Cykl szkoleń dla inspektorów. Ochrona wód przed azotanami

fot. GIOŚ
Produkcja rolna to podstawa bezpieczeństwa żywnościowego# kraju. Kluczową kwestią w tym zakresie jest racjonalne gospodarowanie nawozami, czyli w taki sposób, żeby połączyć efektywność działań z bezpieczeństwem dla środowiska. Jednym z zadań Inspekcji Ochrony Środowiska jest ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Inspektorzy szkolą się także w tym zakresie, aby kontrole były coraz efektywniejsze.
W celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu, został opracowany i wdrożony na obszarze całego kraju – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów – dedykowany program działań. To m.in. sposoby postępowania w zakresie praktyki rolniczej (nawożenie, gospodarowanie nawozami, w tym ich przechowywanie), właściwe dokumentowanie realizacji programu działań.
Kontrole inspektorów ochrony środowiska
Obowiązek prawidłowego przechowywania nawozów naturalnych, stosowania nawozów oraz dokumentowania nawożenia spoczywa na podmiotach prowadzących działalność rolniczą oraz działalność, w ramach której są stosowane lub przechowywane nawozy, a nad wykonywaniem powierzonych im obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska. Inspektorzy kontrolują m.in. stosowanie programu działań, posiadanie planu nawożenia azotem, stosowanie nawozów zgodnie z tym planem, przestrzeganie przepisów dotyczących warunków stosowania i przechowywania nawozów.
Kontrole – planowe i pozaplanowe – prowadzone są zarówno w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jak i w dużych fermach produkcyjnych. Kontrole planowe wynikają z rocznego planu działalności Inspekcji Ochrony Środowiska, natomiast pozaplanowe wykonywane są w związku z rozpatrywaniem wniosków organów administracji publicznej lub podmiotów, a także jako kontrole interwencyjne.
Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska, na podstawie wyników kontroli, wydają z urzędu decyzje, w których mogą nakazać usunięcie w określonym terminie nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie kontroli lub ustalić obowiązek uiszczenia opłaty oraz jej wysokość.
Rola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska
Główny Inspektor Ochrony Środowiska jest organem drugiej instancji, uprawnionym do rozpatrywania odwołań i zażaleń od rozstrzygnięć wydawanych przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska.
Ponadto, opracowuje również kierunki działania Inspekcji Ochrony Środowiska, ogólnopolskie cele kontroli i wytyczne, ocenia kontrole prowadzone przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, udziela wsparcia merytorycznego inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska, w tym organizuje szkolenia.
Właśnie taki cykl szkoleń rozpoczął się w Warszawie. - Rozpoczynamy cykl czterech szkoleń dedykowanych inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska oraz przedstawicielom GIOŚ, zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródłem rolniczych. W szkoleniu jako prelegenci, oprócz ekspertów GIOŚ, biorą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podkreśla Anna Dębowiec, Dyrektor Departamentu Inspekcji GIOŚ. Dodaje, że ważnym elementem każdego szkolenia jest część warsztatowa, podczas której inspektorzy mają okazję sprawdzić się w zadaniach z zakresu codziennej pracy kontrolnej.
Szkolenia będą realizowane na przełomie listopada i grudnia b.r.
Więcej informacji o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Źródło: GIOŚ
Czytaj również
- Lato na wsi w Minikowie. Święto Smaku i Tradycji trwa w najlepsze!
- Nie przegap terminu. Uproszczenia w rozliczeniu wsparcia
- Wnioski o dopłaty napływają. Do tej pory złożono ich ponad pół miliona
- Informacja dla hodowców. Można składać wnioski o dopłaty
- Pomoc suszowa dla rodzin. Trwa wypłata płatności
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
JKCh, w dniu 26-11-2023 22:17:21 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 27-11-2023 10:31:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!