Dziś mamy 16 października 2019, środa, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2019

Wręczono Medale Sędziwoja. Wyróżnienie trafiło do dwóch osób

fot. Gmina Szubin

fot. Gmina Szubin

Podczas tegorocznych Dni Szubina, 6 czerwca wręczone zostały Medale Sędziwoja z # Szubina. To wyjątkowe wyróżnienie przyznaje Rada Miejska w Szubinie osobom zasłużonym dla Gminy Szubin.

Pierwszą laureatką jest Pani Irena Hałas.

Z wnioskiem o nadanie medalu wystąpiło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Pani Irena Hałas urodziła się 18 września 1945 r. w Kcyni. Wielokrotnie odznaczona. Otrzymała od Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.

Uhonorowana została również Brązowym Krzyżem Zasługi przez Wojewodę, a także Złotą Odznakę Diabetyków. Laureatka honorowego medalu Ks. Kleina. W 2016 roku otrzymała tytuł Osobowości Roku. Przez 26 lat pracowała w Zarządzie Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szubinie.

Organizowała spotkania z lekarzami, aby zapoznać ludzi z przyczynami powstawania, zagrożeniami oraz walką z cukrzycą. Zainicjowała powstanie Klubu Diabetyków oraz wyposażyła go w sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji. W latach 90 XX wieku Pani Irena Hałas odegrała ważną rolę w zaopatrywaniu przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków chorych na cukrzycę w glukometry.

Organizowała spotkania towarzyskie członków i sympatyków z całej gminy oraz wycieczki turystyczno-krajoznawcze w kraju i poza granicami, które integrowały społeczeństwo.

 

Drugim laureatem jest Pan Jan Makowiecki.
Pan Jan Makowiecki urodził się 2 kwietnia 1945 r. w Grzecznej Pannie. W tym roku obchodzi dwudziestolecie działalności artystycznej. W swojej bogatej działalności brał udział w wielu konkursach zarówno na szczeblu lokalnym jak również ogólnopolskim, gdzie uzyskiwał liczne nagrody.

Jego prace były publikowane w formie książkowej jak również wydane, jako audiobooki. Był również członkiem zespołu śpiewaczego "Jesienny Kwiat". Na swoim koncie ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Prace Pana Jana Makowieckiego były prezentowane między innymi w Galerii Plama's Szubińskiego Domu Kultury, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej WOK w Bydgoszczy, Polskim Związku Niewidomych i wielu innych.

Rzeźby Pana Jana Makowieckiego znajdują się w muzeum w Bydgoszczy, Szubinie a także znajdują się w zbiorach prywatnych u osób w USA, Niemczech, Anglii, Szwecji, Irlandii, na Białorusi i Słowacji.

materiał: Gmina Szubin

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  mama, w dniu 13-06-2019 17:04:02 napisał:

  Gratulacje. Wielkie gratulacje.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Krystyna, w dniu 13-06-2019 22:10:35 napisał:

  Również Państwu gratuluję

  odpowiedz

  • 0 (0)

  A, w dniu 14-06-2019 16:21:07 napisał:

  Brawo!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Wypożyczalnia samochodów
Budowa stanu surowego
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Konstrukcje stalowe
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Polecony z urzędu przyjdzie elektronicznie. Zupełnie za darmo

Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych.# Oznacza to, że osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)