Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2023

Jan Hyjek odwiedził uczniów "Dwójki". Inspiracja dla młodych ludzi

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W czwartek 30 grudnia 2023 r. na zaproszenie nakielskiej# biblioteki zawitał do SP nr 2 Jan Hyjek, autor powieści, piosenek, które sam wykonuje, grafik i rzeźb oraz pilot i wieloletni nauczyciel. Spotkał się z uczniami VII i VIII klas.

Głównym celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi do samorozwoju, do stawiania sobie celów oraz podjęcia działań. Zwrócił uwagę, aby korzystać z naturalnego komputera, czyli mózgu, w sposób mądry. Apelował, aby ten komputer włączyć i dać mu zadanie, inaczej będzie bezwartościowym dla naszego intelektu urządzeniem biologicznym. Dodał,  że bardzo ważne są słowa, myśli, które  nastawiają mózg sterujący realizacją zamierzeń, że dobre słowa dobrze nastawiają, złe - żle.

Jako przykład podał siebie, który jako chłopak zamarzył, że będzie pilotem, będzie pisał  książki, grał na różnych instrumentach i rzeźbił - i często o tym myślał, a w ciągu życia myśli te przekładał na słowa i czyny.

Podkreślał, że połowa sukcesu to omijanie pułapek, które przeczą szczęściu i samorealizacji, wymienił: alkohol, narkotyki, uzależnienie od Internetu, hazardu, zniewolenie przez egoizm, egocentryzm, wygodnictwo i fałszywe idee.

Zaprezentował też hełmofon, zegar lotniczy, spadochron, skafander pilota odrzutowca, model szybowca, również grę na trąbce, pianinie, gitarze oraz kilka własnych piosenek.

To było bardzo pouczające spotkanie.

Jako przykład obrazujący konsekwencje uzależnień Jan Hyjek podał krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY

Materiał: Jolanta Dąbrowska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)