Dziś mamy 21 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

30 grudnia 2019

Zagrożenia w okresie zimowym. Strażacy przeprowadzili zajęcia

fot. SP w Sipiorach

fot. SP w Sipiorach

Tuż przed świętami Szkołę Podstawową im. Pamięci Obrońców Niepodległości w # Sipiorach odwiedzili strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Szubinie, bryg. Mariusz Mantych- dowódca JRG, ratownik medyczny - mł. aspirant Bartosz Andrzejewski i mł. ogniomistrz Dawid Janicki.

Podczas spotkania w ramach kampanii społecznych realizowanych przez Państwową Straż Pożarną: „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, uczniowie zgłębili swoją wiedzę w zakresie bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach oraz bezpieczeństwa pożarowego.

W trakcie spotkania strażacy zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia związane z okresem zimowym, m. in. ryzyko pojawienia się tlenku węgla, prezentując zasadę działania czujek dymu i tlenku węgla, a także ryzyko zabaw na zamarzniętych akwenach.

Przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku, czy pożaru. Strażacy zaapelowali do zdrowego rozsądku słuchaczy, aby podczas beztroskiej zabawy nie zapominali o bezpieczeństwie swoim oraz innych.

Następnie odbył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedmedycznej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Po prezentacji chętni uczniowie mogli przećwiczyć wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości.

Przedstawione wyżej działania przyczynią się niewątpliwie do wzrostu odpowiedzialności uczniów za własne bezpieczeństwo i pomogą im zareagować właściwie w niebezpiecznych sytuacjach jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym.

Na zakończenie pani dyrektor Iwona Musiał podziękowała zaproszonym do współpracy strażakom za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa oraz wspieranie inicjatyw placówki w tym zakresie. Natomiast dowódca JRG przekazał kalendarz strażacki na 2020 rok oraz zachęcał uczniów do udziału w konkursach.

materiał: Zofia Sobocińska/SP w Sipiorach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)