"Chłopki" tematem spotkania w bibliotece. Poruszający reportaż

fot. powierzone
"Wiejska dziewczyna musi być przede # wszystkim robotna, by okazać się przydatną. Harówka od rana do nocy, w pocie czoła, bez słów narzekania, bez zrozumienia, często także - bez miłości”.
Kolejne spotkanie Klubu Książki w Trzeciewnicy i kolejna przeczytana lektura za nami. Tym razem dokonaliśmy analizy reportażu Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Autorka przenosi nas na Polską wieś początku XX wieku i pozwala poznać mieszkające tam kobiety. W sposób rzetelny przeprowadza czytelnika przez losy bohaterek. Bez zbędnego dramatyzowania i upiększania. Opisane kobiety zasługiwały na wielki szacunek, wręcz podziw.
Chłopki były silne, pracowite i zmęczone. Ich codzienność to olbrzymia bieda, praca do utraty sił, głód, ciasnota i wykorzystanie. Równouprawnienie tak naprawdę nic nie znaczyło, a kobieta miała być posłuszna. Marzenia miały tak bardzo różne od naszych. Pragnęły posiadać własne buty, łóżko do spania, oraz mieć zapewniony posag, aby dobrze wyjść za mąż. Na stronach książki autorka przedstawiła nam wycinek prawdziwego życia, którego nikt spośród młodych czytelników nie miałby szansy poznać w inny sposób. Zagląda do wiejskich chałup, by przekonać się, jak wyglądała ówczesna codzienność. Kolejne rozdziały zaskakiwały coraz bardziej, jeszcze mocniej angażując w lekturę i pogłębiając ciekawość.
Krótkie i porażające życiorysy bohaterek "Chłopek" obnażają nam - współczesnym kobietom olbrzymią przepaść międzypokoleniową i pozwalają zrozumieć nasze pomarszczone, zatroskane, może wiecznie niezadowolone i zgryźliwe na stare lata babki, które nie potrafiły się uśmiechać. Jest to książka genialna i bardzo potrzebna ponieważ zmienia spojrzenie na dzisiejszy świat.
Kolejne spotkanie już 22 maja, serdecznie zapraszamy.
materiał: Kamila Matylis
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)