Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. Znamy finalistów!

fot. Sławomir Chmielewski
Uczennice z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią zostały finalistkami# tegorocznej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Pierwszy raz w historii naszej Olimpiady etap wojewódzki odbył się online. Wzięło w nim udział 288 zespołów z całej Polski, w tym 15 szkół z województwa kujawsko-pomorskiego.
Choć w innej formie niż zazwyczaj, to jednak udało się wyłonić finalistów olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Ze względów bezpieczeństwa, pierwszy raz w historii naszej Olimpiady etap wojewódzki odbył się przez Internet. 19 czerwca o tej samej godzinie wszyscy uczestnicy przystąpili do testu o ubezpieczeniach społecznych na platformie testportal.pl. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego
Drużyny miały 30 minut, by odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków przez emerytury do zasad rozliczeń z ZUS. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych. Tytuł finalisty otrzymały zespoły, które uzyskały przynajmniej 20 punktów i miały najwyższą w swoim województwie liczbę punktów z testu. Jeśli do wyłonienia zwycięzcy w województwie nie wystarczyła punktacja, to czas rozwiązania testu zadecydował o kolejności.
W tym roku nie organizowano etapu centralnego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w olimpiadach przeprowadzonych w roku szkolnym 2019/2020 nie wyłania się laureatów. Z tego względu olimpiada ZUS zakończyła się na II etapie. Osoby, które zostały zakwalifikowane do III etapu otrzymały tytuł finalisty.
Na Kujawach i Pomorzu najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Reprezentujące szkołę Julia Iwanek, Natalia Stepka i Julia Ziarnek zdobyły w sumie 21 na 25 punktów, zapewniając tym samym swojej szkole pierwsze miejsce na podium. To właśnie one zostały finalistkami olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” w tym roku. Opiekę merytoryczną sprawowała nad nimi ich nauczycielka Pani Grażyna Kinderman. – informuje Krystyna Michałek.
W nagrodę uczennice z Nakła nad Notecią mają zagwarantowane indeksy kilku uczelni, między innymi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także dodatkowe punkty przy rekrutacji.
Olimpiada, co roku przyciąga coraz więcej młodych ludzi. Wiedza uzyskana podczas przygotowań do olimpiady okazuje się być bardzo przydatna w dorosłym życiu. Od 22 kwietnia Olimpiada „Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych” znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) MEN. Co za tym idzie, tytuł jej laureata od roku szkolnego 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.
Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Czytaj również
- III miejsce w rankingu najlepszych szkół. Sukces SP w Witosławiu
- Odebrał zaświadczenie i gratulacje. Najwyższy wynik Franka
- Zakończył się kurs prawa jazdy dla licealistów. 45 uczniów z certyfikatem
- Olimpiada z języka angielskiego. Wysokie wyniki uczniów z Kcyni
- Podsumowano osiągnięcia uczniów. Różnorodne sukcesy
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!