Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

28 lutego 2020

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

Razem czy osobno; w lodówce, czy poza nią?

Zakupione warzywa i owoce należy odpowiednio przechowywać – oddzielić te wymagające przetrzymywania w lodówce (np. delikatne owoce jagodowe) od tych, które tego nie wymagają (np. ziemniaki i banany). Taki zabieg sprawi, że unikniemy przeniesienia ewentualnych zanieczyszczeń do wnętrza lodówki oraz na inne produkty, a także zachowamy ich świeżość na dłużej. Oddzielać należy również ugotowane warzywa i owoce od tych jeszcze nieprzetworzonych. Szczególnego przechowywania wymaga surowe mięso, ryby oraz owoce morza, ponieważ żywność ta jest stosunkowo nietrwała. Spożycie ich, gdy nie są już świeże może wiązać się z poważnymi problemami układu pokarmowego. Z tego względu najlepiej przyrządzać je w krótkim czasie od zakupu oraz przechowywać w lodówce w separacji od innych produktów spożywczych – radzi Karina Słota – dietetyk, ekspert współpracujący z programem edukacyjnym Akademia Uwielbiam.

Zasada czystych rąk i oddzielnego przygotowywania

Dokładnie umyte ręce i czyste miejsce do przygotowania posiłków, to podstawa higieny w kuchni. Istotne jest również właściwe przygotowanie produktów przed ich przyrządzeniem. Każde warzywo i owoc, bez względu na to czy będzie spożywane na surowo czy poddane obróbce termicznej, należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Dla przykładu warzywa bulwiaste, które często są bardziej zabrudzone, można dodatkowo wyczyścić szczoteczką. Krojąc surową żywność, w tym również warzywa i owoce, powinniśmy używać oddzielnych desek i noży, aby nie przenieść potencjalnych bakterii. Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku przygotowywania nieprzetworzonego mięsa, w szczególności drobiu. Tutaj najlepiej unikać drewnianych desek do krojenia wymieniając je na te wykonane z ceramiki, szkła lub tworzywa sztucznego. – dodaje dietetyk.

Mądre przechowywanie = niemarnowanie

Na opakowaniu każdego produktu spożywczego znajduje się informacja, w jakich warunkach powinien być on przechowywany przed i po otwarciu. W przypadku żywności pasteryzowanej (m.in. soki), suszonej (np. mąki, makarony), bądź wekowanej (np. ogórki kiszone, korniszony lub przetwory z pomidorów), dostępnej w zamkniętych fabrycznie opakowaniach nie jest wymagane przechowywanie w obniżonej temperaturze. Natomiast produkty wekowane i pasteryzowane po otwarciu należy umieścić w lodówce i przechowywać nie dłużej niż rekomendowany czas wskazany na etykiecie produktu. Przy wyborze żywności z dłuższym terminem przydatności do spożycia istotne jest, aby zwrócić uwagę na stan opakowania, w którym się ona znajduje – nie może być ono uszkodzone ani otwarte. Szczelne opakowanie gwarantuje, że produkt w nim zawarty nie będzie narażony na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak światło, powietrze czy temperatura. Inaczej wygląda przechowywanie produktów spożywczych, które są już rozpoczęte. W tym przypadku przeważnie zaleca się ich spożycie niedługo po otwarciu lub przechowywanie w lodówce. Trzymanie otwartej żywności w chłodzie umożliwia zachowanie jej świeżości, a brak ekspozycji na światło i wyższą temperaturę ogranicza naturalne procesy, które przyspieszałyby psucie się produktów. Pamiętajmy również, że sięgając po ulubione owoce i warzywa powinniśmy wybierać tylko te świeże i bez oznak psucia się, a także kupować je w ilości, która umożliwia ich spożycie na bieżąco. Jest to niezwykle ważne, ponieważ produkt częściowo nadpsuty niestety w całości nie nadaje się do spożycia! Z tego powodu warto planować zakupy z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania żywności i dodatkowych wydatków.

Celebruj wspólny czas i posiłki

Gotowanie to nie tylko przygotowanie zbilansowanych i wartościowych potraw, ale cały rozbudowany proces, który rozpoczyna się zakupami, a kończy na podaniu gotowej potrawy bliskim. Gdy znamy już zasady prawidłowego przechowywania żywności oraz higienicznego przygotowywania posiłków warto skupić się na sposobie i formie ich spożywania. Zachęcam, aby konsumować posiłki w spokoju, bez pośpiechu zwracając szczególną uwagę na dokładne przeżuwanie każdego kęsa, co pozytywnie wpłynie na trawienie. Sam czas, który spędzamy rodzinnie w kuchni na przygotowaniu potraw, a następnie na wspólnym posiłku to z kolei dobry moment, aby uczyć młodych domowników podstawowych zasad higieny w kuchni. Zdecydowanie najlepsze efekty pojawiają się wtedy, gdy sami stajemy się dobrym przykładem stosując owe wytyczne na co dzień. Warto zaznaczyć, że wiedzę na ten temat mogą przekazywać nie tylko rodzice, ale również nauczyciele.  Temat ten jest elementem zajęć prowadzonych przez nauczycieli w ramach programu Akademia Uwielbiam – podsumowuje dietetyk.

Akademia Uwielbiam to program edukacyjny dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej. Celem programu jest kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych, zachęcenie do aktywności fizycznej, zwrócenie uwagi na higienę przygotowywania posiłków oraz problem marnowania żywności. Programowi towarzyszy konkurs szkolny, który polega na przygotowaniu potrawy zgodnie z zasadami poznanymi podczas zajęć. Zwycięskie placówki mogą wygrać między innymi warsztaty kulinarne, bony podarunkowe czy finansowe na dowolnie wybrany cel.

Materiał: Julia Walczewska Junior Account Executive

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Rolery - mezoterapia skóry
Usługi transportowe
Kalkulatory
od 6,90PLN
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Pieczątki Colop
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)