Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

13 lutego 2025

Walentynki w stylu eko. Jak świętować z miłością do planety?

fot. pow.

fot. pow.

Każdego roku święto zakochanych generuje ogromne# ilości plastikowych opakowań, jednorazowych ozdób i masowo produkowanych gadżetów, które szybko stają się odpadami. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, że najpiękniejszym wyrazem uczuć mogą być ręcznie wykonane upominki czy prezenty w formie doświadczeń. Sprawdź, jak celebrować Walentynki w duchu eko i sprawić, by ten wyjątkowy dzień był pełen miłości – nie tylko do bliskich, ale i do natury.


Walentynki to z jednej strony święto miłości, a z drugiej czas intensywnej konsumpcji. Sklepy kuszą sezonowymi produktami, a półki uginają się pod ciężarem plastikowych ozdób, bombonierek i okolicznościowych podarunków, które często mają dodatkowo krótką żywotność. Tymczasem ich produkcja wymaga zużycia wody, energii i surowców, a transport dodatkowo zwiększa emisję dwutlenku węgla. W rzeczywistości jednak często nie chodzi o sam prezent, ale o gest i intencję. Warto więc zadać sobie pytanie – czy naprawdę potrzebujemy kolejnego przedmiotu, czy może lepiej postawić na coś, co będzie miało większe znaczenie?

Wielu Polaków nie wyobraża sobie tego dnia bez prezentów i wspólnego świętowania. Jak wynika z badania PayPo z 2023 roku, aż 63 proc. ankietowanych spędza Walentynki z ukochaną osobą. Najczęściej wybieranym sposobem wyrażenia uczuć jest zakup prezentu – 61 proc. respondentów obdarowuje swoją drugą połówkę upominkiem, a 38 proc. decyduje się na romantyczną kolację w restauracji. Wciąż dużą popularnością cieszą się także wspólne wyjścia do kina, teatru czy na koncert (19 proc.).

Walentynki w liczbach – na co wydajemy pieniądze?
Co ciekawe, budżet przeznaczany na walentynkowe podarunki jest bardzo zróżnicowany. Najczęściej deklarowaną kwotą jest przedział 101–200 zł (33 proc.), choć aż 16 proc. osób planuje wydać między 201 a 500 zł. Wśród najczęściej wybieranych upominków dominują kwiaty (32 proc.), czekoladki (30 proc.) i kosmetyki (29 proc.), a 10 proc. respondentów decyduje się na prezenty wykonane własnoręcznie. To pokazuje, że mimo komercyjnego charakteru święta, coraz więcej osób docenia wartość unikalnych, spersonalizowanych gestów.

– Mało kto zdaje sobie sprawę, jak długą drogę muszą pokonać cięte kwiaty, zanim trafią do rąk obdarowywanej osoby. W jednym bukiecie często znajdują się rośliny pochodzące z różnych zakątków świata – m.in. z Kenii, Ekwadoru czy Tajlandii. Dodatkowo, ich uprawa pochłania ogromne ilości wody i nawozów, które mogą zanieczyszczać glebę oraz wody gruntowe. Dlatego warto rozważyć bardziej ekologiczne alternatywy np. rośliny doniczkowe, które pozostaną z nami na dłużej – mówi Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Świętowanie z troską o przyszłość
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej warto spojrzeć na Walentynki w bardziej zrównoważony sposób – stawiając na ręcznie wykonane prezenty, podarunki w formie przeżyć lub rezygnując z plastikowych i jednorazowych dekoracji. Jak wynika z badania PayPo, dla 59 proc. respondentów najważniejszy jest gest i pamięć, a nie wartość materialna upominku. To doskonały moment, aby w tym roku postawić na bardziej świadome i ekologiczne sposoby świętowania miłości.

– Walentynki to świetna okazja, by połączyć troskę o bliskich z dbałością o środowisko. Warto więc wybierać podarunki w formie doświadczeń czy ręcznie wykonane prezenty. Takie podejście sprawia, że świętowanie miłości staje się nie tylko bardziej osobiste, ale i przyjazne dla planety – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

Materiał: Dominika Bruździak

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (14)

    Władimir , w dniu 13-02-2025 19:27:26 napisał:

    Kolejne amerykańskie święto. Może czas skończyć z nim szczególnie teraz kiedy widzimy jak trampisci traktują sojuszników a jak dyktatorów i agresorów. Pisowcy dalej klaszczecie za wygraną pomarańczowego idioty? Ukrainę już sprzedał, ciekawe kiedy nas przehandluje z Putinem.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    mammamija, w dniu 14-02-2025 09:22:46 napisał:

    Jeść szczaw , mirabelki i zakupy na zeszyt . Tylko tak .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)