Dziś mamy 22 marca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

10 marca 2018

"Namioty Wyklętych". Msza, apel pamięci i piknik

fot. MM

fot. MM

W Kcyni nadal pamięta się o Żołnierzach Wyklętych. Z okazji narodowego dna pamięci o nich, na # rynku pojawiły się specjalne namioty, a w każdym z nich czekały na zwiedzających różne atrakcje.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po jej zakończeniu, uczestnicy przeszli na płytę rynku, gdzie wygłoszono Apel Pamięci. Następnie rozpoczął się piknik pn. „Namioty Wyklętych”.

W jednym z namiotów można było między innymi obejrzeć filmy o Żołnierzach Wyklętych, które nieodpłatnie na tę okazję udostępnił organizatorom pikniku IPN. Ponadto w namiotach można byłą oglądać wystawę historycznych broni, jak i wystawę o Żołnierzach Wyklętych. Podczas trwania uroczystości, przy koksownikach śpiewano partyzanckie oraz patriotyczne pieśni, a każdy z uczestników pikniku mógł posilić się tradycyjną wojskową grochówką.

Oceń artykuł: 57 129

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  dss, w dniu 10-03-2018 21:32:30 napisał:

  A w Królikowie znowu jedzie na całą wieś z bezściółkowej chlewni na ulicy Pocztowej

  odpowiedz

  • 4 (6)

  robol, w dniu 11-03-2018 09:01:10 napisał:

  Ten komentarz acz istotny nie w tym miejscu. Choć te hodowle nakładcze to jak by nie było to element zniewolenia Polskiego rolnika i faszystowskiego neokolonializmu praktykowanego w Polsce na Polakach i trochę rozumiem to jako krzyk, którego i tak od lat nikt nie słucha, a setki tysięcy Polskich rodzinnych gospodarstw w wolnej Polsce zniszczono czytaj zneokolonizowano. Napisałem też nie w ty miejscu. Polscy żołnierze walczyli o prawdziwie wolną Polskę i wolność dla Polaków. To prawda wolności nie wywalcza nie jest dana raz na zawsze.

  odpowiedz

  • -4 (14)

  wyborzzymi , w dniu 11-03-2018 10:13:28 napisał:

  Witam fajna plenerowa impreza , no i pogoda dopisała .widać że pan dyrektor Biblioteki z Sadek umiał to zorganizować na naszym Rynku . Nasze Centrum Kultury nic w sobie nie potrafią , tylko jakiś lipnych aktorów za duża kasę ściągnąć .Brawo pani dyrektor i rado Kcyńska ..A może by Andrzej na burmistrza wystartował z ramienia PiSu i rozgonił radę , zrobił porządek w Urzędzie . pognać PO , PSL i SLD oraz niby tych fałszywych niezależnych .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (12)

  Pjotr, w dniu 11-03-2018 10:25:35 napisał:

  Zapomnieli wspomnieć o takich bohaterach jak "Bury", "Grot", "Łupaszko" i wielu innych żołnierzach wyklętych, którzy dla dobra Naszego kraju, mordowali kobiety, dzieci, palili wioski itp. Chała bohaterom.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (13)

  Milka, w dniu 11-03-2018 13:18:19 napisał:

  Tak tak koniecznie pan Andrzej na burmistrza bo jako dyrektor absolutnie sie nie sprawdza

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Ft, w dniu 11-03-2018 14:15:28 napisał:

  Frekwencj bardzo kiepska i tylko kilka osób z Kcyni.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (8)

  olek, w dniu 11-03-2018 14:44:08 napisał:

  niezły chichot historii!!!!!! w święto żołnierzy tzw. Wyklętych przychodzą na Rynek byli działacze komunistyczni..... by oddać im hołd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (7)

  głos z Kcyni, w dniu 11-03-2018 14:50:27 napisał:

  Frekwencja fatalna. Ja sie pytam gdzie przy tak ważnej akcji jest młodzież z kcyńskich szkół? Gdzie współpraca burmistrza z kcyńskimi szkołami? To do tego doszło że inne szkoły muszą zalepiać dziury? Czy może góra się dogadała, żeby szkoły z powiatu mogły zrobić sobie reklamę bo przecież zaraz zacznie się nabór?I potem dziwić się że kcyńskie LO nie ma chętnych. Dlaczego nie ma tu dyrektorów szkól?? Czy nie powinno im zależeć na uczeniu historii naszej młodzieży?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (7)

  absolwentka LO, w dniu 11-03-2018 15:17:24 napisał:

