Dziś mamy 9 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 października 2023

Pogrzeb śp. Marii Turowskiej. Uroczystości w Potulicach

fot. MM

fot. MM

25 października w kościele pw. Zwiastowania NMP w #Potulicach odbyła się pogrzebowa msza święta, po której na miejscowym cmentarzu wojennym spoczęła śp. Maria Turowska.

Maria Turowska (z d. Tracz) urodziła się 2 lutego 1910 r. w Kolonii Mielnica na Wołyniu. Przed wybuchem II wojny światowej przeniosła się wraz z rodziną do wsi Frąca w powiecie starogardzkim. Mąż Marii Turowskiej – Władysław w pierwszych dniach września 1939 r. został zmobilizowany i zginął w trakcie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1942 r. Maria Turowska została wraz z rodziną, w tym dwojgiem dzieci: Zbigniewem i Moniką –  wysiedlona do obozu „zniemczenia” w Jabłonowie. W protokole przesłuchania zeznała: „Moi przodkowie z obydwu stron byli Polakami”. Następnie została przekazana do Obozu Centrali Przesiedleńczej w Potulicach. W obozie zmarły jej małoletnie dzieci: w lipcu 1942 r. syn Zbigniew, a w kwietniu 1943 r. córka Monika. Na przełomie 1944 i 1945 r. została przeniesiona do pracy przymusowej w majątku Przepałkowo. Została zamordowana na terenie majątku w lutym 1945 r. przez żołnierzy sowieckich. Szczątki Marii Turowskiej zostały odnalezione we wrześniu 2022 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Przepałkowie. O identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej poinformował podczas uroczystości w Belwederze 8 marca 2023 r

Środową ceremonię pogrzebową poprowadził proboszcz parafii pw. Zwiastowania MP w Potulicach ks. Maciej Szmytowski. – To jest dzień mimo wszystko radosny. Po tylu latach matka spotka się z córką i synem. Historia matki i dzieci zatoczyła koło. Tutaj się rozstali i dziś tutaj się spotkają. W sercu rodziny jest zapewne wiele pytań. Dlaczego, tak właśnie się stało? Doprowadziła do tego nienawiść jednego człowieka do drugiego. Dbajmy o to żeby nienawiść już nigdy nie triumfowała (...) – powiedział kapłan.

W uroczystym pożegnaniu śp. Marii Turowskiej uczestniczyli m.in. rodzina Marii Turowskiej, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz delegacje kombatantów, harcerzy i szkoły. Nie zabrakło również przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej – naczelnika IPN Bydgoszcz Edyty Cisewskiej oraz dyrektora biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN Adama Siwka. – Tragedia, która dotknęła naród polski była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów. Zniewolono i wyniszczono naród polski. Mordowano do ostatnich godzin pobytu najeźdźców na ziemiach polskich. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski. Musimy znać prawdę żeby ta prawda stała na czele pamięci (...) – podkreślił dyrektor.

Oceń artykuł: 24 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)