Dziś mamy 3 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

12 marca 2020

Uczniowie z Nakła w finale Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

fot. pow.

fot. pow.

Rekordowa liczba uczestników rywalizowała w eliminacjach IX Ogólnopolskich #Mistrzostw Mechaników. Najwięcej, ponad 1000 dwuosobowych zespołów uczniowskich, zgromadziła zainicjowana przez ExxonMobil kategoria Młody Mechanik. Kolejne kilkaset osób walczyło o udział w finałach dwóch innych kategorii - Młody Mechanik Maszyn Rolniczych i Mechanik Zawodowy. Awans wymagał udzielenia poprawnej odpowiedzi na co najmniej 24 z 30 pytań przygotowanych przez partnerów Mistrzostw i Grzegorza Dudę, ambasadora konkursu. Zwycięzców największego w Polsce konkursu dla branży motoryzacyjnej poznamy na największych targach motoryzacyjnych w Polsce - Poznań Motor Show 2020.

Eliminacje IX Mistrzostw Mechaników miały formę testu internetowego, w którym uczestnicy odpowiadali na 30 pytań zamkniętych. Zapisy do konkursu trwały do momentu opublikowania testu. 17 minut przed rozpoczęciem rywalizacji w kategorii Młody Mechanik, po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii konkursu liczba zarejestrowanych zespołów w jednej kategorii przekroczyła 1000. Ostateczna lista startowa kategorii Młody Mechanik obejmuje 1013 zespołów uczniowskich.

„Tegoroczny wynik umacnia Mistrzostwa Mechaników na pozycji lidera konkursów branży motoryzacyjnej. W parze z wysoką frekwencją idzie prestiż Mistrzostw, których finał towarzyszy targom Poznań Motor Show. Udział w finale konkursu tej rangi to mocna karta w rozmowach o pracę z właścicielami najlepszych warsztatów w Polsce. Z kolei tytuł w kategorii Mechanik Zawodowy pomaga zdobywać nowych klientów. Przy wsparciu Grzegorza Dudy i udanej współpracy z partnerami odliczamy dni do finałów i kontynuujemy działania podnoszące wiedzę techniczną i wspierające edukację zawodową” – mówi Adrian Dekowski, Prezes Fundacji Cooperatio, organizator konkursu.

Podczas tegorocznych eliminacji Młodzi Mechanicy odpowiadali na pytania dotyczące różnych podzespołów pojazdu. Na przykład, jaki rodzaj pompy zasila układy paliwowe wyposażone w pompowtryskiwacze, jakie procedury należy wykonać po wymianie zespołu sprzęgła w skrzyni DSG 02E lub jaki olej silnikowy najwolniej dotrze do najdalej położonych punktów smarowania w ujemnej temperaturze? Niektóre z pytań wymagały zainteresowania nowymi trendami w motoryzacji – nie każdy wie, jaki rodzaj silnika posiada samochód zasilany wodorem. Awans do finału w kategorii Młody Mechanik otrzymały zespoły, które zdobyły co najmniej 24 z 30 punktów. Najwięcej, 27 punktów w najkrótszym czasie uzyskali Szymon Wydra i Piotr Koperek z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

„Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników stały się ważnym wydarzeniem w kalendarzu konkursów branżowych dla szkół. Udział w eliminacjach motywuje do podnoszenia kompetencji zawodowych, co w przypadku szybko rozwijającej się branży motoryzacyjnej ma ogromne znaczenie. Właśnie o takim wymiarze edukacji i pozytywnej rywalizacji marzyliśmy kilka lat temu, gdy jako Mobil zaproponowaliśmy wprowadzenie do Mistrzostw nowej kategorii dla szkół” – mówi Pietro Ghinelli, Field Marketing Advisor z ExxonMobil, partnera Mistrzostw.

Wiedzy specjalistycznej wymagał również test z jakim mierzyli się Młodzi Mechanicy Maszyn Rolniczych. Kategoria zgromadziła 317 dwuosobowych zespołów uczniowskich, co również oznacza większe zainteresowanie konkursem w porównaniu do minionego roku. Uczestnicy byli pytani o to, za co odpowiada czujnik żyroskopowy w opryskiwaczu lub jaka przekładnia ciągnika ma najwyższą sprawność? Poprawna odpowiedź na co najmniej 26 z 30 pytań dawała awans do finałów. Listę najlepszych zespołów otwierają Marek Wiącek i Radosław Strzyżewski z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie.

O dużym szczęściu w eliminacjach mogą mówić Piotr Krzemień i Bartłomiej Kurzydło z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. Uczniowie wywalczyli Zieloną Kartę w ramach Akcji Filtracja, prowadzonej przez FILTRON, partnera Mistrzostw. Taka przepustka do finału czekała na zespół, który zdobędzie najwięcej punktów z testu dodatkowego.

