Dziś mamy 16 grudnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2019

Ruch na skrzyżowaniu. Trzeba zachować szczególną ostrożność

fot. archiwum

fot. archiwum

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i # sposobu organizacji ruchu.

Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2%, a na połączeniu dróg, gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

materiał: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (4)

  niki, w dniu 10-08-2019 19:39:04 napisał:

  W Nakle dla niektórych stanowi zdziwienie, że kierujący wyjeżdżający z ul Wąskiej, musi przepuścić kierującego stojącego na stopie, gdy zamierza skręcić w ul. Ks. Skargi. Niestety, taka jest kolejność na tym skrzyżowaniu gdyż jest to jedno skrzyżowanie a nie dwa oddzielne. Dziwi mnie, że ludzie tak mało znają przepisy, trąbią, pukają się po czole, bo są przekonani, że już jak wjechali na ul.Bydgoską to są już na pierwszeństwie, ignorując tabliczkę, którą mieli pod znakiem na ul. Wąskiej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ala, w dniu 11-08-2019 11:05:12 napisał:

  Niki, b....nie. Przed wjazdem na ul. Księdza skargi od strony Potulic masz jak byk znak STOP. A jak ktoś z ul. Wąskiej wyjedzie to jest na drodze z pierwszeństwem i musisz mu ustąpić. Koniec kropka.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Rolery - mezoterapia skóry
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Meble kuchenne
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!

(czytaj więcej)
0

Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)