Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2025

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

fot. Paweł Wietrzykowski/ON

fot. Paweł Wietrzykowski/ON

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

- By móc uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych na najwyższym poziomie, musimy mieć spełniające standardy obiekty instytucji kultury. Kultura i jej twórcy zawsze potrzebowali hojnych mecenasów, tak było niegdyś, tak jest i teraz. Nasze opera i filharmonia są znakomite, więc warte każdych środków. Zaś nowe i nowatorskie muzeum ziemiaństwa jest de facto inwestycją prorozwojową, bo poszerzy naszą regionalną ofertę turystyczną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Operowa sala kameralna i kino
Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestorów i wykonawców, wiecha nad nowymi przestrzeniami Opery Nova – przypomnijmy: na czterech kondygnacjach będą się tu mieścić sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa dla 200 widzów, od strony Brdy zaplanowany jest taras widokowy – zawiśnie wiosną tego roku. Ekipy wykonawcze przygotowują się już do prac instalacyjnych wewnątrz obiektu, jednocześnie ogłaszane są przetargi na urządzenia mechaniki sceny oraz wyposażenie elektroakustyczne, technologię oświetlenia sceny oraz dostawę i montaż trybun i foteli.

Tegoroczne koszty to 90 mln złotych, całość 170 mln złotych.

Nawra jak za najlepszych czasów
Remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, należy uznać za rozpoczęte. Wykonawca, firma Dolmar, przejął plac budowy i obecnie prowadzi prace przygotowawcze, które powinny się zakończyć za 24 miesiące. Kontrakt Dolmaru opiewa na 39 mln złotych

Klasycystyczny pałac w Nawrze, nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarował w nim do II wojny światowej. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją marszałkowską.

Filharmonia z rozmachem
Długo wyczekiwana, założona z rozmachem rozbudowa Filharmonii Pomorskiej to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Mimo wielu starań rząd nie dał na nią dał pieniędzy, ambitny projekt realizujemy więc za własne, choć to dla samorządu województwa bardzo duży wysiłek finansowy. W tym roku uruchamiamy na ten cel 14 mln złotych, a ostateczne 300 mln złotych. FP to instytucja takiego formatu, że zasługuje na każde zainwestowane w nią środki!

Założenia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej zarząd województwa przyjął w 2017 roku. Powstaną m.in. z mała sala koncertowa z widownią na co najmniej 350 miejsc i system podziemnych parkingów.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 8 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (14)

    gorzoła, w dniu 23-01-2025 09:43:30 napisał:

    Mistrz z gorzeńskiego lasu im pomoże

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Zarobas z kcyni, w dniu 23-01-2025 10:30:10 napisał:

    Mateusz jak tam pensyjka? Dobre przelewy? Nagrody wypłacone? Agata zadowolona?

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Może nie starczyć , w dniu 23-01-2025 11:03:12 napisał:

    Prawie taki koszt jak naszego amfiteatru cha cha

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
KOBIZE
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)