Dziś mamy 20 czerwca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2019

Nadanie imienia szkole. Wizyta niezwykłych gości

fot: Z. Kubisz

fot: Z. Kubisz

Data- 8 stycznia 2019 r. - zapisze się w historii Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ślesinie # szczególnymi emocjami.

Związane są  one z nadaniem imienia kpt. Wiktora Rossy naszej szkole, ale też szeregiem wzruszeń dotyczących obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z powyższymi  wydarzeniami, mieliśmy okazję witać nie tylko lokalne władze, dyrektorów placówek oświatowych, dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej, wizytatora Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, sołtysów, radnych, ale przede wszystkim ludzi, którzy mają szczególny związek zarówno z naszym bohaterem, jak i Powstaniem Wielkopolskim.

Z radością gościliśmy w naszych progach rodziny powstańców: Panią Marię Chyłę (wnuczka Wiktora Rossy), Pana Edwarda Parduę (ojciec- powstaniec Czesław Pardua) oraz Panią Eugenię Adamczyk i Pana Tadeusza Wolnika (dzieci powstańca Leopolda Wolnika). Pani Eugenia jest obecnie najstarszą mieszkanką Ślesina. Pan Tadeusz mieszka od wielu lat w Szczecinie, jest emerytowanym nauczycielem. W krótkim przemówieniu, które wygłosił w  czasie uroczystości, z ogromnym wzruszeniem opowiadał o swoim ślesińskim dzieciństwie, murach szkolnych, wspaniałym ojcu Leopoldzie, swojej życiowej, również wojennej , ścieżce. Z dumą zaprezentował medale przyznane jego ojcu. Leopold Wolnik otrzymał je z rąk samego Józefa Piłsudskiego.

Pani Maria Chyła także podkreśliła w ciepłych słowach ogromną radość z tego, że to właśnie jej dziadek jest patronem naszej szkoły. Człowiek, dla którego słowa: "Bóg, Honor, Ojczyzna" były wartościami w życiu nadrzędnymi, czego wyrazem stała się  jego żołnierska postawa i wierność ojczyźnie. Cieszyła się ,że pamięć o Nim trwa w sercach kolejnych młodych pokoleń.

Cała społeczność szkolna jest zaszczycona, że uroczystość nadania imienia odbyła się właśnie 8 stycznia 2019r. , równo sto lat po  bitwie o Ślesin, dowodzonej właśnie przez kpt. W. Rossę wraz z oddziałami powstańczymi , które zasilali wspomniani już bohaterowie. Cześć im i chwała!

Pamięć o Powstaniu uczczono wszelkimi talentami uczniowskimi oraz serdecznymi słowami przybyłych Gości i Pani dyrektor, Ewy Miłosiernej, która z ogromnym zaangażowaniem, wrażliwością  i otwartym sercem przewodniczyła tym niepowtarzalnym, bezcennym chwilom.

materiał: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ślesinie

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalkulatory
od 6,90PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Pomoc drogowa
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)