahra jest doskonale znana w szachowym świecie.

Sędzia Ulrich Jahr w 1978 roku jako piętnasty Polak w historii otrzymał tytuł sędziego klasy międzynarodowej FIDE. Warto zaznaczyć fakt, że w 1986 roku pełnił funkcję kierownika polskiej ekipy podczas olimpiady szachowej w Dubaju. W 2018 roku został laureatem nagrody "Hetman 2018" w kategorii Całokształt Działalności.

W grupie A triumfował prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. Drugie miejsce wywalczył Mistrz Międzynarodowy Andrzej Maciejewski, a brązowy medal zdobył perspektywiczny junior Antoni Paprocki.

Jako ciekawostkę należy dodać fakt, że w zeszłym roku Andrzej Maciejewski zajął pierwsze miejsce, a Jarosław Wiśniewski wówczas uplasował się na drugiej pozycji. Najlepiej wśród mroteckich zawodników w grupie A spisał się Waldemar Maliński, który zajął 10. miejsce.

W grupie B rywalizacja była bardzo wyrównana do samego końca. Zwycięstwo w tej grupie odniósł Seweryn Plutka z Więcborka. Drugie miejsce zajął Olaf Jagodziński z Gniezna, a brązowy medal zdobył Zygmunt Majdan ze Szkocji (gmina Szubin). Najlepiej spośród zawodników z Mroczy w grupie B spisali się Piotr Paradowski, Edward Kulski i Jan Rosiński, którzy zakończyli zawody odpowiednio na 7., 8. i na 10. miejscu.

Reszta zawodników Feniksa zebrała cenne doświadczenie, które przyda się do szlifowania szachowych umiejętności w przyszłości. Po ostatniej rundzie odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia turnieju, w której uczestniczyli: Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacjiw Mroczy Marian Wiśniewski i radny Marek Kowalkowski.

Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięzcy dodatkowo odebrali puchary i medale. Podsumowując, mistrzostwa można śmiało uznać za bardzo udane. Bez wątpienia cieszy fakt, że coraz częściej w Mroczy organizuje się turnieje szachowe. Dużym plusem jest także coraz większa frekwencja w mistrzostwach w Mroczy. Bez wątpienia wraz z kolejnymi turniejami będziemy mogli zobaczyć coraz większą liczbę szachistów.

Czołówka III Otwartych Mistrzostw Gminy Mrocza o Puchar Burmistrza w szachach szybkich:

Grupa A:
1. Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło)
2. Andrzej Maciejewski (NOK Nakło)
3. Antoni Paprocki (SMECZ Konin)

Zawodnicy z Mroczy w klasyfikacji ogólnej:
10. Waldemar Maliński
17. Bogdan Winkler

Grupa B:
1. Seweryn Plutka (LZS "Wieża" Więcbork)
2. Olaf Jagodziński (LKS "Chrobry" Gniezno)
3. Zygmunt Majdan (Szkocja)

Zawodnicy z Mroczy w klasyfikacji ogólnej:
7. Piotr Paradowski
8. Edward Kulski
10. Jan Rosiński
12. Kacper Klimek
16. Robert Przybysz
20. Stanisław Kaproń
22. Michał Świacki
23. Stanisław Świacki
24. Franciszek Kaproń
26. Tymoteusz Kaproń
27. Szymon Grzemypowski

materiał: Jan Rosiński/red.

Oceń artykuł: 261 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 17 (25)

    Szachista podwórkowy, w dniu 21-08-2019 22:12:14 napisał:

    Jest mi tylko żal MISTRZA MIĘDZYNARODOWEGO od 1987r. Pana Andrzeja Maciejewskiego, któremu obce są zasady gry fair play

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Konstrukcje stalowe
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)