Dziś mamy 20 maja 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 listopada 2018

Ceny żywca drastycznie spadają. Hodowcy piszą list do ministra

Publikujemy pismo Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej skierowane do ministra rolnictwa # Jana Krzysztofa Ardanowskiego dotyczące sytuacji związanej ze spadkiem cen żywca wieprzowego.

Treść listu do ministra:

Pan
Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

W imieniu rolników regionu Kujawsko-Pomorskiego, informujemy Pana Ministra o drastycznym spadku cen żywca wieprzowego na obszarze całej Polski, w tym również w województwie kujawsko-pomorskim. Monitoring cenowy prowadzony przez służby Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej na poziomie każdego z powiatów naszego regionu tylko potwierdza, że kryzys na rynku mięsa wieprzowego utrwalił się na dobre. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni ceny żywca systematycznie spadają. Ostatnie notowania pokazują skokowe ich obniżenie do poziomu poniżej 4,0 zł za 1 kg ( w wielu powiatach podmioty skupowe płacą 3,6 do 3,8 zł/lkg żywca). Obecne ceny nie gwarantują zwrotu poniesionych kosztów. Niskie zbiory zbóż spowodowane tegoroczną suszą oraz wysokie ich ceny są odpowiedzialne bezpośrednio za bardzo wysokie ceny pasz stosownych w tuczu trzody chlewnej. Rolnicy produkujący pasze własne zmuszeni są do zakupu zboża z zewnątrz, co dodatkowo podraża ich produkcję. Zastanawiamy się, jaka może być przyczyna tak fatalnej koniunktury dla hodowców świń.

Przecież na rynku wieprzowiny, zarówno w naszym województwie, ale i w całym kraju nie wystąpiły żadne zmiany, które byłyby powodem tak znaczącego obniżania cen. Wręcz przeciwnie, na przestrzeni ostatnich kilku lat pogłowie świń w Polsce zmalało o kilka milionów sztuk, co w znaczący sposób ograniczyło krajową podaż wieprzowiny. Nie ma żadnych problemów ze sprzedażą świń. Pomimo tego, zakłady przetwarzające mięso solidarnie obniżają ceny skupu. Prawdopodobnie za taki stan rzeczy odpowiada niekontrolowany napływ półtusz oraz innych, mniej wartościowych elementów mięsnych pochodzących z Danii, Belgii czy Niemiec. Import ten, prowadzony na dużą skalę i po bardzo niskich cenach psuje rynek wieprzowiny w Polsce. Regulacje na rynku wieprzowiny z poziomu UE są nieskuteczne i w praktyce nie przewidują skupu bezpośredniego od producentów.

Mechanizm, polegający na uruchomieniu dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego w warunkach Polski do tej pory nigdy się nie sprawdził z powodu braku zainteresowania podmiotów angażujących się w tego typu działalność. Nie zauważamy również żadnych efektów zapowiadanych przez rząd działań mających na celu uruchamianie nowych, zagranicznych rynków zbytu dla polskiej żywności. Niepokoi nas także sytuacja związana z wykorzystywaniem przez fermy przemysłowe, ale również przez indywidualnych rolników, importowanych warchlaków i prosiąt do dalszego tuczu. Jest to zjawisko nagminne, pozostające poza jakąkolwiek kontrolą i eliminujące z rynku rodzimych producentów, zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się na produkcję i odchów prosiąt w ramach kraj owego programu odbudowy populacji trzody chlewnej, inwestując duże środki w budynki inwentarskie oraz stosowne wyposażenie. Bardzo często są to beneficjenci środków pomocowych pochodzących z PRO W 2014-2020.

Dla dużej liczby rolników naszego regionu, produkcja trzody chlewnej stanowi podstawowe źródło ich dochodu. Dlatego też, załamanie się rynku mięsa doprowadzi w krótkim czasie do degradacji ekonomicznej kilku tysięcy gospodarstw, zwłaszcza tych wysoko towarowych, które wyspecjalizowały się w hodowli świń. Biorąc pod uwagę powyższe wnioskujemy o:

1. Stworzenie warunków, przywracających polskim rolnikom opłacalność produkcji trzody chlewnej.
2. Bezzwłoczne uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju
3. Utworzenie funduszu stabilizacji dochodów dla producentów świń
4. Wprowadzenie skutecznego nadzoru w zakresie importu warchlaków i prosiąt
5. Zwiększenie nadzoru dotyczącego kontroli jakości importowanego mięsa wieprzowego i jego przetworów

Jednocześnie, w imieniu Zarządu Kujawsko-Pomorskiej serdecznie zapraszam Pana Ministra na otwarte spotkanie z producentami trzody chlewnej poświęcone sytuacji na rynku wieprzowiny. Termin i miejsce spotkania pozostawiamy do decyzji Pana Ministra. Z naszej strony proponujemy, aby spotkanie to odbyło się w siedzibie izby w Przysieku koło Torunia.

materiał: Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza 

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  Oszuści , w dniu 03-11-2018 14:33:11 napisał:

  Wszystko drastycznie spada a w sklepach drozyzna

  odpowiedz

  • 2 (8)

  tttppp, w dniu 03-11-2018 15:34:43 napisał:

  Popieram rolników, proszę Pana ministra rolnictwa o pozytywne załatwienie sprawy

  odpowiedz

  • 6 (8)

  tttppp, w dniu 03-11-2018 15:56:45 napisał:

  Popieram rolników, niech Pan Minister zapewni producentom trzody chlewniej takie warumki opłacalności chowu ,żebyśmy mogli konsumować polskie wyroby mięsne , a nie z Niemiec czy Belgii

  odpowiedz

  • 8 (8)

  szubinianka, w dniu 03-11-2018 18:09:00 napisał:

  ceny żywca spadają???????????????? TO dlaczego rosną ceny mięsa i wyrobów mięsnych w sklepach?????????

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  mieszkaniec, w dniu 03-11-2018 20:45:45 napisał:

  A ja też proszę o podwyżke płacy bo ceny idą do góry

  odpowiedz

  • 3 (7)

  PLAJTA...!!!!, w dniu 03-11-2018 20:59:07 napisał:

  A kto mi dołoży, nie ma ludzi do prac.,Płace kary, budowlanka pada!!!!! skarbówka chce podatek !!! Rolnicy dostają dopłaty za suszę i kupują samochody i się śmieją!!! Polska i Unia tylko dba o rolników. To jest chory kraj!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  sprawiedliwa, w dniu 04-11-2018 07:49:35 napisał:

  TO JEST odpowiedź na stwierdzenie napisane 03.11.2018 r przez PLAJTA...!!!!........... Wcale się nie dziwie ,że ludzie uciekają do pracy zagranicę do pracy, bo pracodawcy nie mogą ujechać!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  maryla, w dniu 04-11-2018 19:00:56 napisał:

  Jeśli rolnik dostaje 4 zł to skąd te ceny w sklepach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Jadalnia / pokój dzienny
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Pomoc drogowa
MEBLE PIOTR PASIEKA
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Oprogramowanie KC Firma i KC Market
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)