Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 grudnia 2017

Zmiany w PSZOK-ach. Samoobsługowa segregacja zda egzamin?

fot. MM

fot. MM

Możliwość samodzielnego oddania odpadów, również poza godzinami pracy, #mają mieszkańcy korzystający z minipszoka na ul. Gepperta w Nakle

W zasadzie od wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami minęło kilka lat, a system wciąż budzi kontrowersje. Ostatnie wątpliwości dotyczą funkcjonowania minipszoka na Osiedlu Chrobrego w Nakle.

Gdy kilka lat temu weszło w życie nowe prawo regulujące gospodarkę odpadami, w Nakle powstały tak zwane minipszoki, do których mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej dostarczają odpady selektywne. Zdaniem władz, system minipszoków sprawdził się znakomicie. Mieszkańcy, szczególnie początkowo, krytykowali go głównie za nieprzyjemny zapach tam panujący oraz fakt, że muszą z odpadami chodzić na znaczne odległości. W końcu jednak przyzwyczaili się do tej niedogodności. Teraz wprowadzono z kolejne novum - zmiana organizacji pracy minipszoka na os. Chrobrego.

 - Przebudowa kontenera przy ul. Gepperta w Nakle ma na celu zwiększenie funkcjonalności obiektu i dostępności dla ogółu mieszkańców. Zamiarem jest, aby minipszok dostępny był przez 24 godziny na dobę. Minipszok poza dotychczas funkcjonującymi godzinami pracy ma umożliwić przekazywanie odpadów segregowanych poprzez samoobsługę – poinformował Tomasz Bembnista, inspektor do spraw gospodarowania odpadami nakielskiego ratusza.

- Nasze punkty odbioru odpadów spełniają swoją rolę, ale są niedoskonałości, nad którymi trzeba pracować. Chcemy pracować nad efektywnością, by nie ponosić zbyt dużych kosztów i dochodzić do modeli wypracowanych na świecie, które bez przygotowania skończyłyby się katastrofą. Chcemy, żeby nasze punkty przyjmowały odpady przez całą dobę, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić zatrudnienia całodobowego, ponieważ wiązałoby się to ze wzrostem kosztów. Postanowiliśmy więc popracować nad automatyzacją odbioru z identyfikacją, od kogo są te odpady. Będziemy takie pierwsze pilotażowe punkty powoli otwierali i obserwowali efekty ekonomiczne tych ruchów – tłumaczy burmistrz Sławomir Napierała.

Oceń artykuł: 16 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (22)

    repelent, w dniu 10-12-2017 13:33:44 napisał:

    Pomysł tak beznadziejnie głupi, że aż zęby bolą - wyobrażacie sobie aby starsi i starzy ludzie "bawili" się w jakieś kody i babrali się w swoich śmieciach po raz drugi we wnętrzu przesympatycznego PSZOK-a? NIE ZGADZAM SIĘ NA TAKIE PSEUDO ULEPSZENIA ZA NASZE WSPÓLNE PIENIĄDZE !!!!!!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (13)

    Pracownik, w dniu 10-12-2017 13:47:08 napisał:

    Teraz co ludzie przynoszą to aż woła o pomstę do nieba... nawet środki higieniczne.... reszty oisać nie będę

    odpowiedz

    • -1 (11)

    Kartofelek, w dniu 10-12-2017 14:27:55 napisał:

    Beznadziejny pomysł !!! Ciekawe czy ktos wyrzuca segregowane odpady o 2 lub 3 w nocy ... Ja akuart mam duzo czasu aby drugi raz bawić sie w dzielenie śmieci nawet nie posiadam miejsca kuchni na dodatkowe pojemniki :D chyba ze teraz trzeba bedzie osobne pomieszczenie wygospodarowac w i tak malutkich mieszkaniach haha

    odpowiedz

    • -2 (12)

    Yyy, w dniu 10-12-2017 16:09:31 napisał:

    System nie zdaje egzaminu. Zbędna komplikacja. Ludzie gromadzą śmieci po piwnicach i w mieszkaniach żeby nie dreptać codziennie do pszok

    odpowiedz

    • 0 (10)

    z, w dniu 10-12-2017 17:36:25 napisał:

    Bardzo dobry pomysł, najlepiej nic nie robić cały dzień siedzieć na d..pie i pierdoły wypisywać.

    odpowiedz

    • -3 (11)

    mieszkaniec, w dniu 10-12-2017 18:33:25 napisał:

    Segregacja smieci TAK ale w odpowiednich pojemnikach przy istniejacych altankach! Obecny system to pomysl chory !!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (7)

    Beniu, w dniu 10-12-2017 18:38:52 napisał:

    Były dzwony przy śmietniku na plastik i szkło zabrali ,dodali by po dwa trzy dodatkowe i było by po sprawie każdy by posegregował z grubsza , a oni i tak dalej w sortowni przeglądają ponownie,

    odpowiedz

    • 2 (8)

    Ano, w dniu 10-12-2017 21:37:41 napisał:

    Ludzie w naszym mieście cieszymy się jednym z najleprzych rozwiązań w Polsce jeśli chodzi o segregację!

    odpowiedz

    • 2 (8)

    także nakielanin, w dniu 11-12-2017 03:11:46 napisał:

    Moim zdaniem obecny system jest dobry,tylko ogólnie świadomość większości społeczeństwa,po co to robimy jest bardzo niska ! Proszę pamiętać,że do minipszotów,przynosimy śmieci posegregowane w mieszkaniu.Pozostałe jako nieposegregowane do pojemników przy poszczególnych nieruchomościach.Tyle teoria a praktyka ? Co do pojemników ustawianych w przeszłości przy altankach,to był koszmar...Wrzucano np.całe butelki plastikowe,bez ich uprzedniego "skręcenia" itp.itp.A wieczorem można było zobaczyć podjeżdżających właścicieli budynków jednorodzinnych i nie tylko,cichaczem wyrzucających swoje śmiecie.Nie jest natomiast dopracowany system kontroli,okazywania opłat za wyrzucanie śmieci...Tutaj jest pole do popisu dla Straży Miejskiej. A przy okazji pozdrawiam miłe panie z minipszotu przy ul.Ks.Skargi !

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (4)

    JS, w dniu 11-12-2017 10:49:14 napisał:

    Nie wiem z czym ludzie mają znowu problem. Śmieci należy segregować. Od tego zależy jak bardzo skażamy naszą ziemię... Więcej świadomości. Ktoś pisze, że starsze osoby nie dadzą rady... Przede wszystkim starsze osoby wynoszą śmieci za dnia - a wtedy jest tam pracownik. A tu chodzi o osoby, którym nie zawsze pasuje iść w godzinach pracy. Dla mnie to świetny pomysł. Teraz w weekend robiłam świąteczne porządki i żeby nie trzymać śmieci zaniosłam do kontenera, już nie nabiło mojej karty... A myślę że nabicie karty na czytniku nie jest wielką filozofią... Pozdrawiam.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)