Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Kraj pełen kontrastów. Jerzy Żenkiewicz przedstawił historię Kolumbii

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

To kraj pełen nierówności, jaskrawych kontrastów, widocznych na # każdym kroku - podkreślał nasz gość Jerzy Żenkiewicz.

Jerzy Żenkiewicz, naukowiec, pracownik UMK w Toruniu, związany z gminą Kcynia więzami rodzinnymi (jego rodzina mieszkała przez wiele lat po wojnie w Górkach Zagajnych) przedstawił nam historię Kolumbii. Kraju, który odwiedził już kilkukrotnie.

Omówił ukształtowanie terenu, społeczne rozwarstwienie kraju, najważniejsze zabytki i muzea, w tym największe na świecie Muzeum Złota. W Kolumbii spotkamy nie tylko wyżyny, w tym trzy pasma kordylierów Andów, ale także niziny - doliny rzek Amazonii i Orinoko.

W swoim wykładzie Jerzy Żenkiewicz poświęcił także miejsce na omówienie okresu prekolumbijskiego, który trwał od 4.000 p.n.e do 1.500 n.e. Podkreślał, że naród kolumbijski, nawet jeśli jego członkowie są ludźmi biednymi, posiada wewnętrzną godność, świadomość swojej bogatej historii. Na każdym kroku czczą Boliwara, swojego bohatera narodowego.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali bardzo interesującego wykładu, w którym poruszone zostały zagadnienia dotyczące także edukacji, służby zdrowia, sił zbrojnych.

Na koniec, jak zwykle, był czas na zadawanie pytań i szczegółowe rady, w jaki sposób zorganizować wyjazd do Kolumbii. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w "Ciekawości świata" i już dziś zapraszam na ostatnie w tym roku spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia o g. 17.30.

Marcin Olejniczak przedstawi temat: Szmat drogi - moje Caminho, opowie o swojej wędrówce do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)