Dziś mamy 10 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2019

Obchody rocznicy Powstania. Niezwykły koncert oraz upamiętnienie bohatera

fot. MM

fot. MM

We wtorkowy wieczór w ślesińskim Wiejskim Domu Kultury zorganizowano koncert z okazji 100-lecia # Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Koncert rozpoczął się od przemówienia dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasza Pasieki. - Dokładnie 100 lat temu i 12 godzin zaczynały z wolna dogasać ostatnie dymy, które unosiły się nad Ślesinem, gdzie odbyła się jedna z największych bitew na froncie północnym. Zaczynały milknąć ostatnie ostrzały, jakie miały tutaj miejsce.

Jest to doskonała okazja, by uczcić wspomniane wydarzenie – w dwóch częściach. Pierwszą z nich zorganizowano w miejscowej szkole, gdzie oficjalnie nadano jej imię lokalnego bohatera kpt. Wiktora Rossa, natomiast dzisiejszego wieczoru gościmy w murach WDK kwartet smyczkowy Prestige – powiedział.

Kwartet smyczkowy Prestige został założony w 2010 roku. Składa się z absolwentów bydgoskiej akademii muzycznej związanych z Operą Nova, filharmonią pomorską i toruńską orkiestrą symfoniczną. Zespół powstał z inicjatywy przyjaciół – muzyków, którzy postanowili połączyć swoje indywidualne doświadczenia oraz inspiracje muzyczne.

Kwartet wykonuje nie tylko utwory muzyki klasycznej, lecz również tworzy własne opracowania muzyki filmowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą: Helena Piniuta-Szurka (skrzypce), Marta Lutrzykowska (altówka) Anna Piniuta (skrzypce) oraz Michał Litwa (wiolonczela).

Koncert był podzielony na 3 części, a pomiędzy nimi Tomasz Pasieka przytaczał kilka relacji, które miały miejsce 100 lat temu. Artyści wykonywali tego wieczoru wyłącznie utwory polskich kompozytorów takich jak S. Moniuszko, F. Chopin czy I. J. Paderewski. Wszystko po to, by podkreślić ważność tamtych wydarzeń.

Publiczności bardzo spodobał się występ muzyków, którzy po wykonaniu poszczególnych utworów mogli liczyć na gromkie brawa. Organizatorami koncertu byli: Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Nakielski Dom Kultury.

Oceń artykuł: 24 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (12)

    tomek, w dniu 10-01-2019 14:05:11 napisał:

    dlaczego po opiniach pod postami potem jest blokowana możliwość komentowania nawet pod postem o zmianie pierwszeństwa na skrzyżowaniu Bydgoskiej z K.Skargi jak ludzie coś krytykują to komuś się to od razu nie podoba mają rację ci co piszą że dopiero Nakło będzie zakorkowane od strony rynku gdzie będzie znak stopu

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)