Dziś mamy 20 listopada 2019, środa, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Kraj pełen kontrastów. Jerzy Żenkiewicz przedstawił historię Kolumbii

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

To kraj pełen nierówności, jaskrawych kontrastów, widocznych na # każdym kroku - podkreślał nasz gość Jerzy Żenkiewicz.

Jerzy Żenkiewicz, naukowiec, pracownik UMK w Toruniu, związany z gminą Kcynia więzami rodzinnymi (jego rodzina mieszkała przez wiele lat po wojnie w Górkach Zagajnych) przedstawił nam historię Kolumbii. Kraju, który odwiedził już kilkukrotnie.

Omówił ukształtowanie terenu, społeczne rozwarstwienie kraju, najważniejsze zabytki i muzea, w tym największe na świecie Muzeum Złota. W Kolumbii spotkamy nie tylko wyżyny, w tym trzy pasma kordylierów Andów, ale także niziny - doliny rzek Amazonii i Orinoko.

W swoim wykładzie Jerzy Żenkiewicz poświęcił także miejsce na omówienie okresu prekolumbijskiego, który trwał od 4.000 p.n.e do 1.500 n.e. Podkreślał, że naród kolumbijski, nawet jeśli jego członkowie są ludźmi biednymi, posiada wewnętrzną godność, świadomość swojej bogatej historii. Na każdym kroku czczą Boliwara, swojego bohatera narodowego.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali bardzo interesującego wykładu, w którym poruszone zostały zagadnienia dotyczące także edukacji, służby zdrowia, sił zbrojnych.

Na koniec, jak zwykle, był czas na zadawanie pytań i szczegółowe rady, w jaki sposób zorganizować wyjazd do Kolumbii. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w "Ciekawości świata" i już dziś zapraszam na ostatnie w tym roku spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia o g. 17.30.

Marcin Olejniczak przedstawi temat: Szmat drogi - moje Caminho, opowie o swojej wędrówce do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)