Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

13 września 2018

Problemy ze świetlicą. Mieszkańcy kolejny raz zgłosili potrzebę remontu budynku

fot. LZ

fot. LZ

Koszty utrzymania świetlicy wiejskiej w Łankowicach pochłaniają nawet kilkanaście tysięcy złotych # rocznie. Problem stanowi piec o zbyt małej mocy na ogrzanie tak wielkiego budynku.

Potrzeba remontu świetlicy zgłaszana jest na zebraniach sołeckich co roku. Burmistrz i radni o tym wiedzą, ale tego zadania w budżecie jak nie było, tak nie ma. - Co z remontem świetlicy? Dach możemy zabezpieczyć doraźnie chyba już ostatni raz. Sufit jest zalany. Trzeba przede wszystkim wymienić piec, bo ten, który jest zamontowany, pochłania bardzo dużo opału. Tylko w zeszłym roku wydaliśmy 11 tys. zł. To połowa naszego budżetu – mówi sołtys wsi Joanna Pawlak. Mimo tego, że wciąż jest palone, to w świetlicy jest zimno. Szron na ścianach to norma. Jak mówią mieszkańcy, piec jest za mały. Jego moc to 25 kW, a potrzeba co najmniej 50 kW. Piec gaśnie co 2 godziny, nie daje rady ogrzać tak wielkiego budynku i wciąż pobiera opał. W lutym tego roku po kilku tygodniach nieustannego palenia na sali było 13 stopni. - Ktoś w gminie się pod tym podpisał, a my od razu mówiliśmy, że taki piec nie wystarczy. Inne sołectwo inwestują w wieś, widać drogi, chodniki, place zabaw, siłownie. My fundusz przeznaczamy na opał – mówi sołtys. Zdaniem Zbigniewa Witczaka, przewodniczącego Rady ale także mieszkańca wsi, dopóki nie ociepli się całego budynku, będzie tak samo, mimo pieca o większej mocy, potrzeba będzie bardzo dużo opału.

Burmistrz Marek Szaruga przyznał, że pamięta o problemie i zapewnił, że sprawę remontu świetlicy i wymiany pieca na większy będzie forsował do budżetu na rok 2019.

Podczas zebrania rozmawiano także o drodze prowadzącej do Dębogóry. - Dążmy do celu małymi kroczkami. Róbmy naszą drogę po kawałku, a w końcu będzie asfalt. Mówię o tym od 10 lat, ale nic się nie robi – powiedział jeden z mieszkańców wsi przypominając, że tą drogą mógłby jeździć autobus szkolny. W tym roku Łankowice mogą liczyć jedynie na kamień i to tylko dlatego, że w funduszu sołeckim na 2018 rok zabezpieczono na to pieniądze.

Rozmawiano także o hałdach śmieci w lasach i na polach, nieposprzątanych po nawałnicy z 2017 roku lasach gminnych, braku kruszywa na budowę dróg, problemie kcyńskiej oświaty i mienia komunalnego. Zwrócono uwagę na to, że w tym roku w Łankowicach nie było jeszcze równiarki, przez co kamień, zamiast na drodze, leży od czerwca nieruszony. Sołtys wsi apelowała do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na to, jak zachowywać się na placu zabaw, który notorycznie jest dewastowany. Mieszkańcy pytali także o możliwość poprowadzenia we wsi gazociągu.

A jak podzielono fundusz sołecki na rok 2019?
kamień na drogi – 5000 zł,
równiarka – 2000 zł,
opał do świetlicy – 4000 zł,
utrzymanie świetlicy – 3000 zł,
doposażenie OSP Łankowice – 2500 zł,
integracja wsi – 1500 zł,
utrzymanie placu zabaw – 1300 zł,
zakup stojaka do rowerów, nowe tabliczki kierunkowe, zakup gaśnicy, nagłośnienia i słupków do piłkochwytów – 3866,89 zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  ciekawy, w dniu 13-09-2018 12:59:37 napisał:

  a jak wygląda sprawa z wykorzystaniem świetlicy? ile dni w roku jest wykorzystywana?

  odpowiedz

  • 6 (16)

  Wigry, w dniu 13-09-2018 13:32:36 napisał:

  Czy ten gość na zdjęciu nr 5 to Szaruga ?Co to jest, skąd on uciekł ?Co on taki wyposażony ?

  odpowiedz

  • 2 (10)

  już, w dniu 15-09-2018 09:08:37 napisał:

  Hemmerling jest najwspanialszy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  kwoka, w dniu 18-09-2018 07:10:13 napisał:

  Piotr wracaj bo Marek już dawno jajka zgubił i gmine zmarnuje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Posnet Mobile HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Meble łazienkowe
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Botox zmarszczki lwie
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)