Dziś mamy 27 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 lipca 2017

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

Choć grille dostaniemy już praktycznie wszędzie, począwszy od marketów budowlanych po supermarkety, większość z nich ma jedną cechę wspólną – są niskiej jakości. Nawet w urządzeniach kosztujących kilkaset złotych stosuje się najczęściej słabą blachę, która może się odkształcić już podczas pierwszego użytku. Podobne problemy trapią sam ruszt, który wypala się od ciepła i wygina pod ciężarem mięs. Zakup taniego grilla może okazać się koniec końców inwestycją, z której skorzystamy zaledwie kilka razy. Po wszystkim będzie nadawał się on do wyrzutki.

Jest jednak ważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę i jest nią bezpieczeństwo użytkowania. Blaszany grill może być chybotliwy, co grozi poparzeniami i urazami, a w najlepszym przypadku zmarnowaniem piekących się na nim potraw. Właśnie z tego powodu szczególnie warto zainteresować się grillem stacjonarnym. Jest on przede wszystkim stabilny, trwały i posłuży przez długie lata. Co więcej, wcale nie musi być drogi.

Z jakiego materiału wykonać murowany grill?

Najprostszym w obróbce materiałem do budowy ogrodowego grilla jest beton komórkowy. Jest lekki i można go precyzyjnie docinać za pomocą zwykłego brzeszczota lub piły do drewna lub szlifierki z tarczą widiową. Wadą betonu może być niezbyt zachęcająca estetyka, stąd wielu inwestorów decyduje się na obłożenie takiego grilla kamieniami lub cegłą. Dużo bardziej estetycznym materiałem jest właśnie wspomniana cegła. Jest łatwa w układaniu, dzięki czemu wykonamy grill bez pomocy specjalistów. Do docinania cegieł będziemy potrzebowali piły tarczowej. Jaką cegłę wybrać? Możemy skorzystać ze zwykłych cegieł, jednak najlepiej sprawdzą się cegły klinkierowe. Są nie tylko bardzo ładne, ale i praktyczne, gdyż dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Ostatnim popularnym materiałem do budowy grilla jest kamień. Możemy zdecydować się na określony rodzaj np. marmur, bazalt lub granit, lub skorzystać z kamieni polnych, które zbierzemy sami. Budowa grilla z kamienia wymaga jednak więcej precyzji i umiejętności, gdyż dopasowanie poszczególnych kamieni może być utrudnione. W wielu przypadkach najlepiej będzie powierzyć to zadanie specjaliście. Co jest największą zaletą wykorzystania kamienia? Z pewnością aspekty wizualny. Kamienny grill będzie unikalny i atrakcyjny.

Otwarty, z kominem, a może jeszcze inny?

Budując grill możemy dać ponieść się fantazji. Kształt jest rzeczą drugorzędną, rozmiary także mogą być różne, więc najlepiej zdecydować się na taki, który będzie współgrał z innymi elementami działki. Wiele gotowych projektów znajdziemy w internecie, więc warto podpatrzeć zastosowane w nich rozwiązania. Należy przy tym oczywiście pamiętać o tym, że musi być on przystosowany do tego, by regulować wysokość paleniska, rusztu, itd.

W co warto wyposażyć grill? Z pewnością będzie to schowek pod paleniskiem (np. na węgiel lub drewno), półka, na której odłożymy przybory lub potrawy, oraz komin. Owszem, otwarty grill również będzie działał, jednak warto mieć na uwadze to, że dym może być zawiewany w stronę biesiadników. Komin odprowadzi dym wysoko, co ma duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy budujemy grill tuż przy altanie, tarasie lub wiacie ogrodowej.

Grill z wędzarnią

Jak wynika z danych Tooba.pl, projekty grillów z wędzarnią cieszą się wśród inwestorów coraz większą popularnością. Powód jest prosty – coraz trudniej dostać je w sklepach. Konstrukcja wędzarni jest niezwykle prosta. Jest to sześcienna komora, w której możemy umieszczać ruszt lub wieszaki z wędlinami. Musi mieć drzwiczki, przez które włożymy do środka przygotowywane potrawy. Aby wędliny były uwędzone, a nie upieczone, dobrze jest usytuować palenisko obok komory wędzarniczej, a nie centralnie pod nią. Wówczas doprowadzamy do komory sam dym, a nie ogień, który mógłby przypalić mięso. Najprostszym rozwiązaniem będzie wybudowanie z cegieł niewielkiego tunelu, długości ok. 1 metra, którym doprowadzimy dym. Takie rozwiązanie ułatwi nam także kontrolę paleniska, gdyż będzie ono zlokalizowane obok grillo-wędzarni, niejako poza główną konstrukcją.

Ruszt

Zanim wrzucimy coś na ruszt, musimy go z czegoś wykonać. Najlepiej nada się do tego stal kuta lub nierdzewna. Gotowe ruszty o rozmaitych wymiarach bez problemu znajdziemy w internecie. Najlepiej wybrać dość grube, aby wytrzymały wiele rodzinnych imprez. Warto rozważyć także wykonanie rusztu na węgiel, co zapewni ciąg i ułatwi grillowanie. Można zastosować kuwetę z blachy, jednak wówczas najlepiej wywiercić kilka dziur dostarczających do paleniska powietrze.

Fundamenty

Na koniec zajmiemy się czymś, od czego należy zacząć. Nie można bowiem zapomnieć o fundamentach, które zapewnią grillowi stabilność oraz zapobiegną jego pękaniu. Jak wybudować fundament pod grill? W pierwszej kolejności należy zdjąć darń i wykopać dół o głębokości ok. 30 centymetrów (w zależności od wielkości grilla). Następnie wysypujemy warstwę żwiru i zagęszczamy go. W następnym etapie wykonujemy z desek szalunek i wylewamy beton na przygotowane podłoże, wyrównując go łatą murarską lub deską.

Wykonanie własnego grilla nie musi być trudne ani drogie. Możemy użyć wielu materiałów, które pozostaną nam po budowie domu, np. kamień lub cegły. Własnoręcznie wykonany grill będzie nie tylko praktyczny, ale i unikatowy. Z pewnością odmieni oblicze ogrodu i nada mu rodzinnej, sielskiej atmosfery, wszak z czymże kojarzy się grill, jak nie z tym. Więcej wskazówek na temat budowy murowanego grilla można znaleźć na portalu JakBudowac.pl.

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera 

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)