W jaki sposób automatyzacja wpływa na rynek pracy?

fot. powierzone
Automatyzacja jest procesem, który usprawnia pracę człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie# szybciej i bardziej efektywnie wykonywać różne, bieżące zadania. Sztuczna inteligencja i zaawansowane technologie IT wywierają coraz większy wpływ na rynek pracy. W jaki sposób oddziałują one na poszczególne branże? Poszukajmy odpowiedzi.
Zalety automatyzacji na rynku pracy
Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja rewolucjonizuje globalne rynki pracy. To nowe rozwiązania i technologie, dzięki którym inwestorzy oszczędzają czas i pieniądze. Nowoczesne maszyny i urządzenia dynamizują pracę firm, co wpływa na rozwój biznesu. Zmniejsza się bowiem ryzyko wystąpienia błędów ludzkich i związanych z nimi przestojów.
Roboty i sztuczna inteligencja pracują wydajnie 24 godziny na dobę, ludzie zaś potrzebują czasu na wypoczynek i regenerację. Automatyzacja sprawia zatem, że projekty i zlecenia można wykonać szybciej, to spory atut, kiedy terminowość jest niezwykle istotna.
Automatyzacja a upadek niektórych zawodów
Wraz z rozwojem nowych technologii i sztucznej inteligencji zmalało zapotrzebowanie na usługi niektórych grup pracowników. Mowa m.in. o kasjerach, obsłudze linii produkcyjnych, konsultantach telefonicznych czy pracownikach stacjonarnych placówek bankowych. Zmniejsza się także popyt na pracowników rolnych, dojarzy, przewodników turystycznych, dozorców, parkingowych, sprzedawców, kelnerów i szwaczki. Inteligentne oprogramowania zastępują też pracę człowieka w takich branżach jak motoryzacja (diagnostyka samochodowa), analityka biznesowa czy copywriting.
Rozwijaj karierę:praca w IT czeka na Ciebie
Na świecie wciąż powstają nowe, inteligentne oprogramowania, które częściowo lub nawet całkowicie są w stanie zastąpić ludzką pracę. Automatyzacja zaczyna oddziaływać na każdą dziedzinę życia i gospodarki. Ułatwiony jest odbiór przesyłek. Po gotówkę można iść do bankomatu, nie trzeba do banku. W większych miastach pojawiają się także sklepomaty, mlekomaty i automatyczne punkty skupu butelek. Nietrudno więc zauważyć, że rozwiązania IT i technologie AI stają się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości.
Wpływ automatyzacji na rynek IT
Procesy automatyzacji zmieniają również branżę informatyczną. Powstają programy i systemy, dzięki którym zarządzanie projektami w IT jest bardziej wydajne oraz opłacalne. Sztuczna inteligencja i automaty częściowo zastępują pracę programistów. Są to narzędzia, odpowiedzialne m.in. za tworzenie prostych skryptów czy wychwytywanie błędów w kodzie.
Atrakcyjna praca jest w zasięgu Twoich możliwości – sprawdź!
Automatyczne systemy i oprogramowania wpływają też na jakość i tempo pracy managerów i analityków w IT. To zaawansowane narzędzia, umożliwiające ekspresowe tworzenie analiz, raportów i prognoz, których manualne opracowywanie jest bardzo czasochłonne. Coraz częściej w IT automatyzacja obejmuje też procesy wdrożenia nowych pracowników. Zamiast wielogodzinnych spotkań z przełożonymi początkujący programiści otrzymują dostęp do platform onboardingowych.
Podsumowanie
Procesy automatyzacji oddziałują wszechstronnie na współczesny rynek pracy. To właśnie one są bezpośrednią przyczyną upadku wielu zawodów. Są to profesje związane zarówno z pracą umysłową, jak i z pracą fizyczną. Automatyzacja może mieć też jednak bardzo pozytywny wpływ na rozwój biznesu, w tym projektów IT. Brak konieczności samodzielnego wykonywania rutynowych i czasochłonnych czynności oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. To również sposób na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w IT.
Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)