Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2023

Ciekawość świata" w sali urzędu. Ostatnie spotkanie w tym roku

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Zaproszenie na ostatnią w tym roku #"Ciekawość świata". 14 grudnia br. o g. 17.30 w Sali nr 1 Urzędu Miejskiego w Kcyni wspólnie z Damianem Amonem Rączką ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu obejrzymy film "Nie poddać się, a zwyciężyć". Wystąpiła w nim między innymi p. Maria Kowalska, emerytowana nauczycielka języka polskiego z Kcyni, członkini Organizacji Niepodległościowej „Powrót”.

„Nie poddać się, a zwyciężyć” - więzienie kobiece w Fordonie 1945-1956.

170 lat liczy historia fordońskiego Domu Karnego przekształconego w 1859 r. w więzienie dla kobiet.

Budynek dawnej komory celnej został przebudowany na potrzeby penitencjarne i stał się symbolem dramatów ludzi, których zamykano tu z powodów politycznych. Opowieść o „Celi dla małolat” nastoletnich harcerkach więzionych w latach 1949-1956 to trochę zapomniana historia. Gdzieś na marginesie wielkiego zrywu niepodległościowego dziesiątek organizacji zbrojnych, dzieje harcerzy buntujących się przeciwko stalinowskiemu reżimowi, były dotąd prawie niezauważone. Dzięki trzem dzielnym kobietom,

więźniarkom politycznym, harcerkom p. Marii Kowalskiej, p. Teresie Darskiej i p. Danucie Kempfi powstał wyjątkowy film dokumentalny pt. „Nie poddać się, a zwyciężyć” opowiadający niezwykłe dzieje harcerskiej walki. Film zrealizowano w ramach wydarzenia „Jedno Miasto Trzy Kultury” i wsparły go swoją obecnością i zaangażowaniem współczesne harcerki z Piątej Pl.

Niezłomni im. Danuty Siedzikówny „Inki” W ten sposób połączyliśmy pokolenia tak bardzo różne, a zarazem bliskie idei niepodległości, wolności i braterstwa. Film był realizowany na terenie zakładu karnego, a na jego powstał historyczny mural. Nad

wejściem jaśnieją przedwojenne lilijki, symbol harcerstwa, a między nimi widnieją nazwiska młodych bohaterek Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Nie poddały się, a ich zryw stał się zaczątkiem niezgody na komunistyczny reżim i w kolejnych odsłonach lat 1956,1970, 1976 i 1980 doprowadził nas wszystkich do zwycięstwa.

O tej historii opowiada nasz film.

Materiał: Damian Rączka/ Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)