  Z tego co mi wiadomo zarzut o małej frekwencji jest absurdalnym. To nie było kino, czy teatr. Ludzie wchodzili i wychodzili. Kto był to wie. Ocena ilości uczestników na podstawie kilku fotografii to tak jak liczenie przez okno od piwnicy gwiazd na niebie. A tak przy okazji nawet jeśli byłoby tylko naprawdę kilka osób to i tak brawo dla organizatorów. Z tego co mi wiadomo piknik przygotowała i przeprowadziła organizacja pozarządowa i to ona decyduje kogo zaprasza do współpracy. Państwo dyrektorstwo szkół wymaga specjalnych czołobitności. Nauczyciele historii to ich zadaniem jest poszukiwanie takich inicjatyw i nawiązywanie współpracy dla dobra uczniów. Informacja w mediach funkcjonowała od wielu tygodni - Radio Nakło. Gdyby kogoś w kcyńskich szkołach to interesowało to daję głowę, że organizatorzy by nie odmówili współpracy. Zwalanie odpowiedzialności na kogoś co robi coś dla mieszkańców za katastrofę w LO to chyba pomylenie pojęć. W LO trzeba ludzi z ikrą np. takich ja ci co zorganizowali Namioty Wyklętych.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Zs, w dniu 11-03-2018 15:55:41 napisał:

  Garstka ludzi , brak młodzieży z Kcyni, oczywiście gdyby uroczystość była w dniu powszednim to napewno nauczyciele chętnie by się przeszli na spacerek z młodzieżą a gdzie kcyńscy nauczyciele historii , smutna rzeczywistość .

  odpowiedz

  • 4 (6)

  uczestnik pikniku, w dniu 11-03-2018 17:54:36 napisał:

  Namioty Wyklętych to nie pochód pierwszomajowy, że spędza się ludzi z całej gminy. Przychodzą ci, którzy chcą i czują w sobie patriotyczny obowiązek. Gdyby mierzyć wartość imprezy ilością uczestników, to nie jesteśmy wstanie nigdy dogonić komunistycznych pierwszomajowych pochodów czy imprez na cześć wielkiego wodza w Korei północnej. Od jakiej liczby uczestników można mówić, że coś jest udane i czy to ma sens? Rodzi się pytanie gdzie byli ci co tak ubolewają nad frekwencją, ile osób zabrali ze sobą, czy były ich dzieci, wnuki? Jeżeli przychodzi mało ludzi to znaczy, że robienie takich imprez ma sens, bo nasze poczucie patriotyzmu wymaga ciężkiej pracy. takich ludzi jak ci, którzy mają odwagę łamać zacofanie w poczuciu dumy z własnej historii i bohaterów. Ci co chcą liczyć efekty pracy innych najczęściej nic sami nie robią, bo gdyby chociaż raz przygotowali i przeprowadzili taka imprezę wiedzieliby, jak wiele trzeba wysiłku. Brawo Panie Andrzeju proszę realizować swoje obietnice - żeby biegać najpierw trzeba zrobić pierwszy krok.

  odpowiedz

  • -1 (11)

  aaaaa, w dniu 11-03-2018 20:53:00 napisał:

  Ktoś tam wyżej obraził Łupaszkę i Burego, radzę zajrzeć do porządnych podręczników, czegokolwiek od historii, które nie zostało napisane przez jakąkolwiek lewicową bądź prawicową wytwórnię. Najlepiej jakiś pamiętnik, tego na internecie jest pełno. Obrażając te 2 osoby mówicie, że UPA jest dobra. Akacja odwetowa uderzyła głównie w rodziny UPO'wców jak i ich samych, za to, że wymordowali Polaków. Powinniśmy jak najczęściej o nich wspominać, tak samo jak o AK. Tak, Wyklęci to tak naprawdę AK. Czy AK robiło źle, gdy na środku ulicy potrafiło kogoś zabić za to, że zdradził swój kraj? Robiło dobrze, tak powinno być do dnia dzisiejszego. Jeśli ktoś obraża ludzi, którzy nie ma co ukrywać, zginęli dla tego aby w tym kraju ludzie mogli żyć wolni, a nie być pod stałą presją jednego z krajów, to niech się nie udziela w ogóle. Tak samo jak jest teraz z nagonką na ONR, szkoda, że nikt nie powie, że cor roku przekazują kilkanaście tysięcy zł na remonty domów dziecka, szpitalu, zabawki dla dzieci, że we Warszawie jak i wielu innych miastach rozdają w zimę ciepłe jedzenie. Każdy kij ma 2 końce, ale akurat historię ŻW znam bardzo dobrze i wiem, że ten kij miał jedynie 2 pozytywne końce. Zobaczcie co się stało z kobietami ( bodajże Francja ), które wyszły za Niemców bądź z nimi się spotykały. Nagie szły ulicami, z napisami, ogolonymi głowami.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Obserwator, w dniu 12-03-2018 06:58:37 napisał:

  Andrzej w PiS juz nie funkcjonuje,

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  tumek szczy..., w dniu 12-03-2018 07:24:07 napisał:

  Widać wybrał lepszą formę działalności - społeczną i dobrze.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Amelia, w dniu 12-03-2018 09:19:39 napisał:

  No masz skad ta wiadomosc ze pan Andrzej nie jest dzialaczem pis kto go zna choc troche napewno w to nie uwierzy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Zabiegi dla panów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)