Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

26 października 2017

Rozmawiano o sytuacji w rolnictwie. Nie brakowało tematu nawałnicy

fot. MM

fot. MM

25 października w Centrum Ekologiczno-Kulturowym w Trzeciewnicy zorganizowano #posiedzenie członków Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle Nad Notecią: Tomasz Bagnerowski, Anna Borkowska, Grzegorz Kobierowski, Przemysław Leppert, Juliusz Młodecki, Halina Mnichowska, Joanna Pałamarczuk, Henryk Pawlus oraz Jerzy Trzebiatowski. Wśród specjalnie zaproszonych gości obecni byli między innymi: Mirosław Smaruj (KPiR), Szymon Soja (ARiMR) sołtys wsi Trzeciewnica - Krystyna Dawidowicz, sołtys wsi Suchary - Barbara Strzelewicz, Zdzisław Żygas (KPODR).

Jako pierwszy głos zabrał Szymon Soja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawił on wnioski, jakie przyjmowano we wrześniu tego roku dotyczące przymrozków oraz wnioski, które są nadal przyjmowane do końca października z tytułu klęski, jaka miała miejsce w sierpniu tego roku.

Następnie swoje przemówienie na temat działalności jednostki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nakle wygłosił Zdzisław Żygas. Po nim o sytuacji rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim wypowiedział się Mirosław Smaruj z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej: „Opady deszczu opóźniły wiele prac polowych. Część rolników zrezygnowała z siewu rzepaku, a co za tym idzie będzie go w przyszłym roku o wiele mniej. Jest problem ze zbiorem kukurydzy. Pojawiają się coraz to nowe problemy, o których w zeszłym roku nawet nie śniliśmy. 9 października odbyło się walne zgromadzenie KPiR. Głównym tematem była sprawa klęski, która miała miejsce 11 sierpnia. Rozmawiano o różnych możliwościach pomocy poszkodowanym”.

Na sam koniec głos zabrał Juliusz Młodecki: „Jestem pełen podziwu dla Izby Rolniczej, że tak się angażuje w pomoc poszkodowanym. Taki kataklizm, jaki się u nas wydarzył to chyba pierwszy odkąd pamiętam”. Prezes poruszył także temat uprawy roślin „Jeśli chodzi o rośliny białkowe, to kształtuje się taka sytuacja, że najbardziej preferowana będzie soja – jej uprawa. Dlaczego mówię o niej? Ponieważ jest bardzo duży zbyt na soję”. Juliusz Młodecki poinformował także, że jest prowadzona dyskusja na temat biopaliw pierwszej generacji. „Po trzydziestym roku jest pomysł wycofania się w ogóle z produkcji biopaliw pierwszej generacji i to by była właściwie sytuacja, w której 2/3 rzepaku w całej unii byłoby niepotrzebne.” – stwierdził.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)