Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2024

Z myślą o przyszłych pokoleniach. Wspólnie posadzili las

fot. powierzone

fot. powierzone

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego# im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyli w przedsięwzięciu zainicjowanym przez nauczyciela biologii – Kamilę Stasiewską w sadzeniu lasu w Studzienkach, należących do Leśnictwa Nakło nad Notecią, Nadleśnictwo Szubin.

„Sadź las – zyskaj przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń” – to hasło, które zachęciło młodych ludzi do działania. Podkreśla ono nie tylko korzyści płynące z sadzenia lasów, gdyż las to piękno natury, ale także naszą wspólną odpowiedzialność wobec środowiska i przyszłych pokoleń. Oto kilka powodów, dla których warto sadzić lasy:

1. Produkują tlen. Każde drzewo w ciągu roku produkuje tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat.

2. Regulują temperaturę powietrza. Drzewa działają jak naturalne klimatyzatory. W ciągu roku chłodzą powietrze tak efektywnie jak pięć klimatyzatorów pracujących bez przerwy.

3. Chronią wody. Lasy pomagają zatrzymać wodę, której jest coraz mniej. Ich korzenie wiążą glebę, zapobiegając erozji, a opadłe liście i gałęzie tworzą naturalną warstwę ochronną na powierzchni ziemi.

4. Są źródłem bioróżnorodności. Lasy stanowią ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Chronią ich siedliska i umożliwiają przetrwanie.

5. Dają odpoczynek i spokój. Las to miejsce, gdzie możemy cieszyć się naturą: zrelaksować się, odpocząć od miejskiego zgiełku, telefonu komórkowego i innych urządzeń technologicznych.

W związku z nadejściem wiosny sadzenie lasu na terenie Leśnictwa Nakło nad Notecią było możliwe do zrealizowania. Przygotowano dla nas specjalną kwaterę pod sadzenie jednorocznej sosny. 50 uczniów Krzywoustego posadziło 0,3 hektara lasu, wysadzając 2 tysiące sadzonek. Dla wielu sadzenie lasu to była pierwsza wielka przygoda z naturą. Należy podkreślić, że uczniowie znaleźli w okresie przedświątecznym jeszcze wolny czas i siły na pracę fizyczną. Przyroda odwdzięczyła się piękną słoneczną pogodą, a ptaki wspaniałym śpiewem. Po pracy zostaliśmy poczęstowani przy ognisku pieczoną kiełbaską, smaczną zupką, kawą i herbatą oraz słodkim poczęstunkiem. Na pewno wrócimy tu za rok.

Chciałabym bardzo podziękować pracownikom Leśnictwa Nakło nad Notecią w osobach: Jacek Jasiński - leśniczy, Hubert Mikołajewski - podleśniczy, Nadleśnictawa Szubin - inż. nadzoru Maciej Lehnarth oraz Jakub Sokołowski – specjalista służby leśnej, konsultant ds. komunikacji społecznej, dzięki którym to przedsięwzięcie zostało zorganizowanie. Dziękuję wspaniałej młodzieży, która podołała zadani, oraz moim koleżankom – Agnieszce Góral i Madgalenie Dec i koledze Andrzejowi Otto, którzy pomogli mi zrealizować ten wyjazd i również aktywnie włączyli się do tej inicjatywy.

Pamiętajmy, że warto dbać o nasze lasy, aby zachować równowagę ekosystemu i zapewnić dobrostan przyszłym pokoleniom.

Materiał: Kamila Stasiewska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)