Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 lutego 2018

Wolontariuszki z Rosji i Indonezji spędziły w Mroczy 2 tygodnie. Zapewniono im wiele atrakcji

fot. Marta Pilch

fot. Marta Pilch

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy oraz Technikum Bydgoskiego #Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Mroczy po raz drugi wzięły udział w projekcie realizowanym przy współpracy z międzynarodową organizacją AIESEC realizującą program międzynarodowych wolontariatów.

W tym roku Alsu Iunusova z Rosji oraz Sherina Taufik z Indonezji gościły w mroteckich szkołach aż dwa tygodnie. Od 29 stycznia do 9 lutego wolontariuszki wraz z nauczycielkami języka angielskiego - p. Beatą Wiśniewską, p. Magdaleną Zawieją-Krajewską i p. Martą Pilch przeprowadziły ponad 70 godzin zajęć skierowanych do uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, II-III gimnazjum oraz I-II technikum, w trakcie których prezentowały uczniom kulturę, tradycje, przyrodę, historię i życie codzienne mieszkańców Rosji i Indonezji.

W tym roku, zgodnie z założeniem szkolnego koordynatora projektu, p. Marty Pilch, gościny udzieliły wolontariuszkom rodziny naszych uczniów. Dzięki uprzejmości i hojności rodzin goszczących Alsu oraz Sherina miały zapewnione mnóstwo popołudniowych oraz weekendowych atrakcji. Miały okazję poznawać tradycyjne polskie potrawy podczas wspólnych posiłków oraz tradycje, kulturę i historię naszego kraju. Spróbowały jazdy na łyżwach na nakielskim lodowisku, odwiedziły Bydgoszcz z tamtejszym Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz zamek w Malborku. Zwiedziły Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Skorzystały również z zaproszenia przewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy, p. Andrzeja Brzóski, dzięki któremu zapoznały się z organizacją pracy w Urzędzie Miasta i Gminy Mrocza.

Ostatniego dnia koordynator projektu zorganizował otwarte spotkanie pożegnalne, w którym uczestniczyć mógł każdy chętny. Wolontariuszki przedstawiły zgromadzonym swoje kraje widziane ich oczami. Następnie uczestnicy spotkania mogli zobaczyć fotorelację z pobytu Alsu i Sheriny w naszej gminie. Przedstawiciele szkół biorących udział w projekcie - Kacper Bartków, Natalia Drzewiecka, Kamila Kaźnica, Bartosz Romanek oraz Remigiusz Marciniak złożyli wolontariuszkom podziękowania i upominki w imieniu uczniów.

Szkolny koordynator projektu składa podziękowania Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy oraz Technikum Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Mroczy p. Marii Jolancie Miler, uczniom i nauczycielom biorącym udział w projekcie - p. Beacie Wiśniewskiej oraz p. Magdalenie Zawiei-Krajewskiej. Nauczycielom za wsparcie podczas realizacji projektu,  szczególnie - p. wicedyrektor Agnieszce Klebs, p. Beacie Wiśniewskiej, p. Magdalenie Zawiei-Krajewskiej, p. Magdalenie Ignasiak, p. Sabinie Lange, p. Beacie Orzechowskiej, p. Michałowi Okoniewskiemu, opiekunowi samorządu szkolnego p. Annie Kądzieli-Sieg oraz paniom z obsługi.

Dziękuję również za wsparcie finansowe i rzeczowe projektu. Szczególne podziękowania należą się rodzinom goszczącym - Państwu Anecie i Sławomirowi Stachowskim, Państwu Dagmarze i Michałowi Wnukom oraz Pani Kindze Stachowskiej i Panu Mikołajowi Bakowskiemu, bez których nie udałoby się zrealizować projektu, a które otworzyły nie tylko swoje domy, ale też serca i odważyły się podjąć nie lada wyzwanie. W ciągu niespełna dwóch tygodni zapewniły naszym gościom ogrom atrakcji, promując nie tylko nasze szkoły i gminę, ale również nasz kraj. Ich zaangażowanie przerosło najśmielsze oczekiwania. To dzięki nim Alsu i Sherina poczuły się jak w domu i nazywają pobyt w Mroczy najlepszymi wakacjami życia.

materiał: Marta Pilch, koordynator projektu AIESEC / red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)