Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

25 listopada 2023

"Jak odszukać i rozwijać w sobie pasje…?". Debata Młodych

fot. SP Witosław

fot. SP Witosław

Dnia 23.11.2023 r., w Szkole Podstawowej #im. A. Mickiewicza w Witosławiu odbyła się Debata Młodych, pt. „Jak odszukać i rozwijać w sobie pasje…?”. Chcąc uzyskać odpowiedź na postawione pytanie uczniowie działający w ramach Programu: „Szkolni Liderzy Profilaktyki”, zaprosili do dyskusji gości – trójkę młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych posiadającą ciekawe zainteresowania. W Debacie uczestniczyli także uczniowie z klas IV-VI nauczyciele.

Całą Debatę poprowadzili Oskar Śligowski oraz Ewelina Dominikowska. Prezentację i kilka słów wprowadzających w tematykę ważności odszukiwania pasji w swoim życiu zaprezentowały Marcelina Musiał oraz Agata Szpot.

Zaproszonych gości przedstawiły i krótko opisały ich pasje: Jowita Białczyk, Maria Musiał oraz Maja Piasecka.

Wśród zadających pytania wcześniej przygotowane przez Szkolnych Liderów Profilaktyki byli: Oliwia Śliwińska, Nicola Bankert oraz Bartosz Maison.

Jednym z gości był Krystian Kot, który jest uczniem Zespołu Szkół Centrum im. W. Witosa w Samostrzelu, na kierunku weterynaria. Nauka w wybranym kierunku pozwala mu rozwijać swoją pasję… Interesuje go m.in. hodowla kur ozdobnych. W swojej prywatnej hodowli miał nawet 100 szt., różnych ras. Zajmuje się m. in. rozmnażaniem kur ozdobnych, zachowując wzorce do danych ras. Przez kilka lat zdobywał wiedzę w temacie opieki, pielęgnacji tych zwierząt. W dyskusji młodzież dowiedziała się m. in. jak Krystian odszukał w sobie pasje. W Szkole Podstawowej, w pięcioletniej klasie sportowej rozwinął swoją drugą pasję, czyli grę w siatkówkę. Uczniowie usłyszeli jak udało mu się połączyć systematyczne treningi z nauką, czasem na odpoczynek i domowymi obowiązkami.

Drugim gościem był Mikołaj Wnuk, który jest uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle. Mikołaj jest Przewodniczącym swojej Szkoły i jest zaangażowany w wolontariat szkolny. Czynnie uczestniczy w akcjach, działaniach. Jego aktywność i zaangażowanie w czasie ogłoszonej pandemii przyczyniła się do nagrania wywiadu ze specjalistami Poradni, w celu pomocy młodym ludziom, w radzeniu sobie z trudnościami w czasie nauczania zdalnego. O swoim działaniu opowiedział na dużej Ogólnopolskiej Konferencji Uzależnień i profilaktyki ryzykownych zachowań dotyczącej skutecznej pomocy. Mikołaj jest przykładem, że obowiązki szkolne można połączyć z pracą. O swoich doświadczeniach z rozwijaniem pasji pomagania, wywiązywania się z obowiązków szkolnych i pracy chętnie opowiedział. Zebrani uczniowie w dyskusji dowiedzieli się jak odszukać w sobie motywację do aktywności, np. pomagania i pokonywania swoich słabości, zniechęcenie.

Kolejny gość naszej Szkoły to Wiktoria Pinkowska jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Wiktoria w inspirujący sposób opowiadała o swojej pasji do muzyki, głównie śpiewania i grania na pianinie. Od 7 lat śpiewa w chórze "Akatyst", z którym bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych, a już 25 listopada odbędzie sie ich jubileuszowy koncert.  Wiktoria uwielbia rozwijać się w swojej pasji i ciągle doszkalać umiejętności. Uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach wokalnych z doświadczonymi artystami. Ukończyła między innymi szkolenie wokalne z Igorem Herbutem i Elżbietą Zapendowską. Od 3 lat wakacje spędza bardzo produktywnie pracując nad głosem i twórczością razem z Roksaną Węgiel, Anią Szarmach. Miała okazję występować także przed Cleo. Wśród pytań, które młodzież zadawała Wiktorii, nie zabrakło tych dotyczących wrażeń z pracy ze znanymi artystami, a także jak zmotywować się do systematycznej nauki języków obcych, które umożliwiają w wielu sytuacjach rozwijanie pasji do podróżowania i poznawania ciekawych osób. Wiktoria tworzy także własne utwory. Pod koniec maja opublikowała swoją pierwszą autorską piosenkę pt. "Na Pamięć" , która jest dostępna we wszystkich serwisach streamingowych. Zebrani mieli możliwość usłyszenia utworu Wiktorii.

Zorganizowana „Debata Młodych” to doskonała okazja do uczenia się zadawania pytań, czerpania inspiracji od zaproszonych gości. Na uwagę zasługuje zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej w Witosławiu w przeprowadzenie dyskusji. Dziękujemy ponadto za uczestnictwo Dyrektor Szkoły, Pani Violetcie Erdmann, Nauczycielom Szkoły oraz opiekunom naszych Gości – Wiktorii, Krystiana oraz Mikołaja.

W podsumowaniu młodzież ogłosiła chęć zorganizowania Festiwalu Talentów, czyli prezentacji pasji, talentów uczniów Szkoły Podstawowej w Witosławiu.

Materiał: Anna Nowakowska / Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Witosławiu

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)