Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

15 sierpnia 2019

Jubileuszowy Koncert Orkiestr. 50-lecie Orkiestry Dętej z Kcyni

fot. DW

fot. DW

Dzisiaj o 15:00 na Rynku w Kcyni rozpoczęła się impreza zorganizowana przez# Burmistrza Kcyni i Orkiestrę Dętą OSP Kcynia.

Na Jubileuszowym Koncercie Orkiestr wystąpiły orkiestry z Kcyni, Nakła i Solca Kujawskiego. Wśród atrakcji, które czekały na przybyłych były między innymi dmuchańce dla dzieci, malowanie buzi, żywe maskotki oraz kulinarne pyszności, wata cukrowa i popcorn w wykonaniu KGW Sami Swoi.

Najpierw zebrani wysłuchali koncertu orkiestry z Nakła, której kapelmistrzem jest Krzysztof Marlewski. Zespół od lat uświetnia występami m.in. uroczystości w gminie. Następnie wystąpiła orkiestra z Solca Kujawskiego, jej kapelmistrzem jest Piotr Ostrowski, a opiekunem z ramienia OSP jest Zbigniew Krupiński.

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni obchodzi w tym roku 50-lecie powstania. Została założona z inicjatywy Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni 10 września 1969 r. W jej szeregach znaleźli się muzycy-amatorzy występujący w okresie międzywojennym: Franciszek Lawrenz, Roman Brodnicki, Marian Kiełczyński oraz Tadeusz Wiśniewski. Jej kierownikami byli m.in. Tadeusz Gościniak, F. Lawrenz, Józef Kruszczyński, Michał Lawrenz.

Zespół od lat stale uczestniczy w różnego rodzaju imprezach w kraju i za granicą m.in. koncerty, przemarsze, festyny, msze święte, dożynki, obchody jubileuszowe i inne. Orkiestra jest stałym uczestnikiem w konkursach m.in. o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w Przeglądach Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Od lat zespół stanowi swoistą wizytówkę miasta i gminy Kcyni oraz powiatu nakielskiego. Jest inicjatorem i gospodarzem Festiwalu Orkiestr Dętych, który od 1998 r. odbywa się w Kcyni. Orkiestra w swoim szerokim repertuarze ma m.in. marsze, znane przeboje muzyki polskiej i zagranicznej, standardy jazzowe - większość utwórów jest opracowanych przez kapelmistrza kcyńskiej orkiestry.

Od roku 1995 zespół prowadził Orkiestrę Orlin Bebenow, urodzony w Bułgarii, absolwent Akademii Muzycznej im.F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2014r. Kapelmistrzem Orkiestry Dętej jest Artur Lawrenz. Aktualnie kapelmistrzem jest Mariusz Skotnicki. Prezesem kcyńskiej Orkiestry jest Krzysztof Schmidt.

Z okazji dzisiejszego jubileuszu Burmistrz Marek Szaruga wygłosił okolicznościowe przemówienie i złożył życzenia orkietrze z Kcyni a koledzy z nakielskiej orkiestry odegrali im sto lat. W tym dniu orkiestrze zostało przekazanych 9 nowych instrumentów. Jest to efekt złożonego przez orkiestrę projektu do Ministerstwa Kultury, który został zaakceptowany i dofinansowany przez Miasto i Gminę w kwocie 5000 zł, a całość projektu opiewała na 31500 zł, z czego Ministerstwo dofinansowało 25000 zł, a wkład własny orkiestry wyniósł 1500 zł.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  wyborca, w dniu 16-08-2019 23:08:20 napisał:

  Piękna muzyka ,piękne koncerty oby takich spotkań i wydarzeń więcej w naszym regionie

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Ja, w dniu 18-08-2019 15:57:51 napisał:

  Jak jeszcze raz przeczytam o jakiejś pani ani co maluje ściany to chyba popuszcze. To nie do tego artykułu bo tamtego nie wolno komentować broń Boże. A występ orkiestry jak zwykle super

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kicz, w dniu 19-08-2019 11:21:16 napisał:

  A ten chłop przy tych garach to co on tam robi?trze pyry na kluchy?czy on nie ma innego zajęcia tylko ciągle z tymi działaczami stoi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Sprzedaż opon
Zabieg parafinowy
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Budowa magazynów
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Konstrukcje stalowe
Botox zmarszczki lwie
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)