Rysunek węglem - portrety

fot. Natalia Gorzynska
Wczorajszego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty rysunku węglem, które poprowadziła p. Karolina Narloch.
Pani Karolina współpracowała z nami podczas wakacji 2012 (rysunek węglem – martwa natura) oraz była gościem na zakończeniu zeszłorocznych zajęć twórczych (akwarela). Tym razem według jej instrukcji uczestnicy zajęć rysowali portrety. Jednak najpierw kilka słów na temat samego węgla rysunkowego.
Węgiel to bardzo wszechstronne narzędzie. Polecane początkującym rysownikom. W zależności od tego jak nim rysujemy (nacisk oraz sposób trzymania patyczka węgla w palcach) uzyskujemy wiele możliwości kształtowania rysunku. Zanim przystąpi się do rysowania warto poćwiczyć na kartce brudnopisu prowadzenie kreski.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wprowadzenia „Co to takiego portret?”. Pani Karolina pokazała uczestnikom ogólną metodę rysowania twarzy i wyjaśniła, że można ją odnieść do rysowania wielu rodzajów twarzy. W sali zajęć zostały rozwieszone przykładowe portrety m.in. dzieci, osób w różnym wieku, różnej płci i narodowości, które pokazywały szerokie podejście do portretowania.
Na samym początku pracy każdy wykonał rysunek próbny, na którym ćwiczył to, jak narysować oczy, nos, uszy, jak zaznaczyć światłocień. Należy dodać, że portret to bardzo trudny temat rysunku – nie jest wcale łatwym zadaniem oddanie podobieństwa osoby portretowanej, zachowanie proporcji, harmonii. Dlatego wszystkim, którzy podczas wczorajszych warsztatów podjęli próbę wykonania takiego rysunku należą się wielkie brawa. W efekcie powstało kilkanaście portretów przedstawionych en face (frontalnie), oddających rysy twarzy portretowanych osób. Oczywiście prace stworzą wystawę w Galerii Zaułek.
Na zajęciach rysownicy-amatorzy mieli do dyspozycji papier o podwyższonej gramaturze i lekko chropowatej fakturze (przeznaczony do technik suchych) oraz różnej grubości węgiel drzewny w patyczkach, a przede wszystkim mogli korzystać z bezcennych wskazówek i podpowiedzi p. Karoliny.
Pani Karolina podczas zajęć mogła liczyć na pomoc i wsparcie Instruktora GOK, który przygotował salę zajęć i pomoce dydaktyczne. Zajęcia były bezpłatne – GOK Sadki zapewnił materiały plastyczne.
W zajęciach uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat, zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Bardzo cieszy fakt, że zajęcia proponowane przez GOK przyciągają taką dużą liczbę zainteresowanych. Niestety pierwszy raz zdarzyło się, że nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach. Przyczyną tego był brak miejsca w sali. Jak dotąd udawało się rozciągać jej ściany.
Za wczorajsze zajęcia pani Karolinie oraz wszystkim uczestnikom dziękuję!
materiał: Natalia Gorzynska
Galeria









Czytaj również
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)