Dziś mamy 18 lutego 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 lipca 2018

Zebranie członków TPPW. Głównym tematem odbudowa pomnika

fot. MM

fot. MM

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło im. ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego w # Szubinie zorganizowało zebranie, którego głównym tematem było odbudowanie Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich na szubińskim cmentarzu.

Wszystkich zgromadzonych tego dnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej powitała dyrektor Kamila Czechowska, po czym przypomniano fakt, iż to TPPW było pomysłodawcą odbudowy wspomnianego pomnika.

Jak wiadomo było już wcześniej, uzyskano od konserwatora zabytków zezwolenie na odbudowę Pomnika-Mogiły. By ziściły się plany TPPW - w pierwszym etapie inwestycji, którym okazało się stworzenie dokumentacji związanej z przeprowadzeniem odbudowy Pomnika-Mogiły, konieczne było pozyskanie funduszy przy współudziale samorządu gminnego. Gmina Szubin składała wniosek pt. Budowa repliki pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na cmentarzu w Szubinie i otrzymała dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 34 tys. zł. Brakującą kwotę (ok. 16 tys. zł) Towarzystwo planuję pozyskać organizując kolejne zbiórki pieniędzy przy okazji różnego typu imprez i świąt.

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (8)

  a, w dniu 12-07-2018 10:53:37 napisał:

  Kto pytał mieszkańców Szubina o zgodę na przebudowę? Czy były jakieś konsultacje społeczne? Towarzystwo sobie wymyśliło, reszta ma się podporządkować. Tymczasem gdyby doszło do prac, to na cmentarz musi wjechać ciężki sprzęt budowlany - np. dźwig. Jak zabezpieczone przed zniszczeniem zostaną okoliczne groby? Czy za ewentualne zniszczenia będą odszkodowania i kto je wypłaci. Kiedyś pan Pogodziński mówił, że część grobów trzeba będzie przenieść. Czy ktoś pytał rodziny zmarłych o zgodę na przeniesienie? Bo mnie nikt nie pytał.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  p, w dniu 12-07-2018 18:07:51 napisał:

  Szczerze jestem przeciwny odbudowie pomnika. Szkoda trochę, że pamięć Powstania Wielkopolskiego w tym przypadku jest ważniejsza od historii miasta. W końcu poprzez odbudowę zatrzemy ślad po tym co zrobili hilterowcy na początku września 1939 roku obalając ten monument. On nadal tam leży i stanowi symbol. Nie powinniśmy tam niczego zmieniać.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  introwertyczka, w dniu 13-07-2018 14:04:00 napisał:

  Całkowita odbudowa pomnika, to burzenie historii.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Kwasy...
Oczyszczanie twarzy
Budowa domu pod klucz
Nowe stylizacje
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)