Proces beatyfikacyjny ks. Zygmunta Trybowskiego. Pozytywna opinia

fot. Grafika z okładki książki: oprac. Ewa Szałkowska
Diecezja bydgoska będzie mogła rozpocząć proces beatyfikacyjny #ks. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego Bazyliki Królowej Męczenników, inicjatora powstania „Golgoty XX wieku” w Dolinie Śmierci. Pozytywną opinię w tej sprawie wyrazili polscy biskupi, którzy spotkali się na Jasnej Górze.
W specjalnej uchwale napisano, że „na podstawie art. 19 Statutu KEP oraz przepisów wydanych przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych (Normae servandae in inquisiionibus ab Episcopis faciendis in Causis Sanctorum, n. 11a; Instrukcja o prowadzeniu dochodzenia diecezjalnego lub eparchialnego w sprawach kanonizacyjnych Sanctorum Mater, art. 41 § 1 i art. 42)” Konferencja Episkopatu Polski „wyraża pozytywną opinię odnośnie do prośby wyrażonej przez bp. Krzysztofa Włodarczyka”.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, czyli 21 listopada i jest kolejnym ważnym krokiem starań o wyniesienie kapłana na ołtarza.
Zygmunt Trybowski urodził się 1 stycznia 1937 roku. Po zdaniu matury podjął pracę w Narodowym Banku Polskim w Wejherowie. W tym czasie zrodziła się w młodym urzędniku myśl o wstąpieniu do seminarium duchownego. W czerwcu 1963 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na parafiach w Goręcznie, Lutowie, Chełmży i w Siemoniu, gdzie na przestrzeni półtora roku w trudnym okresie komunizmu postawił nowy kościół.
Gdy budowa została ukończona, bp Marian Przykucki skierował księdza Trybowskiego do pracy w parafii św. Mikołaja w Fordonie. Jednocześnie udzielił mu nominacji na proboszcza nowej parafii – Matki Boskiej Królowej Męczenników u wrót bydgoskiej Doliny Śmierci w Nowym Fordonie. Ksiądz Zygmunt Trybowski był również inicjatorem powstania „Golgoty XX wieku”. Zmarł 25 grudnia 2002 roku. Jego ciało spoczywa przy Bazylice Mniejszej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.
Wstępny etap procesu dotyczący księdza prałata Zygmunta Trybowskiego został zainaugurowany na początku października podczas dziękczynienia za czterdzieści lat bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Wówczas bp Arkadiusz Okroj z Pelplina, który wygłosił słowo, zaznaczył, że „księdzu Zygmuntowi marzy się, by nadal pracować w swoim Kościele”. Biskup Okroj podkreślił, że był on marzycielem. „Wiele razy słyszeliśmy, a mnie się marzy. Zawsze wówczas wiedzieliśmy, że zanim słowa te zostały wypowiedziane, były poprzedzone modlitwą i rozeznaniem. My tylko jego zamiary korygowaliśmy, lub konkretyzowaliśmy i pomagaliśmy w ich realizacji, a gdy mieliśmy wątpliwości – słyszeliśmy inne jego powiedzenie Ducha nie gaście” – cytował słowa parafian.
Również wtedy odczytano dekret biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, który mianował ks. dr. Piotra Wachowskiego postulatorem w procedurze beatyfikacyjnej oraz kanonizacyjnej. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy i rzecznik prasowy diecezji jest autorem książki: „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół”. To pokłosie jego rozprawy doktorskiej „Soborowa wizja Kościoła jako communio na przykładzie życia i duszpasterskiej posługi księdza Zygmunta Trybowskiego”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Wygrał wybory na burmistrza. Dobrze rządzi gminą? (sonda)
- Podzielili się cennym darem. Zebrano prawie 7 litrów krwi
- Wygrał w pierwszej turze. Rok po wyborach w gminie Nakło (sonda)
- Narodowy Dzień Zwycięstwa. Hołd dla bohaterów II wojny światowej
- Został wójtem rok temu. Jak oceniasz Michała Piszczka? (sonda)
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)