Dziś mamy 14 grudnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

28 listopada 2024

Kiedy warto stosować zadaniowy system pracy?

fot. powierzone

fot. powierzone

Zadaniowy system pracy to bardzo nowoczesny sposób organizacji pracy, często spotykany m.in. w# firmach IT lub agencjach marketingowych. Polega on na tym, że pracownik ma do wykonania określoną pulę zadań, z których jest rozliczany przez przełożonego. Czas realizacji obowiązków w tym modelu jest kwestią drugorzędną. Liczy się zaś jakość i precyzja wykonania poszczególnych prac. Kiedy warto wdrożyć w firmie system zadaniowy? Przygotowaliśmy krótką analizę.

Zadaniowy system pracy w rozwijających się firmach


Zadaniowe podejście do bieżących projektów to opcja dla tych managerów, którzy stawiają na różne formy współpracy, w tym pracę zdalną i hybrydową. Z tego nowoczesnego rozwiązania chętnie korzystają zwłaszcza ci pracownicy, którzy ze względu na specyfikę zleceń nie muszą spędzać w biurze standardowych 40 godzin w tygodniu. Są to m.in. programiści, testerzy czy analitycy bezpieczeństwa IT.


Wejdź na the:protocol i znajdź pracę marzeń w IT!


Obecnie wielu pracodawców (m.in. z branży IT czy e-commerce) stosuje zadaniowy model pracy po to, by usprawnić funkcjonowanie swoich biznesów. Jak pokazuje praktyka, pracownicy, obsługujący zlecenia w systemie zadaniowym, wykonują swoje obowiązki sprawnie i w sposób efektywny. Z czego wynika ta efektywność? Po wykonaniu zadań pracownik ma czas dla siebie, co dla wielu osób jest bardzo motywujące. Warto też zaznaczyć, że wysoka jakość pracy zadaniowej przekłada się na konkurencyjność i wydajność biznesów.


System zadaniowy jako metoda organizacji pracy


To oczywiste, że każdy pracownik ma własny styl pracy i wykonuje obowiązki we właściwym sobie tempie. Jak więc usprawnić funkcjonowanie zróżnicowanych zespołów? Rozwiązaniem może być zadaniowy system pracy. W modelu zadaniowym każdy wie, jakie ma obowiązki. Realizację i rozliczanie zadań ułatwiają zaś pomocnicze deadline`y, sugerowane przez przełożonych.


Twoja praca nie przynosi Ci już satysfakcji? Przejrzyj najnowsze ogłoszenia w sieci!


W IT spowolnione tempo reakcji i nieumiejętność zarządzania czasem stanowią poważne przeszkody na drodze zawodowej. Przejrzysty podział zadań i terminów sprawia, że managerowie są w stanie szybko ocenić kompetencje nowo zatrudnionych osób. Zadaniowe podejście do pracy częściowo eliminuje więc problem przestojów realizacyjnych. Pracownik wie bowiem dobrze, co ma do zrobienia.


Zadaniowość a workation i praca zdalna


W dwudziestym pierwszym wieku praca zdalna w modelu zadaniowym stała się czymś oczywistym. Pracodawcy wiedzą bowiem, że młode pokolenia cenią elastyczne formy współpracy. Wielu utalentowanych programistów woli szybko i sprawnie wykonać określoną, dzienną pulę zadań, by następnie mieć czas na realizację swoich pasji. Taka kooperacja opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu.


Idea zadaniowości świetnie wpisuje się również w koncepcję workation. Wykonywanie pracy zdalnej w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach niewątpliwie wpływa korzystnie na poziom motywacji pracowników. Nikt jednak nie chciałby spędzać wielu godzin na bezproduktywnej pracy za biurkiem, wiedząc, że czeka na niego piaszczysta, tropikalna plaża lub wymarzona, górska wspinaczka. Warto jednak zaznaczyć, że zadaniowy system pracy i workation sprawdzają się jedynie w przypadku osób zdyscyplinowanych, samodzielnych i ukierunkowanych na cel.


Podsumowanie


System zadaniowy to doskonały sposób organizacji pracy jednostek i zespołów. Dzięki niemu wiele osób może pracować w dogodnej porze, na przykład w trybie zdalnym lub hybrydowym. Zadaniowa obsługa zleceń oznacza także rezygnację z tradycyjnego, 8-godzinnego dnia pracy, który przestaje mieć znaczenie w kontekście home-office.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany



Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dziś piątek trzynastego. Skąd wziął się przesąd o pechowym dniu?

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne #w wielu krajach uznają ten dzień za pechowy.

(czytaj więcej)
0

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wojskowy zamach stanu

Dzisiaj, 13 grudnia przypada rocznica# wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje

W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.

(czytaj więcej)
0

Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia

Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i wymagające ćwiczenia #ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego

(czytaj więcej)