Zasiej kolorową łąkę kwietną. Schronienie dla wielu zapylaczy

fot. pixabay.com
Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj# różnorodność biologiczną.
Zalety wysiewania łąk kwietnych:
• Łąka kwietna to ostoja różnorodności biologicznej.
• Tworząc łąki kwietne wspieramy dzikie zapylacze.
• Odtwarzamy siedliska przyrody.
• Zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy.
• Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę.
• Nie wymaga koszenia, dzięki czemu oszczędzamy.
• Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania.
Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla wielu zapylaczy. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale grupa dziko żyjących zapylaczy jest o wiele bardziej liczna.
Między innymi są to trzmiele: ziemny (Bombus terrestris), gajowy (Bombus lucorum), kamiennik (Bombus lapidarius), ogrodowy (Bombus hortorum), rudy (Bombus pascuorum) – ogółem w Polsce mamy 28 gatunków trzmieli objętych ochroną częściową.
Na uwagę zasługuje także zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa varga) – objęta ochroną ścisłą oraz zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) – objęta ochroną częściową. Są to gatunki rzadkie, ale bardzo urokliwe, potocznie nazywane czarnymi pszczołami.
Objęte ochroną częściową są również: rozrożka chabrowa (Tetralonia dentata), porobnica mularka (Anthophora parietina), porobnica włochatka, (Anthophora plumipes) oraz porobnica opylona (Anthophora pubescens).
Otaczanie się zielenią wpływa pozytywnie nie tylko na komfort życia, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysiewając łąki kwietne wkomponowujemy w nasz krajobraz nie tylko więcej zieleni, ale także innych barw, a przede wszystkim wspieramy dzikie zapylacze.
***
Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów obchodzony był 6 czerwca. Tego dnia przypada rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. Autorka „Nad Niemnem” była nie tylko pisarką, która tworzyła fascynujące opisy przyrody, ale także zielarką. Orzeszkowa samodzielnie tworzyła zielniki i była propagatorką piękna polskiej przyrody.
Materiał: GDOŚ
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Norbert , w dniu 08-06-2023 13:38:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!