Ustawa o ochronie ludności. Trwają intensywne prace

fot. KPUW
Ruszają szkolenia oraz kontrole związane z # ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej w naszym województwie.
Intensywne prace nad wdrożeniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w naszym województwie trwają. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie specjalnego Zespołu powołanego przez Wojewodę Kujawsko- Pomorskiego Michała Sztybla, odpowiedzialnego za wdrożenie przełomowej ustawy o
ochronie ludności i obronie cywilnej.
Wojewoda Michał Sztybel przedstawił najważniejsze ustalenia ze spotkania wszystkich Wojewodów z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, jasno wskazując kierunki działań w województwie. Cel jest jasny - skuteczne zabezpieczenie mieszkańców przed współczesnymi zagrożeniami oraz aktywne przygotowanie regionu na
każdą sytuację kryzysową.
Po raz pierwszy zapisano tak duże środki na ten cel. To przełomowy krok, dzięki któremu powstaną schrony, zostaną doposażone magazyny oraz zostanie zakupiony niezbędny sprzęt do ratowania ludności. Teraz czas na konkretne działania z naszej strony – mówił Wojewoda.
Połączenie ochrony ludności i obrony cywilnej stworzyło jeden spójny system, który pozwoli podejmować działania po latach zaniedbań.
Już wkrótce ruszają intensywne kontrole obiektów w naszym województwie, które mogą zostać szybko przywrócone do funkcji budowli ochronnych. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy Marek Chorzępa zapowiedział działania przyszłe kontrolne, które będą kluczowym elementem budowania bezpieczeństwa regionu.
Jednocześnie Kujawsko-Pomorskie, jako jedno z pierwszych województw w Polsce rozpoczyna realizację kompleksowego programu szkoleń dla samorządów. Już 26 i 31 marca odbędą się pierwsze zdalne szkolenia, które poprowadzi Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Komendant st. bryg. mgr inż. poż. Rafał Świechowicz zapewnia
pełną gotowość służb do przeprowadzenia tych działań. Kolejne terminy szkoleń – zarówno zdalnych, jak i hybrydowych – zostały zaplanowane na cały kwiecień.
Ważnym elementem dzisiejszego spotkania było przypomnienie właścicielom, użytkownikom wieczystym oraz zarządcom obiektów o ich obowiązku zgłaszania obiektów, które wcześniej pełniły funkcję schronów. Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaapelował o pilną współpracę z samorządami, gdyż termin składania tych zgłoszeń mija za kilkanaście dni.
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to przełomowe rozwiązanie, które realnie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Dzięki nowoczesnym regulacjom efektywny system ochrony, który funkcjonować będzie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu, czy wojny. Budujemy fundament bezpieczeństwa Kujaw i Pomorza – bezpieczeństwa,
za które wspólnie odpowiadamy.
W skład Zespołu do spraw wdrożenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim wchodzą:
1. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego
Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,
2. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu,
3. Dyrektor Generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,
4. Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Kujawsko Pomorskiego Urzędu wojewódzkiego w
Bydgoszczy,
5. Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego,
6. Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw jednostek samorządu
terytorialnego,
7. Zastępcy Dyrektora WBZK.
8. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy
9. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Przypominamy, że ponad 5 mld zł zostanie przeznaczone na ochronę ludności.
materiał: Natalia Szczerbińska rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego
Czytaj również
- Inicjatywa mieszkańców. Przydrożny krzyż jako znak wiary i pamięci
- Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy
- "Służba w zdrowiu". Ważna konferencja dla służb i pracowników
- Tłumy na wiecu kandydata na prezydenta. Mentzen odwiedził Nakło (film)
- Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dodatek dopełniający. Wypłaty już w maju

Osoby uprawnione do renty # socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Wypłaty ruszą w maju.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Na pamiątkę śmierci Chrystusa. Wielki Piątek

Dziś obchodzimy Wielki Piątek, # jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym chrześcijan na całym świecie. To dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, symboliczny moment przepełniony zadumą, modlitwą i wspomnieniem o ofierze.
(czytaj więcej)Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt

Rozpoczął się Wielki Tydzień – okres szczególnego # znaczenia dla chrześcijan, który prowadzi do obchodów Świąt Wielkanocnych. To czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz przygotowań do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!