Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

09 marca 2020

Powróciły do Polski z cenną wiedzą i doświadczeniem. Wizyta we Francji

fot. Marta Podemska

fot. Marta Podemska

Wystarczyło zaledwie kilka dni, aby grupa 6 nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w# Nakle nad Notecią zdobyła cenną wiedzę i doświadczenie. Miejscem, z którego nauczyciele czerpali pełnymi garściami była Francja, a właściwie Bretania, tak obca wielu turystom.

Przypomnijmy, iż nakielski ZSP nr 3 sięgnął po fundusze unijne i od września 2019 r. grupa 16 nauczycieli realizuje projekt pn.
„Nowe metody dla lepszej przyszłości” w ramach programu Erasmus+, akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, zakładający szkolenia kadry pedagogicznej.

TAK dla TIK

Le Croix Rouge La Salle to zespół szkolno-przedszkolny we francuskim Breście, w którym pierwsza grupa nauczycieli wzięła udział w szkoleniach komputerowych umożliwiających poznanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK). - Współczesna „szkoła” wymaga od nas znajomości nowoczesnych technologii – informują uczestnicy projektu. - Zdobytą we Francji wiedzę informatyczną wykorzystamy nie tylko w pracy z naszymi uczniami, ale też nawiązując, z reguły wirtualną współpracę, z innymi zagranicznymi szkołami – dodają.

Placówka z dużymi możliwościami

Zespół szkolno-przedszkolny we francuskim Breście, gdzie nauczyciele zdobywali wiedzę informatyczną, to placówka z dużymi możliwościami. Dzięki uprzejmości dyrekcji nauczyciele obejrzeli obiekt dowiadując się, jak wygląda francuski system edukacji. - Zaskoczyło nas to, że dzieci w wieku przedszkolnym nie uczą się żadnego języka obcego – informują nauczyciele wychowania przedszkolnego, realizujący projekt. - Swoją „przygodę” z innym systemem językowym dzieci rozpoczynają dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej – dodają. Niemniej jednak Le Croix Rouge La Salle to szkoła marzeń wielu nauczycieli. - Doskonałe wyposażenie to to, na co zwróciłyśmy naszą uwagę, w tym doskonałe wyposażenie w nowoczesne technologie – zauważają nauczyciele realizujący projekt. Ponadto Francuzi dbają o to, aby na rynku pracy nie zabrakło wykwalifikowanych pracowników, umożliwiając ukończenie 2-letnich studiów w zakresie znajomości konkretnego zawodu.

Warto uczyć się języków obcych

- Warto uczyć się języków obcych – stwierdzają zgodnie nauczyciele realizujący projekt. - Wychodząc z tego założenia wzięłyśmy udział w zajęciach, podczas których nabywałyśmy umiejętności posługiwania się językiem francuskim. Szybko okazało się, że znajomość podstawowych sformułowań była konieczna, chociażby robiąc zakupy, czy udając się do restauracji – dodają, podkreślając, że jako Polacy możemy być dumni z tego, że w polskim systemie edukacyjnym kładzie się duży nacisk na znajomość języków obcych. - Oczywiście, zawsze zajęć językowych mogłoby być więcej, ale wydaje nam się, że nie jest źle – dzielą się swoimi spostrzeżeniami nauczyciele. Zajęcia językowe poprowadził Francuz - Alain Henry, tłumacz i opiekun 6-osobowej grupy nauczycieli we Francji.

Bretania, tak obca wielu turystom

Miejscem, z którego nauczyciele czerpali pełnymi garściami była Bretania, region w północno-zachodniej Francji położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. - Mieliśmy okazję poznać Bretanię, tak inną od popularnych turystycznie regionów Europy – zauważają nauczyciele. Skaliste brzegi i przestrzeń oceanu fascynują niejednego turystę odwiedzającego ten zakątek, gdzie wiatr, słońce i deszcz rywalizują ze sobą. Morska, urzekająca, dzika i naturalna Bretania, tak można by opisać ten region Francji, który przyciąga entuzjastów samotniczych wypraw, wielbicieli lokalnej kuchni oraz poszukiwaczy przygód. - Wielki wpływ celtyckiej przeszłości na życie mieszkańców tego regionu uzewnętrzniają miejscowa sztuka, architektura i obyczaje – zauważają nauczyciele, którzy mieli okazję obejrzeć jedną z francuskich wysp Mont Saint-Michel na Kanale La Manche w południowo-zachodniej Normandii, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Koniec początkiem nowego

- Nie kończymy realizacji projektu na wizycie we Francji – zauważają uczestnicy projektu. - Wróciłyśmy bogatsze nie tylko o nową wiedzę i doświadczenie, ale też zmotywowane do kontynuowania polsko-francuskiej wymiany doświadczeń. Placówka, w której gościłyśmy jest chętna do dalszej współpracy. Zgodnie z założeniem projektu, jesteśmy zobligowani do nawiązania kontaktów z innymi zagranicznymi placówkami. Pomoże nam w tym znajomość nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, które poznaliśmy, podczas szkoleń komputerowych oraz z pewnością lepsza znajomość języków obcych – dodają.

Materiał: Marta Podemska - koordynator do spraw promocji ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)