Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2024

Zasady opieki nad zwierzętami podczas mrozów. Jak postępować?

fot. GIW

fot. GIW

W związku z występującymi ostatnio niskimi temperaturami oraz trudnymi warunkami #atmosferycznymi tj. wzmożonymi opadami śniegu, w trosce o dobro zwierząt domowych Główny Lekarz Weterynarii przypomina o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami podczas mrozów.

Podstawowe zasady troski nad zwierzętami podczas mrozów to:

1. Zapewnienie stale świeżej wody do picia, wymieniając ją kilka razy dziennie, aby nie dopuścić do zamarzania.

2. Dostarczanie psom częstszych posiłków, a tym, którzy przebywają na zewnątrz, podawanie suchej lub ciepłej karmy, aby unikać jej zamarzaniu.

3. Zapewnianie zwierzętom ciepłego schronienia, jak ocieploną styropianem budę, wyłożoną słomą lub sianem, lub matami nie chłonącymi wilgoci.

4. Umieszczenie zaizolowanej podłogi budy na klocach lub belkach, aby podłoga nie stykała się z ziemią, co może prowadzić do przemarzania.

5. Zabezpieczenie wejścia budy, aby zatrzymać zimne powietrze.

6. Unikanie, aby metalowe elementy obroży lub łańcucha bezpośrednio przylegały do szyi psa w czasie niskich temperatur.

7. Umożliwiaj psu swobodne poruszanie się po podwórku, aby chronić go przed wychłodzeniem.

8. Na noc udostępnianie zwierzętom  ciepłych pomieszczeń.

9. Ograniczenie spacerów w przypadku nagłego spadku temperatury i siarczystego mrozu szczególnie u psów o krótkiej sierści.

10. Pamiętanie o wolnożyjących kotach, zapewniając im schronienie lub pozostawiając uchylone okienka piwniczne.

11. W mroźne dni wystawianie ciepłej wody na podwórku, szczególnie w przypadku bezdomnych kotów, psów i ptaków.

12. W przypadku ekstremalnych spadków temperatury nie pozostawianie żadnego zwierzęcia na mrozie, zwłaszcza jeśli jest starsze lub chore.

Co robić, gdy zwierzę ulegnie wychłodzeniu:

1. Zapewnienie stopniowe dogrzewanie, unikając gwałtownych zmian temperatury.

2. Podawanie letniej wody do picia, osuszaj, owijaj kocem i umieszczenie w pobliżu źródła ciepła.

W przypadku zaobserwowania wycieńczonego zwierzęcia, należy natychmiast wezwać pomoc powiadamiając najbliższe schronisko, lokalną organizację zajmującą zapobieganiem bezdomności zwierząt, straż gminną lub Policję.

Źródło: GIW

Oceń artykuł: 12 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    xxx, w dniu 18-01-2024 13:43:58 napisał:

    Szkoda tylko, że zawiadomione służby przyjeżdżają i stwierdzają, że zamarznięta woda w misce wystarcza psu, bo może ją polizać , widoczne odchody zwierzęcia sugerują, że dostaje "coś" jeść, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Nawet nie zaglądają do budy czy wyłożona jest słomą (a wiem, że właściciele nie robią NIC w tym kierunku), próbują dotrzeć do właścicieli, a Ci nawet nie otwierają służbom drzwi i szanowny patrol odjeżdża mając to w nosie. Po ostatnich obfitych opadach śniegu przez kilka dni nie było widać śladów w kierunku klatki i budy. Nadmienię, że pies cały czas siedzi w klatce, nie jest wypuszczany, aby pobiegać czy choćby wyjść na spacer.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    Ja, w dniu 19-01-2024 13:04:54 napisał:

    Super dbacie o zwierzęta po prostu próbujecie coś robić a co z osobami bezdomnymi? istnieją noclegownie ?ciepłe posiłki herbatka .Proszę coś o tym tak ważnym napisać .

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 19-01-2024 13:04:57 napisał:

    Super dbacie o zwierzęta po prostu próbujecie coś robić a co z osobami bezdomnymi? istnieją noclegownie ?ciepłe posiłki herbatka .Proszę coś o tym tak ważnym napisać .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)