Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Po daltońsku i pałucku. Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr #2 w Szubinie rozpoczął się powitaniem zacnych gości gwarą pałucką: „Do samiuśki zimi kłóniomy sie przezacnym gościom, co na naszom Biesiadnom Gale zaproszenie przyjyni.

Spotykomy się dzisiej, co by zakóńczyć to, nad czym szprytne pałuckie szkraby z naszygó przedszkola łostatniymi miesiącami się trudziyły. A nie był to som jyno trud, ale tyż pożyteczno i radosno zabawa. Poznawalim nasze korzynie i uczylim się piylyngnować kulture, tradycje i mowe naszych babusiów i dziadusiów. Zajmowalim się ludowym rynkodziełym i ćwiczylimsie w pałuckiych tańcach i śpiywach. Chcymy naszym dostojnym gościom pokozać, jak zmyślne małe Pałuczoki downiejsze tradycje w zabawie piylyngnujom. Momy nadzieje, że biesiadowanie bydzie feste zabawom dlo wszyskiych, ale nojpiyrw położymy Wom co bez tyn całki czas wyprowialim”.

Wielkie zaskoczenie i zdziwienie było wówczas, kiedy swój repertuar pałucki pokazały małe Pałuczaczki zarówno w tańcu i piosence. Zatańczyły z przytupem, energicznie i żywiołowo: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Wisielok”, „Siwy kóń”, „Z kaminia na kamiń”, „Szubin nad Gąsawką”. Zespół wokalny głośno i wyraźnie zaśpiewał gwarą pałucką. Nie zabrakło również instrumentalizacji do utworu „Clap, Clapsound” oraz piosenki dla Babci i Dziadka w języku angielskim „The family song”.

Po części artystycznej nastąpił podział na daltońskie zespoły. Wszyscy goście wraz ze swoimi wnuczętami wykonali według instrukcji słoiki, wianki, dekoracje z użyciem wcześniej suszonych w klasie owoców i innych przypraw i ziół. Następnie pierwszy zespół przygotował menu na sałatkę owocową. Kolejny według instrukcji wykonał zaplanowaną sałatkę oraz szaszłyki owocowe. Trzeci zespół programował trasę dla robota Ozobota według szablonu kodów „Herbatkę i konfiturę uczuć dla babci i dziadka.”

Na koniec daltońskiego spotkania dokonano refleksji, wyrażając opinię na temat spędzonego pracowitego dnia z dziadkami i wnuczętami. Wszyscy zgodnie uznali, że to był pięknie i ciekawie uczczony czas wspólnego świętowania, kreatywnego działania, algorytmicznego matematycznego myślenia i bliskością osób wzajemnie darzących się ogromnym uczuciem miłości: Babcia-Dziadek-Wnuczek-Wnuczka.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 562 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)