Kraj pełen kontrastów. Jerzy Żenkiewicz przedstawił historię Kolumbii

fot. Justyna Makarewicz
To kraj pełen nierówności, jaskrawych kontrastów, widocznych na # każdym kroku - podkreślał nasz gość Jerzy Żenkiewicz.
Jerzy Żenkiewicz, naukowiec, pracownik UMK w Toruniu, związany z gminą Kcynia więzami rodzinnymi (jego rodzina mieszkała przez wiele lat po wojnie w Górkach Zagajnych) przedstawił nam historię Kolumbii. Kraju, który odwiedził już kilkukrotnie.
Omówił ukształtowanie terenu, społeczne rozwarstwienie kraju, najważniejsze zabytki i muzea, w tym największe na świecie Muzeum Złota. W Kolumbii spotkamy nie tylko wyżyny, w tym trzy pasma kordylierów Andów, ale także niziny - doliny rzek Amazonii i Orinoko.
W swoim wykładzie Jerzy Żenkiewicz poświęcił także miejsce na omówienie okresu prekolumbijskiego, który trwał od 4.000 p.n.e do 1.500 n.e. Podkreślał, że naród kolumbijski, nawet jeśli jego członkowie są ludźmi biednymi, posiada wewnętrzną godność, świadomość swojej bogatej historii. Na każdym kroku czczą Boliwara, swojego bohatera narodowego.
Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali bardzo interesującego wykładu, w którym poruszone zostały zagadnienia dotyczące także edukacji, służby zdrowia, sił zbrojnych.
Na koniec, jak zwykle, był czas na zadawanie pytań i szczegółowe rady, w jaki sposób zorganizować wyjazd do Kolumbii. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w "Ciekawości świata" i już dziś zapraszam na ostatnie w tym roku spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia o g. 17.30.
Marcin Olejniczak przedstawi temat: Szmat drogi - moje Caminho, opowie o swojej wędrówce do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.
materiał: Justyna Makarewicz
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)