Dziś mamy 18 sierpnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2019

Ruch na skrzyżowaniu. Trzeba zachować szczególną ostrożność

fot. archiwum

fot. archiwum

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i # sposobu organizacji ruchu.

Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2%, a na połączeniu dróg, gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

materiał: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (4)

  niki, w dniu 10-08-2019 19:39:04 napisał:

  W Nakle dla niektórych stanowi zdziwienie, że kierujący wyjeżdżający z ul Wąskiej, musi przepuścić kierującego stojącego na stopie, gdy zamierza skręcić w ul. Ks. Skargi. Niestety, taka jest kolejność na tym skrzyżowaniu gdyż jest to jedno skrzyżowanie a nie dwa oddzielne. Dziwi mnie, że ludzie tak mało znają przepisy, trąbią, pukają się po czole, bo są przekonani, że już jak wjechali na ul.Bydgoską to są już na pierwszeństwie, ignorując tabliczkę, którą mieli pod znakiem na ul. Wąskiej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ala, w dniu 11-08-2019 11:05:12 napisał:

  Niki, b....nie. Przed wjazdem na ul. Księdza skargi od strony Potulic masz jak byk znak STOP. A jak ktoś z ul. Wąskiej wyjedzie to jest na drodze z pierwszeństwem i musisz mu ustąpić. Koniec kropka.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Budowa magazynów
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Metkownice
od 179PLN
Pomoc drogowa
Nowoczesny styl
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)