Konferencja na temat rolnictwa tradycyjnego. Marszałek w Brukseli

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (24 listopada) w Brukseli ważną konferencję #na temat rolnictwa tradycyjnego i jego znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, zorganizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Europejski Komitet Regionów. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz władz regionalnych z Włoch, Hiszpanii i Belgii.
Globalnie Ważne Systemy Dziedzictwa Rolniczego (Globally Important Agricultural Heritage Systems, GIAHS) to oenzetowska inicjatywa na rzecz zachowania i promocji tradycyjnego rolnictwa jako ważnego elementu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz działań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony krajobrazu. Podczas dzisiejszego spotkania na temat możliwej synergii celów programu GIAHS i regionalnych strategii rozwoju w krajach Unii Europejskiej oraz kluczowej roli rolnictwa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich debatowali m.in. przedstawiciele włoskich regionów Umbria i Veneto oraz hiszpańskiej Walencji.
Wydarzenie otworzyły wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej parlamentu belgijskiego regionu flamandzkiego Joke Schauvliege i dyrektora brukselskiego biura FAO Raschada Al-Khafaji.
- Obszary wiejskie mogą odegrać strategiczną rolę jeśli chodzi o ograniczenie zmian klimatycznych i bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza jeśli postawimy na tradycyjne rolnictwo, rozwój lokalnych rynków żywnościowych i krótkie łańcuchy dostaw żywności oraz rozwiążemy kwestię stabilizacji dochodów małych farm. Bo tradycyjne rolnictwo to zrównoważone metody hodowli i uprawy, autentyczna żywność bogata w wartości odżywcze; to także utrzymanie dziedzictwa kulturowego wsi i ochrona cennych elementów wiejskiego krajobrazu – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Jako udany przykład przywrócenia dawnej wiejskiej tradycji i jednocześnie przykład skutecznego wypromowania oryginalnej regionalnej żywności wskazał naszą kujawsko-pomorską gęsinę na św. Marcina.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 25-11-2023 10:17:06 napisał:
odpowiedz
sobczak, w dniu 25-11-2023 10:45:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!