Ruszyła akcja "Piernik do Wiatraka". Słodkości trafią do mieszkańców

fot. Marcin Jarzembowski
„Piernik do Wiatraka” – to hasło świątecznej akcji, do udziału w której zaprosiła #Fundacja „Wiatrak”. Jej celem jest wypiekanie słodkości, które trafią do ubogich mieszkańców Bydgoszczy.
By włączyć się w pomaganie wystarczy upiec dowolną liczbę pierników i do 19 grudnia dostarczyć je do siedziby fundacji przy ul. Bołtucia 7. – Ciastka można również składać do oznakowanych koszy w sześciu bydgoskich kościołach – tłumaczy Ewa Szałkowska z biura prasowego fundacji.
Są to świątynie parafialne: św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze, św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku; św. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności, św. Wincentego a Paulo, Chrystusa Króla na Błoniu i Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. – Upieczone pierniki wolontariusze „Wiatraka” przekażą uczestnikom bydgoskiej wigilii dla ubogich, która odbędzie się 20 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej „Immobile Łuczniczka” – dodała Ewa Szałkowska.
Pierwsza porcja pierników została wypieczona z udziałem wolontariuszy, w siedzibie fundacji. – Na tę okazję przygotowaliśmy wyjątkowy przepis. Listę tradycyjnych produktów wzbogaciliśmy o szczyptę radości i dużą porcję dobroci – dodał ks. dr Piotr Wachowski, prezes „Wiatraka”. Sala restauracyjna Domu Jubileuszowego Jana Pawła II nabrała przedświątecznego klimatu. Przygotowano trzy stoły – przy każdym stanęło po kilka osób. – Nie wiem dlaczego, ale od zawsze miałam w sobie pragnienie pomagania. Jak ktoś do mnie przychodził, kiedy słyszałam, że to pijak, wspierałam tego człowieka. Ja chcę i bardzo lubię to robić. Jezus również miał miękkie serce do ubogich, pomagał zawsze, wszędzie, każdemu – dodała Nikola Maciejewska z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej, należąca również do wolontariatu „4don4LORD” („Fordon dla Pana”).
Specjalne jury wybrało najlepszą drużynę, oceniając formę wykonania pierników, jednak ostatecznie każdy czuł się zwycięzcą. – Ogromna frajda, tym bardziej, że znany jest cel akcji. Nie każdy te święta może przeżywać tak, jak my, czyli z rodziną oraz stołem zastawionym po brzegi. Więc cieszę się, że w taki sposób możemy pomóc ubogim – powiedział Maciej Frelichowski.
Na adres media@wiartak.org.pl można przesyłać zdjęcia oraz filmy z podejmowanych akcji pieczenia pierników. Zostaną one opublikowane w mediach społecznościowych „Wiatraka”. Na najciekawsze relacje czekają nagrody. – Zachęcamy do pieczenia pierników indywidulanie, rodzinnie, w gronie przyjaciół, znajomych, we wspólnotach czy firmach. Dzięki akcji i zaangażowaniu nas wszystkich, pytanie „Co ma piernik do Wiatraka?” zyskuje nową odpowiedź – wiele spontanicznego, przedświątecznego dobra – podsumowuje ks. dr Piotr Wachowski.
Dodatkowe informacje na temat akcji można znaleźć na stornie www.wiatrak.org.pl.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


































Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)