"Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki w stolicy

fot. powierzone
W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".
Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Pierwszy wyjazd odbył się krótko przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Kolejny wyjazd miał miejsce w piątek 02.06.2023r. Tym razem ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Żeglugi oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle udała się do stolicy.
Zwiedzanie części żydowskiej Warszawy rozpoczęliśmy od wystawy „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków zapaliliśmy znicze pamięci.
Podążając "Traktem pamięci, męczeństwa i walki" odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejsc jak: Umschlagplatz, pomnik Bohaterów Getta oraz Kopiec Mordechaja Anielewicza.
Na koniec naszego pobytu w Warszawie zobaczyliśmy Pomnik Janusza Korczaka, Teatr Żydowski oraz dowiedzieliśmy się o historii proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego, który w trudnych czasach okupacji współpracował z Ireną Sendlerową. Niestety przez zbliżający się szabat nie dane nam było zwiedzić cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.
Kolejne wyjazdy zaplanowane są w październiku i grudniu. Tym razem odwiedzimy m.in. wystawę czasową pt. " Wokół nas morze ognia – losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO oraz Synagogę Nożyków.
Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Ewa Mróz oraz p. Joanna Świderska.
Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2023”. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Mróz realizowali zajęcia profilaktyczne.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria








































































































Czytaj również
- W stronę nowoczesności. W szkole będą nowe pracownie
- Konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Wyrównana rywalizacja
- Powstanie nowoczesna pracownia. Wyposażenie dla szkoły
- O pierwszym królu i barwach narodowych. Zajęcia dla najmłodszych
- 11. miejsce szkoły w ogólnopolskim konkursie. Tematem pierwsza pomoc
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)