Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 marca 2024

"Wincenty Witos 1874–1945". Wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rok 2024 jest w naszym kraju Rokiem #Wincentego Witosa. Obchodzimy 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka i przywódcy ruchu ludowego, jednego z ojców odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski. W poniedziałek (18 marca) w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz senator Ryszard Bober otworzyli wystawę „Wincenty Witos 1874–1945”.

„Chłop potęgą jest i basta!” – tak w „Weselu” mówił Stanisław Wyspiański, a Wincenty Witos udowodnił swoim życiem, że chłop potęgą jest – mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

–  Ta ekspozycja poświęcona jest człowiekowi, który dobrze zapisał się na kartach polskiej historii. Ta symboliczna wystawa niech nam przypomni nie tylko postać Wincentego Witosa, ale też sprawę chłopską – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Trzykrotny polski premier urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w Małopolsce, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, posłem na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa (Reichsratu). Nigdy nie odciął się od chłopskich korzeni; uważa się, że to on obudził świadomość narodową polskich chłopów. Do dziś pozostaje niekwestionowanym autorytetem dla związanych w polską wsią działaczy społecznych i polityków.

Zobacz też: Uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa

Po otwarciu wystawy, na początku dzisiejszej (18 marca) sesji sejmiku, prof. Mirosław Golon z Katedry Historii XIX i XX wieku i Historii Najnowszej na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosił prelekcje „Ojciec niepodległości z polskiej wsi, najwybitniejszy przywódca najliczniejszej grupy społecznej – Wincenty Witos 1874–1945”.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)