Dziś mamy 25 stycznia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

07 lipca 2024

Wakacyjne oszustwa "na kwaterę". Łatwo stracić czujność

fot. pixabay

fot. pixabay

Wiele osób właśnie teraz planuje wakacyjny wyjazd# i szuka oferty noclegowej. Przeglądając w pośpiechu internetowe ogłoszenia często dajemy się skusić atrakcyjną ceną nie zwracając uwagi na szczegóły. Co zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa „na kwaterę”? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego wynajmu. Wakacyjne oszustwa ”na kwaterę”. Jak nie dać się nabrać?

Wiele osób właśnie teraz planuje wakacyjny wyjazd i szuka oferty noclegowej. Przeglądając w pośpiechu internetowe ogłoszenia często dajemy się skusić atrakcyjną ceną nie zwracając uwagi na  szczegóły. Co zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa „na kwaterę”? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego wynajmu.

Zjawisko oszustwa „ na kwaterę” szczególnie często występuje w okresie wakacyjnym. Planując wakacyjny wypoczynek lub weekendowy wypad w nieznane, łatwo stracić czujność. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę zapominając o sprawdzeniu wybranego obiektu noclegowego. „Zarezerwuj dziś”, „okazja”, „super oferta”- to właśnie takie slogany przyciągają naszą uwagę.

Gdy wybierzemy już konkretny obiekt zweryfikujmy jego realne istnienie. Sprawdźmy jaki ma dokładny adres, czy podane są pełne dane do kontaktu, a także czy posiada zdjęcia. Najprościej znaleźć te informacje na stronie internetowej jeśli takową obiekt posiada. Autentyczność certyfikowanej strony internetowej łatwo rozpoznać dzięki ikonie kłódki na pasku adresu www, szczególnie istotnej gdy wymaga ona podania swoich danych lub logowania. Również opinie poprzednich gości korzystających z wybranej przez nas kwatery mogą stać się przydatne. Ich oceny, fotografie i sugestie warto mieć na uwadze. Jeśli postawiliśmy na komfort wypoczynku w hotelu, można sprawdzić czy figuruje on w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.

Należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności. Unikajmy zapłaty przelewem bankowym lub gotówką. Lepiej skorzystać z płatności kartą oraz zachować dowód wpłaty wraz z korespondencją potwierdzającą rezerwację (email, sms itp.). Nie klikajmy w linki przesłane rzekomo z obiektu noclegowego oraz nie udostępniajmy kodów BLIK. Warto doczytać czy przysługuje nam możliwość odwołania rezerwacji. Nie bójmy się pytać o kwestie związane z finansami – nawiązując kontakt z właścicielem powinien on udzielić wszelkich informacji.

Co zrobić jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą oszustwa „ na kwaterę”? Wraz z zachowaną dokumentacją rezerwacji, korespondencją, fakturą lub fikcyjną umową wynajmu należy jak najszybciej udać się do najbliższej jednostki policji i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Materiał: KWP Wrocław/al

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 07-07-2024 19:21:30 napisał:

    Bardziej okraść się nie da jak jesteśmy okradani przez rzad

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)