Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2023

Konferencja na temat rolnictwa tradycyjnego. Marszałek w Brukseli

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (24 listopada) w Brukseli ważną konferencję #na temat rolnictwa tradycyjnego i jego znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, zorganizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Europejski Komitet Regionów. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz władz regionalnych z Włoch, Hiszpanii i Belgii.

Globalnie Ważne Systemy Dziedzictwa Rolniczego (Globally Important Agricultural Heritage Systems, GIAHS) to oenzetowska inicjatywa na rzecz zachowania i promocji tradycyjnego rolnictwa jako ważnego elementu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz działań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony krajobrazu. Podczas dzisiejszego spotkania na temat możliwej synergii celów programu GIAHS i regionalnych strategii rozwoju w krajach Unii Europejskiej oraz kluczowej roli rolnictwa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich debatowali m.in. przedstawiciele włoskich regionów Umbria i Veneto oraz hiszpańskiej Walencji.

Wydarzenie otworzyły wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej parlamentu belgijskiego regionu flamandzkiego Joke Schauvliege i dyrektora brukselskiego biura FAO Raschada Al-Khafaji.

- Obszary wiejskie mogą odegrać strategiczną rolę jeśli chodzi o ograniczenie zmian klimatycznych  i bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza jeśli postawimy na tradycyjne rolnictwo, rozwój lokalnych rynków żywnościowych i krótkie łańcuchy dostaw żywności oraz rozwiążemy kwestię stabilizacji dochodów małych farm. Bo tradycyjne rolnictwo to zrównoważone metody hodowli i uprawy, autentyczna żywność bogata w wartości odżywcze; to także utrzymanie dziedzictwa kulturowego wsi i ochrona cennych elementów wiejskiego krajobrazu – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Jako udany przykład przywrócenia dawnej wiejskiej tradycji i jednocześnie przykład skutecznego wypromowania oryginalnej regionalnej żywności wskazał naszą kujawsko-pomorską gęsinę na św. Marcina.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 14 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (13)

    Ja, w dniu 25-11-2023 10:17:06 napisał:

    A co ma Bruksela do naszego rolnictwa.My decydujemy co gdzie i kiedy będziemy uprawiać i chodowac .

    odpowiedz

    • 3 (11)

    sobczak, w dniu 25-11-2023 10:45:59 napisał:

    Tak, masz rację, ale dopłaty niech dają, co nie?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja BDO
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)