Nie mniej wymagające były eliminacje w kategorii Mechanik Zawodowy. Rekordowa liczba 235 doświadczonych mechaników sprawnie przechodziła przez pytania testowe, ale nikomu nie udało się zdobyć kompletu punktów. Listę finalistów w kategorii Mechanik Zawodowy otwiera Michał Lisowiec, który odpowiedział poprawnie na 28 z 30 pytań. Tuż za nim uplasował się Łukasz Bogus, który w 2019 roku w finałach zajął 4. miejsce. Mechanicy zawodowi musieli m.in. rozszyfrować skrót FRT na oponach ciężarowych, wyjaśnić dlaczego plisy panelowych filtrów powietrza posiadają delikatne przetłoczenia oraz wskazać jakie zadanie pełnią komory kompensacyjne w zespole sprzęgła?

Tegoroczne pytania do testów eliminacyjnych przygotowali Grzegorz Duda, ambasador konkursu, Mobil oraz specjaliści wielu innych znanych marek motoryzacyjnych, m.in. Febi, FILTRON, Kramp, John Deere, Briggs&Stratton, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol czy redakcje czasopism rolniczych "TOP AGRAR" i "Profi Technika". Zwycięzców IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników poznamy podczas finałów na Poznań Motor Show 2020, które decyzją organizatorów zostały przeniesione na 18-21 czerwca 2020.

Wyniki eliminacji w kategorii Młody Mechanik:

1. Szymon Wydra, Piotr Koperek – Zespół Szkół Samochodowych, Radom

2. Szczepan Rodzoch, Arkadiusz Bernat – Zespół Szkół nr 2, Puławy

3. Paweł Hajduk, Piotr Wójcik – Zespół Szkół nr 2, Puławy

4. Adrian Maliszewski, Bartłomiej Szczygieł – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Radzyń Podlaski

5. Dawid Chlebek, Jan Gorycki – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ

6. Jakub Sikora, Jakub Paździor – Zespół Szkół Technicznych, Mikołów

7. Patryk Karbownik, Jakub Domurad – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Bełchatów

8. Kacper Kotecki, Maciej Obiegałka – Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu

9. Przemysław Przybysz, Patryk Czubrzyński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin

10. Piotr Przybyła, Dominik Soczawa – Szkoła Branżowa nr 3 w ZSZ Sztygarka, Dąbrowa Górnicza

11. Piotr Łucjanek, Marcin Mańkowski – Zespół Szkół nr 2, Puławy

12. Marcel Romański, Kacper Bowsza – Zespół Szkół nr 1, Lubin

13. Adrian Zając, Szymon Suchocki – Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2, Białystok

14. Konrad Majewski, Mateusz Franczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Zakliczyn

15. Mateusz Kruk, Paweł Kamiński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin

16. Hubert Baranowski, Dominik Krawiec – Zespół Szkół, Rudnik nad Sanem

17. Marcin Noga, Eryk Ryś – Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1, Kraków

18. Patryk Korkosz, Łukasz Kowalczuk – Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych, Tomaszów Lubelski

19. Maciej Musiał, Jakub Dobrzykowski – Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, Nakło nad Notecią

20. Dawid Gabryś, Piotr Pilarczyk – Zespół Szkół Mechanicznych nr 2, Kraków

21. Remigiusz Szczerbakowicz, Kamil Wyrzykowski – Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, Grodzisk Mazowiecki

22. Kamil Szymala, Jakub Górski – Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Bielsko-Biała

23. Wojciech Smętek, Kornel Madejski – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ

24. Mateusz Kuberski, Michał Szuba – Zespół Szkół Zawodowych nr 2, Mińsk Mazowiecki

25. Jan Rusnak, Krzysztof Gil – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ

26. Norbert Prodeus, Daniel Kłos – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary

27. Sebastian Sawicki, Jakub Dąbrowski – Zespół Szkół nr 1, Bielsk Podlaski

28. Nikodem Mroczko, Mateusz Deptuła – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary

29. Kamil Michalak, Adam Mokrzycki – Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych, Gorzów Wielkopolski

Akcja Filtracja – Zielona Karta:

Piotr Krzemień, Bartłomiej Kurzydło – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego, Zakliczyn

Materiał: Michał Pełczyński

Oceń artykuł: 16 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Brawo, w dniu 12-03-2020 21:07:39 napisał:

  Może za kilka lat będzie chociaż 1 dobry mechanik w Nakle

  odpowiedz

  • 2 (2)

  @ Brawo, w dniu 13-03-2020 09:17:44 napisał:

  Czekamy z niecierpliwością na dobrych oraz uczciwych mechaników. Na razie po Żegludze nie wiedzą, z której strony śruby należy umieścić podkładkę sprężynową i wiele innych ważnych praktycznych i teoretycznych spraw nie potrafią.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Koloryzacja - nowoczesne techniki
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Oprogramowanie KC Firma i KC Market
Gimnastyka korekcyjna
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)